[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sera Chlorvec  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Frankie
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/05/2006 00:12:04
Messages: 19
Location: BUCURESTI,MILITARI
IP:
Offline

Am un tub 100ml de solutia sus-mentionata.Cica se pune 1ml la 10 litri de apa pentru a elimina clorul.Eu schimb din acvariul meu cam 6l la 2 saptamani.
Cam cate picaturi de solutie sa pun la 6l? Nu de alta dar nu am un cantar asa de precis pe acasa :-)
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

Frankie wrote:Am un tub 100ml de solutia sus-mentionata.Cica se pune 1ml la 10 litri de apa pentru a elimina clorul.Eu schimb din acvariul meu cam 6l la 2 saptamani.
Cam cate picaturi de solutie sa pun la 6l? Nu de alta dar nu am un cantar asa de precis pe acasa :-)

Nu-ti trebuie cantar sa masori volumul. Ia si tu o seringa cat mai mica de la farmacie si vezi cate picaturi iti intra intr-un mililitru dupa care inmultesti cu 0.6. Dar la 17 litri volumul total al acvariului mai bine incearca sa schimbi vreo 5 litri pe saptamana decat 6 la doua saptamani. Si decat sa dai banii pe Chlorvec mai bine ii pui de-o parte pentru un acvariu mai mare si lasi o galeata mereu plina cu apa undeva unde nu te impiedici de ea (eu o tin pe frigider). Cand vine ziua schimbarii apei iei apa de-acolo si pe urma o umpli din nou. In doua zile clorul ar trebui oricum sa cam iasa din apa.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

La cantitatea asta de apa schimbata... nu stiu de ce te complici cu solutie anticlor. Nu mai bine pui tu apa la statut? 5 litri pe saptamana e asa de putin... nici macar o galeata de apa.
Frankie
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/05/2006 00:12:04
Messages: 19
Location: BUCURESTI,MILITARI
IP:
Offline

florin0_2001 wrote:La cantitatea asta de apa schimbata... nu stiu de ce te complici cu solutie anticlor. Nu mai bine pui tu apa la statut? 5 litri pe saptamana e asa de putin... nici macar o galeata de apa.


Imi place sa actionez mai rapid
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Inainte cand mi-am luat acvariul si eu la fel am gandit, dar dupa mi-am dat seama ca nu e chiar asa. Sa stau cu seringi cu sticlute cu banii pe solutii, cand pot sa iau niste bidoane de apa plata goale (dalea de 5 litrii) pun apa in ele, le pun undeva sa nu se vada deloc (ex. eu le tin in bucatarie in spatele la coltar) si cand vine schimbul o iau de acolo o torn in acvariu le umplu la loc si asta e. Si cu banii ce imi raman mai cumpar cate ceva pe la acvarii. La mine o sticla de solutie daia dar de la alta firma, oricum nu cu renume e 5 lei RON, deloc ieftina. Iar mie intr-o luna mi-ar c-am trebui rezulta bani aruncati. La tine e foarte simplu.
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu trebuie sa pui chiar 1ml la 10L. Asta este doza recomandata. Dar daca scapi mai mult nu e absolut nici o problema. Pune si tu "ochiometric"

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com