[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Clown ranit  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Buna, aveti idee din ce cauza este ranit clownul din filmulet? Sunt impreuna de 8 luni, celelalte pesti din acvariu sunt: 1 tang bristletooth, si 1 Orange Diamond goby.



Si ce as putea sa fac? Isi va revine? Momentan mananca.

Mersi
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu se prea intelege din filmulet unde e ranit...sau cel putin eu nu am vazut...
Poti da niste detalii?
[Email]
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

In partea dorsala, partea dreapta, e lovit, sau zgaraiat. Nu este rana deschisa dupa cum am vazut, dar totusi, este foarte ciudat.
Este vorba de cel mare, se vede chiar peste innototare.
Mersi

This message was edited 1 time. Last update was at 28/10/2015 08:08:14

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu mi se pare a fi ranit grav, poate sa fie o zgarietura superficiala (de genul ca s-au ciondanit si ala s-a lovit de pietre).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

La asta ma gandeam si eu, mai ales ca se baga foarte dur in anemona, si cand nu este foarte hidratata anemona, probabil se mai loveste de piatra.
Mersi de raspuns!

Sa ai o zi buna!
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Clownii par fericiti, nu mi-as face probleme. Pestii astia sunt foarte rezistenti.
Chiar daca ar fi bolnav, cu putina dragoste isi revin.

Intrebare: e zgarietura pe linia laterala?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da, are cam 3-4mm si este si umflat putin.
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Salutare din nou! Acelasi problema de data asta pe diamond goby si tang...nu imi pot imagina ce se intampla in acvariu... La goby lipseste o bucata cam 5-7mm diametru din spate si cam 1-1,5mm adanc. La tang acelasi lucru, putin mai mic in partea abdominala.

Populatie acvariu:
Goby
Tang bristletooth
2 clowni
Hermit albastru
3 creveti marea neagra
3 melci nassarius
5 melci trochus
30-35 melci mai mici, habar nu am ce specie, dar se inmultesc usor
Stelute comunitare
Si cateva bucati de bristle worms

Aveti idee ce se intampla si ce pot face? Mersi
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nu stiu ce ar putea fi, doar daca nu ai vre-un clandestin in acvariu, ma gandesc la un crab carnivor sau ceva de genul, in alta ordine de idei anemona aceea e mult prea mica pentru cei doi clovni, nu ca si spatiu pentru ei ci ca si dezvoltare suficienta sa reziste stresului(la marimea asta cam asta e, simbioza cand e mai zdravana) permanent provocat de ei are toate sansele sa o termine
[Email]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

eu n-as baga mana in foc pe vreun crab......nu am patit niciodata ca un crab sa-mi atace pestii....as merge mai mult pe ipoteza ca unul din pesti e deosebit de agresiv.

spre exemplu am o pereche de clowni (oceallaris) ca ai tai. Formeaza pereche...insa femela este atat de agresiva incat imi musca mana daca umblu in acvariu si ma musca atat de tare incat se vede rosie zona de unde ma musca. Musca chiar si clestele.

Intr-o zi am incercat sa bag 2 clowni oceallaris micuti. daca nu eram atent ii omora in cateva minute. Nici nu-mi vine sa cred in conditiile in care oceallaris e o specie super pasnica.....

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elven wrote:eu n-as baga mana in foc pe vreun crab......nu am patit niciodata ca un crab sa-mi atace pestii....as merge mai mult pe ipoteza ca unul din pesti e deosebit de agresiv.

spre exemplu am o pereche de clowni (oceallaris) ca ai tai. Formeaza pereche...insa femela este atat de agresiva incat imi musca mana daca umblu in acvariu si ma musca atat de tare incat se vede rosie zona de unde ma musca. Musca chiar si clestele.

Intr-o zi am incercat sa bag 2 clowni oceallaris micuti. daca nu eram atent ii omora in cateva minute. Nici nu-mi vine sa cred in conditiile in care oceallaris e o specie super pasnica.....


Subscriu cele spuse de Andy, am patit-o si eu cu o pereche de ocellaris matura care in 4 ore mi-au casapit un chromis, la fel si treaba cu mana-n acvariu

On tour
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Clownul a revenit frumos de la rana, si anemona sa divizat, deci acuma am doua bucati, de cca. 6-7 cm diametru
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com