[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
dau filtru extern home-made  XML
Forum Index » Schimburi
Author Message
antoiasi
Junior member

Joined: 26/05/2006 00:28:45
Messages: 20
Location: Iasi
IP:
Offline

contra 500.000 sau la schimb cu plante
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ai putea da niste detalii despre dimensiunile lui, medii de filtrare sau dimensiunile acvariului pentru care l-ai folosit?
sunt interesata, dar pot da numai bani ca plante inca n-am....
antoiasi
Junior member

Joined: 26/05/2006 00:28:45
Messages: 20
Location: Iasi
IP:
Offline

Am folosit un bidon din plastic, volum 5 l. Am dat 2 gauri in capac, cu diametrul de 1/2 tzoli. Continut, de jos in sus: pietre maricele (2 cm), burete, carbune activ (jumatate de cutie), iar burete, vata (inlocuita de o saptamana de un strat gros de pietris cu diametru maxim de 2 mm). Vata am inlocuit-o deoarece se colmata prea repede. Carbunele si pietrisul marunt le-am pus in cate un ciorap de dama furat din dulapul sotiei (ciorapul a luat forma unui carnat lung si destul de gros pe care l-am "incolacit" in bidon".
Pentru aductiunea apei din si in bazin am folosit furtun standard de 3/8 tzoli, legat la capac cu ajutorul unui olandez (de fapt cate unul pe tur si retur), niplu, reductii de la 3/4 la 1/2, garnituri, ma rog, tot tacamul. La inceput acestea erau din polipropilena, insa au cedat in scurt timp datorita uzurii. Asa ca... nu am avut incotro si a trebuit sa folosesc piese din fier nichelat sau cum s-o fi chemand. Pana acum nu am avut probleme din cauza aceasta.
Oricum, filtrul functioneaza fara repros. Pompa folosita e de la Hydor cu debitul de 500 l/ora, fixata in acvariu pe o piatra subtire si lata; fantele prin care apa intra in pompa sunt cam la 1,5 cm deasupra substratului. Bidonul sta langa acvariu, intr-un dulapior din pal, sau ma rog, urmeaza sa fie unul.
Nu vand si pompa. Am dat pe ea 500.000 si, oricum, imi mai trebuie.
Singura problema este ca eu sunt din Iasi si nu am drum spre Bucuresti
antoiasi
Junior member

Joined: 26/05/2006 00:28:45
Messages: 20
Location: Iasi
IP:
Offline

Am uitat sa precizez: eu folosesc acest filtru de aproape 2 luni la un acvariu de 70 l.
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

buna, mie imi trebuie ceva pentru ~ 350 l apa.
multumesc oricum pentru detalii
 
Forum Index » Schimburi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com