[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
UNDERWORLD-Malawi - 200x55x55cm  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Salut,revin cu un proiect nou,de data asta nu al meu,ci doar ajut un prieten bun cu el(prieten pe care eu l-am introdus in aceasta lume a acvaristicii).
Proiectul arata cam asa:

Acvariu: 200 x 55 x 55 cm(600 litri) :sticla de 12,cu fund dublu incastrat si intaritoare longitudinale, cea din fata dintr-un capat pana in altul,cea din spate putin mai mica pentru a introduce IN-ul si OUT-ul filtrului/filtrelor.
Intrebare: credeti ca ar fi problema ca acvariul sa stea pe polistiren expandat de 2 cm,iar sub el sa am pal de 18 mm care sta asezat pe standul metalic? burta nu are cum sa faca palul pentru ca standul este impartit in 3 parti egale,cu intaritoare,intreb pentru orice eventualitate desi nu sunt sigur daca este de ajuns.

Stand : teava rectangulara de 40x40x5 mm , urmeaza sa fie imbracat in pal de 18 mm, vopsit.
Aici am o nelamurire si daca puteti sa ma ajutati as fi recunoscator.Pentru moment am bagat sub standul metalic o placa de pal,din aceea de 18 mm,iar sub ea polistiren expandat cred,alb, de 2 cm, pentru a se aseza cat mai bine,intrebarea este, TREBUIA CUMVA EXTRUDAT? si inca o intrebare: Este problema mare daca tot acest ansamblu este inclinat spre fata un milimetru sau 2? ma gandesc ca atunci cand o sa vina si acvariul si o sa-l umplu cu apa o sa se aseze mai bine.Astept si sfaturile voastre

Iluminat inca nu m-am gandit : posibil capac din comatex , cu 4 neoane,2 pe partea stanga,2 pe partea dreapta.Voi ce combinatie de neoane ma sfatuiti sa folosesc?si de care tip, T5 sau T8?

Background: http://www.aquadecor.rs/ro/ - am ales un tip de background modular,le-am trimis schita desenata de mine, baietilor de la aquadecor si ei si-au dat acceptul si m-au sfatuit ce sa mai modificam si ce nu,mai am de asteptat cam 2-3 saptamani pana ajunge din Serbia(transport inclus in pret)

Filtrare : posibil un fluval fx6 , un alt extern Sunsun cu UV,si o pompa de valuri.Nu vreau sa ne complicam cu gauri in acvariu si cu sump pentru ca inca nu stapanim "tehnica" asta.

Fauna : Ciclide de malawi cel mai probabil, 4-6 pesti(pui) din urmatoarele specii : labidochromis caeruleus,acei msuli,cyrtocara moori,aulonocara firefish, otopharynx lithobates, copadichromis borlei kadango, protomelas red empress, fryieri iceberg si cam atat cred.

Astept sfaturile voastre legate de cele de mai sus,si chiar si in plus daca se poate.Multumesc si in viitorul apropiat o sa pun si poze.O zi faina!
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu nu inteleg. SUB stand ai bagat placa de pal sau PE stand?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa pui sub acvariu si o saltea de dormit din asa zis-ul "neopren" dar merge si polistirenul - conteaza presiunea = masa/suprafata => acvariu mare Greutate mare dar si suprafata creste proportional Intaritoarea din fata sa fie cu cativa milimetri mai mica decat interiorul acvariului astfel incat sa nu fie lipita de peretii laterali - nu este gresit sa fie cat este interiorul si sa fie lipit si de laterale dar dupa mine este mai sigur asa...

Mi se pare exagerat profilul ales. Merge si cu grosimea de 3mm, iar 40x40 este supra dimensionat. Trebuie in schimb mai multe transversale. PAL-ul are marele pacat ca in timp lucreaza sub actiunea unei presiuni. Intre bare sa fie maxim 50cm.
Nu este nevoie sa asezi standul pe placa/polistiren... Stanbdul trebuie sa stea direct pe podea. Diferentele de cativa milimetri nu se vor regla dupa ce ai asezat acvariul si il umpli... Denivelarile se rezolva cu standul gol (doar cu placa de PAL fixata deasupra) prin introducerea cu niste placute de tabla subtire. Se regleaza la capetele unde este diferenta de inaltimea cea mai mare si dupa ce se realizeaza orizontala se introduc in 3-4 locuri per latura placute pentru a realiza mai multe puncte de contact (se introduc cate placute sunt necesare pentru a realiza un contact ferm si nu modifica orizontalitatea.

Iluminat: tuburile T5 sunt mai ieftine dar cu randament mai scazut si au inceput sa nu se mai gaseasca. Cele mai mari tuburi sunt de 80W si au 1500mm deci prea mici. Cel mai bine pui cate doua tuburi de 39W in linie.

Filtrare: nu trebuie sa "te pricepi" tu. Trebuie doar sa vrei in primul rand, sa ai bugetul necesar si sa gasesti pe cineva care stie si se angajeaza sa il faca (gauri, prea-plin, fitingaraie, pompa, bazin, etc). Nu te pricepi nici sa faci filtre canistra ci doar le cumperi. Asa este si cu sump-ul


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Bazinul e cam ca al meu... te sfatuiesc sa arunci un ochi pe topicul asta: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/5503.page
In rest, o sa raspund punctual:

- sticla e in regula, grosimea geamului e bine aleasa... intaritoarele "fac sens". Nu vor fi probleme!
- solutia cu placa de PAL + polistiren = OK!
- standul e suficient de rezistent... si la mine s-a folosit EXACT aceeasi bara rectangulara 40x40x5 mm. Am acvariul din 2008, inca nu-s probleme!
- nu conteaza diferenta de nivel, dar sa stii ca acvariul "nu se aseaza", daca podeaua e inclinata... pur si simplu, o sa ai aceeasi diferenta de nivel si in acvariu. Nu e problema!
- capacul il faci din ce material poftesti, ca nu conteaza decat "vizual". Aici gasesti o idee de capac-rama: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page
- eu am avut tuburi T5... fac lumina suficienta, dar se cam incalzesc. Recomand montarea unor ventilatoare. Acum "merg" pe leduri.
- backgroundul este cea mai buna inventie din acvaristica... eu nu concep un acvariu cu peretele din spate "gol". Tipii aia lucreaza misto, o sa iasa treaba faina!
- cele 2 canistre vor face fata cu brio... e adevarat ca un sump te-ar ajuta foarte tare (aduce un volum de apa in sistem + mai mult spatiu pentru filtrarea biologica). Am avut 2 canistre mari Eheim, acum am sump.
- in acvariul meu am tinut, fara probleme, ~ 50-60 africani.

Una peste alta, nu vad nimic in neregula la tot planul expus de tine.
Iti stam la dispozitie, pentru alte sfaturi si pareri.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

@Lukitza: cele expuse mai sus vin in urmatoarea ordine, de jos in sus, polistiren expandat de 2 cm, pal de 18 mm lipit de fundul standului metalic, standul metalic,iar placa de pal de 18 mm ,pe partea de sus, polistiren de 2 cm,si acvariu. Sper sa se inteleaga. Sa inteleg de la voi ca palul care vine PE STAND este cam subtirel?
@Lucian : multumesc pentru sfaturi,o sa vad eu cum rezolv cu diferenta aceea,pe lungime este bine este perfect drept stadul,diferenta este la planseu,ca il apleaca in fata pe tot cu 1-2-3 mm,nu stiu exact.
@koala: multumesc maestre pentru sfaturi si pentru ca ti-ai facut timp sa scrii atat de mult. O sa revin eu si cu poze,cat de curand.

Legat de intaritoare,am uitat sa mentionez ca o sa mai fie si una in H ,nu stiu cat de necesara este la sticla de 12 mm dar vreau ca acest proiect sa aibe pertotal un grad cat se poate de mare de siguranta.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Repet... citeste topicul ala unde am construit eu bazinul. O sa vezi, cu poze, cum s-au lipit geamurile si intaritoarele... o sa vezi standul metalic.
- Daca folosesti intaritoare duble (2 foi de geam), atunci n-ai nevoie de intaritura transversala (in "H"). Eu nu am asa ceva, iar bazinul nu face burta!
- Parerea mea este ca n-ai nevoie de PAL si polistiren SUB standul acvariului... asa cum a zis si Lucian, niste pene sunt suficiente.
- Iti trebuie PAL + polistiren doar SUB acvariu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Penele se pun pentru diferente mai mari de 3-5mm. Mai mici de atat, sunt insesizabile.
Fara pal/polistiren sub stand


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Salut ! In alegerea tuburilor pt africani eu am ales o bucata- JBL Solar Marin Day T5 Ultra- 80W 1450mm si o bucata neon Osram Lumilux 865- T5-1450mm si pot sa iti spun ca sunt multumit de culoare si nu este deloc mic neonul ca dimensiune pt acvariul (sa nu se supere lucian ) meu cat si pt al tau.Acum sa te gandesti cat de luminat ai vrea sa fie ,dar eu iti spun ca nu iti trebuie decat 2 neoane...unul in fata, celalalt in spate .
Spor la treaba !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Am uitat sa iti spun un lucru f important ........mult si multa rabdare si daca exista intrebari referitoare la decor da-mi un semnal !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Recomad pt capac , Komatex de 10 de la Geplast taiat perfect la dimensiunile dorite si o sa fii super multumit

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elis wrote:Recomad pt capac , Komatex de 10 de la Geplast taiat perfect la dimensiunile dorite si o sa fii super multumit

DA!

E un material destul de scump, dar isi merita pretul... e usor, se prelucreaza lejer (gaurit, taiat, etc) si se poate vopsi/colanta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Multumesc, multumesc! Legat de autocolant negru pentru geamul din spate,ce ma sfatuiti sa iau?si de unde? Pentru ca backgroundul 3d modular o sa aibe si spatii goale pe geamul din spate...
Multumesc elis, m-am descurcat cu informatiile de la tine si de la miticalimona legate de background,am dat si comanda ,l-am si platit,le-am facut si schita,acum sunt in perioada de asteptare....sper sa iasa bine,abea astept!

This message was edited 1 time. Last update was at 22/10/2015 08:41:37

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

smileyface wrote:Multumesc, multumesc! Legat de autocolant negru pentru geamul din spate,ce ma sfatuiti sa iau?si de unde? Pentru ca backgroundul 3d modular o sa aibe si spatii goale pe geamul din spate...

Manjeste cu silicon negru, toate zonele alea de pe spatele acvariului... se intinde cu un card de plastic, nu face bule, nu "straluceste", se curata usor (daca o sa vrei sa-l dai jos).

This message was edited 1 time. Last update was at 22/10/2015 08:45:10


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Tradatorule
[Yahoo!]
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Cine este tradator si de ce?) e doar proiectul meu,nu si acvariul meu,eu peste un an doi.

Legat de silicon pe geamul din spate,chiar nu am mai auzit ideea asta,imi da de gandit,nu stiu daca-mi iese...o sa incerc pe ceva mai mic si vad cum imi iese.

@ Elis,tu cum ai facut?ce ai lipit pe spatele acvariului?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

smileyface wrote:... Legat de silicon pe geamul din spate,chiar nu am mai auzit ideea asta,imi da de gandit,nu stiu daca-mi iese...o sa incerc pe ceva mai mic si vad cum imi iese...

Se practica de mult, nu am inventat eu treaba asta... sper ca ai inteles ca siliconul se da "pe exterior"!
Si eu am facut la fel, la bazinul meu... se vede excelent.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

mi-a placut adaugarea ta cu "se da pe exterior" ) este logic dar bine punctat, cineva o fi facut-o si pe asta candva. O sa tin cont si o sa incerc. trebuie silicon Dow sau merge si cel clasic pentru acvarii gen "Hornbach"?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/10/2015 10:13:51

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E vorba doar de colorat geamul, asa ca merge orice fel de silicon/mastic ordinar... negru sa fie.
Eu am folosit un adeziv etansant care se numeste "Sikaflex", de la Dedeman... vine la tub, ca si siliconul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

clar o sa fie negru, alta idee mai era sa desenez pe sticla ceva gen vitraliu) glumesc...desigur
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Eu am cumparat autocolant negru si l-am lipit pe tot spatele pe exterior,nu este deloc greu de lipit .....eu l-am lipit singur singurel . O sa aiba ceva albeata pe el la inceput, dar va trece dupa o luna- doua de uscare si totul va fi in regula .

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com