[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
plexiglass  XML
Forum Index » General info
Author Message
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

Ce parere aveti despre acvariile din plexiglas? urmaresc o emisiune pe discoverii unde fac aia niste acvcarii de mii de litrii din plexiglas si ma bate gandul sa incerc si eu. Voi ce ziceti ?

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Suna la discoveri si intreaba
Parca vazusem o discutie pe tema asta si spuneau colegii ca se zgarie mai usor decat sticla.
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

ar fi o idee =)))

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Lipitura se face cu o solutie speciala (pe vremuri se folosea ceva pe baza de cloroform). Materialul se dizolva si lipitura "sudeaza" marginile.
- Plexiglasul e un material scump si destul de problematic. In timp, se ingalbeneste si-si pierde din transparenta. Cred ca exista si plexi care nu se ingalbeneste, dar nu stiu sigur.
- Se zgarie imediat, asa ca trebuie umblat cu mare grija in el... fara "bureti de vase", fara magneti de sters geamul...
- Are avantajul ca e mult mai usor decat sticla... se prelucreaza usor (gauri).


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

koala wrote:- Lipitura se face cu o solutie speciala (pe vremuri se folosea ceva pe baza de cloroform). Materialul se dizolva si lipitura "sudeaza" marginile.
- Plexiglasul e un material scump si destul de problematic. In timp, se ingalbeneste si-si pierde din transparenta. Cred ca exista si plexi care nu se ingalbeneste, dar nu stiu sigur.
- Se zgarie imediat, asa ca trebuie umblat cu mare grija in el... fara "bureti de vase", fara magneti de sters geamul...
- Are avantajul ca e mult mai usor decat sticla... se prelucreaza usor (gauri).



+ costa... "al naibii de mult"!!!! Ma refer la un "acvariu sanatos" nu ceva de 40L....

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Eu la noi stiu o singura persoana care face acvarii din plexiglass si numai nanouri.
E foarte scump, dar nu prea ai cum sa-l spargi, e mult mai usor si ofera o calitate vizuala mult mai buna decat sticla.
Se zgarie foarte usor (spre exemplu daca-l atingi cu un mopan cand asezi decorul) si se ingalbeneste in timp dar poate fi polisat. De fapt este si indicat sa i se faca o mentenanta de "albire" la o perioada de timp.
Daca ai bani incearca sa vezi ce iese.
Emisiunea de care spui cred ca este pe Animal Plante se numeste King's of Aquarium, sau ceva de genul si aia sunt doi oligofreni care fac acvarii cu pizza inauntru, castele si turnulete, corali din silicon si alte balarii. Isi pacalesc clientii intr-un hal fara de hal. Un singur acvariu natural am vazut si asta pentru ca stia clientul foarte bine ce vrea.
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

Da ai dreptate animal planet si cu pizza ) dar daca clientii vor ce sa le faci )) eu am fost uimit ce frumos lucreaza cu plexiglas de aia am intrebat

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

varolluis wrote:... Emisiunea de care spui cred ca este pe Animal Plante se numeste King's of Aquarium, sau ceva de genul si aia sunt doi oligofreni care fac acvarii cu pizza inauntru, castele si turnulete, corali din silicon si alte balarii. Isi pacalesc clientii intr-un hal fara de hal. Un singur acvariu natural am vazut si asta pentru ca stia clientul foarte bine ce vrea.

Da, asa este!

- am urmarit si eu cateva episoade, pana cand m-am lamurit despre ce e vorba.
- acvariile respective sunt construite/amenajate EXCLUSIV cu rol de element de design... in diverse firme, in case de "bogati", etc.
- clientii respectivi NU sunt niste pasionati, asa ca tot ce vor este un "acvariu mare cu pesti multi si colorati"... acvariul are rol de decor, si atat!
- nefiind pasionati, nu-i intereseaza (si nici nu se intentioneaza asa ceva) nimic din ce sta "in spatele" mentenantei unui astfel de acvariu.
- ideea e simpla: decor artificial (care se spala/inlocuieste) si pesti mari/colorati (care se inlocuiesc).

Ca atare, afacerea s-a dezvoltat in aceasta directie.
- avem acvarii din plexi... se pot realiza bazine cu forme ciudate. Costul nu este o problema, clientul fiind dispus sa plateasca costurile.
- avem decoruri artificiale, "ireale"... se utilizeaza matrite in care se toarna elemente de decor din diverse rasini... colorate puternic in culori vii.

Una peste alta, acvariile pot fi admirate cel mult dpdv al realizarii tehnice.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Acvarii se fac... dar nu cele de pe King`s....

Un exemplu aveti aici, firma SCHURAN : http://www.schuran.com/index.php?article_id=10&clang=1

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mai este inca o emisiune, Tanked parca ii zice, nu mai retin pe care post (tot din grupul Discovery).
Dar e in aceeasi nota, acvarii artificiale, kitchoase cu tot felu de cranii si porcarii in ele.
De fapt emisiuniile astea sunt niste reality show-uri si nu prea ai ce invata de pe acolo.
Jumate de episod isi bat aia capu cum sa bage acvariul in casa. Apoi vine unu cu o idee geniala si ce sa vezi, il baga la jumate de mm printr-o fereastra.
La sfarsit vine proprietarul si-i pica ochii in gura cand vede acvariul plin de corali vopsiti.
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Eu cred ca se merita dor pentru forne mai ciudate.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

De fapt " plexiglasul " din care se confectioneaza bazinele se numeste altfel .
Este vorba de policarbonat https://www.google.ro/search?q=policarbonato+compacto&client=firefox-a&hs=FCL&rls=org.mozilla:ro:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=_C4tVLy_McXvOZb5gNAC&ved=0CB8QsAQ&biw=1280&bih=874, un material rezistent din toate punctele de vedere pe care le poate pune constructia si mentenanta unui bazin de acvariu.
Cel mai elocvent exemplu este acvariul de la resedinta marelui domn al aquascapig-ului, regretatul Takashi Amano http://www.home-designing.com/2012/01/nature-aquariums-and-aquascaping-inspiration/nature-aquarium-by-takashi-amano, la fel acvariile construite de el la Sky Tree Tower in Sumida Tokyo https://www.youtube.com/watch?v=rw3NUkqE_mo,si cel din Oceanario de Lisboa https://www.youtube.com/watch?v=bmQ3hTKajOA

Si probabil ca inca nu s-a spus tot despre acest material si calitatile lui !

This message was edited 1 time. Last update was at 21/10/2015 20:30:46


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
nickvvv
Member
[Avatar]

Joined: 18/07/2012 16:26:32
Messages: 134
Location: Medias
IP:
Offline

Daca tot ati zis de polishare...va rog ajutor.
Am la scarbici un astfel de acvariu....cilindric, diametru 500-550mm, nu mai stiu si un metru inaltime...E de vreo 3-4 ani si se curata cu magneti...care daca iau o piatra din substrat il zgarie de mama focului dar nu sunt paznic permanent la el si s-a intamplat de nenumarate ori.
Polisharea o fac doar cei de la firmele de polishat faruri/parbrize? Se poate face si de altii? E scumpa?
Daca stiti...
Multumesc frumos.
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

http://www.facebook.com/257901337747094/videos/vb.257901337747094/403497033187523/?type=3&theater

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com