[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema carasel  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Buna ! Intr-un weekend am fost plecat de-acasa ,iar parintii mei , fara sa ceara sfaturile unui om cu cunostiinte in domeniu, au cumparat un pui de carasel cap de leu si l-au pus intr-un acvariu de cam... 5 litri , fara sa mai pomenim de declorinarea apei, ciclare , etc. Cum era apa de la robinet , asa l-au pus acolo. Din pacate, tatal meu are o boala mintala , si nu ma lasa sa ma ocup cum trebuie de el ( nu stiu de ce a vrut sa-l cumpere daca nu-i poate oferii conditii ,eu nu am fost de acord , atata timp cat nu-i putem oferii strictul necesar ) . In acvariul acela cred ca ar mai putea sta deoarece deocamdata are doar vreo 4 cm , dar daca mai APUCA sa creasca am sa-l vand cuiva.
Intrebarea mea este : se poate sa declorinez apa si sa ciclez acvariul (asta daca nu-mi schimba tata apa complet) foarte rapid? Fara ciclare si fara declorinare se imbolnaveste ?
Mi-e mila de saracutul pestisor
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

daca nu a murit pana acum accepta si apa asa numai ca fara filtrare o sa moara carasii au nevoie de filtrare chiar si unul mic mecanic. sau sa schimbi apa cam zilnic sau la 2 zile

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Caraseilor le place sa inoate impotriva curentului , caci filtrul e putin cam puternic si il cam trage si il impinge putin ?
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Cumpara de la pet-shop Sera Aquatan si pune in apa de schimb conform instructiunilor. In acest fel apa va fi declorinata si fara ioni de metale grele. Bafta cu pestisorul!
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

si inca ceva sunt pesti de apa rece deci o apa la temp de 20-22 de grade cred ca ar fi numai buna pt el

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Grati
Unripe member

Joined: 24/09/2016 20:19:24
Messages: 1
IP:
Offline

Bun?...am tot citit aici de problemele cu pe?ti?orii carasei...am un acvariu de 180 ?i am în el 5 carasei 2 negrii unu portocaliu unul cu pata portocalie ?i unul alb ?i înc? 5 pe?ti diferi?i...am ?i eu o problema cu unul din ei mai exact cu cel cu pata portocalie....nu mai are "coama"de sus...parca cineva i-a mancat-o ?i în jur are pete de sânge...?i pe corp ni?te chestii mici albe....stai s?r?cu?ul pitit vine doar sa manance ?i pare vioi când înoat?...dar dup? se retrage...sa fac o poza sa vede?i mai clar?As vrea sa-l fac bine dar nu ?tiu cum...dac? ma pute?i ajuta
[Thumb - 20160924_224354.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2016 21:54:36

Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Pentru început creeaza-ti un topic la despre noi,dupa un topic la coltul începatorului pentru a clarifica mai bine problema .

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com