[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tetraodoni  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Recomand acesti pestisori draguti pentru acvaristii care au prea multi melcisori in acvariu.

Pe viitor am in plan un articolash despre ei, insa pentru moment ma limitez la acest aspect important: in maxim o saptamana nu mai aveti talpa de melc in acvariile voastre.

Si tot pe viitor, voi deschide un serviciu de inchiriere tetraodoni pentru tinerea sub control a populatiei de melci

http://www.seachem.ro
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lukaboy wrote:Recomand acesti pestisori draguti pentru acvaristii care au prea multi melcisori in acvariu.

Pe viitor am in plan un articolash despre ei, insa pentru moment ma limitez la acest aspect important: in maxim o saptamana nu mai aveti talpa de melc in acvariile voastre.

Si tot pe viitor, voi deschide un serviciu de inchiriere tetraodoni pentru tinerea sub control a populatiei de melci

Atentie ca s-ar putea sa faca curat si prin randul pestilor...
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

ai si tu dreptate, insa la mine in afare de cateva cozi rontaite, nu s-a intamplat nimic...

http://www.seachem.ro
[Email]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

O intrebare: au preferinte? Intreb pentru ca de pomaceea nu vreau sa scap Si sunt si niste pui de pomacea pe acolo...

Acvariul meu
[Email]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

pomacea sunt oricum mai mari ...

un tetraodon micut nu ii va ataca decat la antene si codita, insa unul din cei mai mari cu siguranta va hali si niste puisori de pomacea

http://www.seachem.ro
[Email]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Pomaceea pe care ii am acum sunt destul de mici - de dimensiunea celorlati negri si maro. O sa mai astept sa creasca atunci si o sa apelez la serviciile tale de inchiriere. Sper atunci sa mai scape si cativa pomacea. Daca nu o sa ii culeg cu frunza de salata pe cativa ca sa fiu sigur.

Acvariul meu
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astia sunt de apa salmastra. Salinitatea nu e problema prea mare dar se simt cel mai bine la un nivel de 1,005 ppm.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

asa este, cei mai multi sunt de apa salmastra sau chiar marina, insa sunt si pesti care sunt de apa perfect "dulce". Un exemplu este cel mai simpatic tetraodon posibil, si anume asta:
Carinotetraodon travancoricus sau aici Carinotetraodon travancoricus.

il recomand cu incredere... cel mai pasnic si cel mai eficient. nu stiu unde se mai pot gasi, dar mai vreau cativa.

http://www.seachem.ro
[Email]
mareus
Junior member

Joined: 05/06/2005 21:28:19
Messages: 27
Location: galati
IP:
Offline

am cumparat si eu cateva exemplare,chiar stiind ca sunt de apa salmastra.
acum mai traieste un singur "submarin"
am pus decesul lor pe seama lipsei de sare, cert este ca nici nu m-am prea ingrijit de ei, dar simptomul a fost ca nu s-au mai hranit, s-au destramat putin la aripioare, si au decedat fara prea lungi suferinte.
la inceput mi-au placut, apoi am observat ca au burta ca de reptila(respectiv soparla),si nu i-am mai iubit
se poate sa fie si asta o cauza

do something
[Email]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

mareus wrote:acum mai traieste un singur "submarin"


Depinde ce specie este, ca nu toti tetraodonii au nevoie de apa salmastra...


mareus wrote:am pus decesul lor pe seama lipsei de sare, cert este ca nici nu m-am prea ingrijit de ei, dar simptomul a fost ca nu s-au mai hranit, s-au destramat putin la aripioare, si au decedat fara prea lungi suferinte.


cati ai avut si in cata apa? s-au mai vazut cazuri in care din cauza aglomeratiei si a stresului, se musca si ranile se infecteaza si apoi mor. Oricum, discutabila faza cu " fara prea lungi suferinte"

http://www.seachem.ro
[Email]
mareus
Junior member

Joined: 05/06/2005 21:28:19
Messages: 27
Location: galati
IP:
Offline

ok
au fost 5 sau 7 exemplare(din superstitie cumpar doar in numar impar),nu-mi amintesc exact, dar i-am tinut intr-un bazin de 250 l, amenajat, plantat, unde aveau spatiu destul sa-si faca teritorii, deci nu stresul este cauza in mod cert.
apoi n-am stiut ca sunt si de apa dulce, credeam ca sunt toti de estuar...
si de ce este discutabil ca nu au suferit, ce nu e de inteles?
au murit subit, fara simptome prea grave cum se intampla in alte cazuri(cu alte specii) cand nu se mai hranesc zile intregi, saptamani sau chiar luni(la discus)
au mancat ce mananca majoritatea pestilor mei: mixtura de inima de vita cu vitamine, minerale,si alea alea.

do something
[Email]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

mareus wrote:ok
au mancat ce mananca majoritatea pestilor mei: mixtura de inima de vita cu vitamine, minerale,si alea alea.


pai vezi, am senzatia ca au murit de foame sau in cel mai bun caz de vreo indigestie. Tetraodonii mananca in mod normal doar hrana vie( melci, tubi, larve, rame), pe al meu l-am obisnui cu mare greu sa pape larve si tubi congelati. Carne cruda mai mamanca cate unii, insa repet, in cazul lor nu prea ti-ai facut temele

daca mai unul in viata, fa-i zilele mai usoare si da-i ceva melcisori.... o sa ai o surpriza placuta

http://www.seachem.ro
[Email]
mareus
Junior member

Joined: 05/06/2005 21:28:19
Messages: 27
Location: galati
IP:
Offline

multumesc de sfaturi, nu pera am timp acum de vorba,
la buna vedere

do something
[Email]
BigDaddy
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/08/2003 11:16:57
Messages: 12
Location: Bucuresti S3
IP:
Offline

de unde iau si eu asa ceva? nu de alta dar se cam misca substratul...
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

nu am mai vazut de mult... vezi ca mai vin uneori prin Cora sau prin Obor... grija mare, ca sunt tare agresivi cei pe care ii gasesti uzual.

Mai bine cand mergi pe la petshopuri, le spui din intamplare ca ai vrea... poate le da prin cap sa ii aduca...mai ales daca le spui ca lumea i-ar cumpara pe post de anti melci

Bafta, daca gasesti da-ne si noua de stire, ca e bine de stiut!

http://www.seachem.ro
[Email]
BigDaddy
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/08/2003 11:16:57
Messages: 12
Location: Bucuresti S3
IP:
Offline

intrebam pentru ca nu am vazut niciodata prin petshopuri sau obor asa ceva...
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

Duminica trecuta avea in obor asa ceva .
Poate mai au si zilele astea .asa ca succes la cumparaturii

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
gabiim75
Member

Joined: 12/10/2003 18:06:34
Messages: 155
Location: bucuresti baneasa
IP:
Offline

am si eu unul luat din piata amzei ,il am de un an si jumatate si il tin pe rime cind nu se mai gasesc rime trece pe libelule si ii merge foarte bine
m-ai nasol este daca bag mina la el sa ii fac curat , are tupeu si sare la bataie :scrima: este destul de marisor are cam 6-7 cm asa ca grija mare cu ei

ia-ma doamne stinge-mi neamul
[Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
goanga
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2009 03:39:53
Messages: 10
IP:
Offline

Ce pot spune eu despre ei este ca trebe sa va ganditi de 2 ori inainte sa cumparati unu.....am avut si eu candva un Tetraodon cochinchinensis si pot sa spun ca mi-sa spus la cumparare ca este f agresiv si am tinut 2 bucati singuri..( am adaugat 10% sare de mare) in acv si a fost totul in regula unu acomodat altul nu si a venit proba cu hrana sa le testez agresivitatea cand am testat cu sifori nici o demonstartie..si l-am mutat in acv. meu preferat pana a doua zi nici un peste viu a omorat tot si peste toate mi-a omorat si un citrinelum care avea de peste 10 ori dimensiunea lui..asa ca daca vedeti vreodata specia asta in magazin nu o cumparati daca vreti sa o tineti cu alti pesti chiar si ei mai multi...l-am crescut mai bine de 4 ani si a fost hranit doar cu pesti.... recomandarea mea este ca nu este un peste pt oamnei care vor un peste documentativa inainte sa il asimilati...f putine specii ajung in tara noastra care sunt de apa dulce fiti sigur ca multi din cei de pe piata nu sunt asa ca ......eu unu nu il recomand daca nu ai o pasiune pt el...mie imi place enorm ferocitatea lui daca ma puteti ajuta careva cu ceva informatie de unde as putea gasi de cumparat cateva bucati de Tetraodon cochinchinensis as fi recunoscator. multumesc
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

goanga wrote:... trebe ... mi-sa ... acv ... sifori ... nu este un peste pt oamnei care vor un peste ... documentativa ...
... aceste cuvinte ne doare ...
Cat despre cumparat, poti pune un anunt la rubrica dedicata...

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com