[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor acvariu plantat pentru betta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
AlexBB
Junior member

Joined: 04/10/2015 09:42:42
Messages: 27
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Numele meu este Alex, sunt din Brasov si am primit recent un acvariu de la un prieten.
A fost folosit ca si acvariu de carantina pentru un bazin cu apa sarata.A stat doi ani cu apa veche in el.
Dimensiunile sunt 60x30x30 si sticla are doar 3 mm grosime. Imbinarea se vede si ea in poze.
Cum pot sa il curat calumea de urmele de sare? ( stiu ca nu am voie sa folosesc sapun)








Imi doresc un acvariu plantat, pentru un betta si 5 neon tetra.
Stiu cate ceva despre ciclare si despre analizele apei.As incerca metoda cu amoniac pur, insa nu stiu unde gasesc asa ceva si as avea nevoie de cineva sa ma indrume.
Sunt dispus sa citesc orice fel de articol in engleza sau germana pentru a-mi imbunatatii cunostintele.
Din cate am intels eu de pe youtube, in america se poarta foarte mult produsele Aquaelle, care la noi nu sunt disponibile.

Neavand loc de un filtru tip canistra, m-am gandit la un HOB bun care are spatiu pentru medii custom in el.Stiu ca ma am nevoie de incalzitor si de o lampa buna.Nu am nevoie de pompa de valuri deoarece pestilor betta nu le plac valurile .

Va rog mult de tot sa ma ajutati cu un setup pentru acest acvariu si cu un site de unde pot achizitiona totul.Nu am o limita impusa de buget.Pestii as prefera sa fie de la unul dintre voi, nu am incredere in animalele stresate din pet shopuri.

Sunt dispus sa schimb si acvariul daca este nevoie

Imi place foarte mult acest acvariu:



Va multumesc mult de tot, va doresc o seara minunata si sunt convins ca o sa ne intelegem bine pe acest forum.
Nu imi place sa fac lucrurile de mantuiala si nu o sa ma apuc propriuzis de treaba pana nu le pot oferii animalutelor si plantelor un mediu placut
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cateva raspunsuri

a) Otetul e bun contra sarii, urmat de o clatire buna.
b) Pentru un betta si 5 neoni, un HOB mare e bunicel - dar nu stralucit ... clipoceste daca scade un pic nivelul apei.
c) Pentru un acvariu dat drept exemplu nu prea se poate tine un Betta. Acolo trebuie curenti mari sa circule nutrientii si sa nu lase mizeria sa se depuna.

Mi se pare OK insa pentru inceput, si al loc sa experimentezi cu lumini, plante diferite, nu e greu sa schimbi apa daca o ia ceva razna, deci as merge pe asa ceva (de fapt cu un acvariu din aceasta am inceput si eu). Apoi, pe masura ce inveti, o sa stii mai bine ce stil de acvaristica iti place.

Despre ciclare, chiar ar fi ultima intrebare cum s-o faci. Tu da-i drumu, si in timp ce se cicleaza, citesti care ar fi mai eficienta modalitate de ciclare si pana te prinzi, s-a si ciclat. Dar un set sa masori tot iti trebuie, lampa trebuie sa-ti faci singur sau sa-ti cumperi una de 30-40W sa o poti regla macar la 1 sau 2 neoane.

Later edit: am zis sa detaliez un pic punctul c). Problema la un acvariu cu HC si CO2 presurizat este ca trebuie, in functie de evolutia algelor, si a nutrientilor, sa hranesti mai mult sau mai putin, mai trebuie luate si masuri din cand in cand gen un tratament mic ici colo daca apar alge, trebuie tuns, daca nu ai controller de CO2 risti sa mai apara mici instabilitati cu pH-ul, si cred ca ar fi un mediu un pic mai dificil pentru un Betta - care, dupa cunostintele mele, e un peste destul de sensibil. Neoni ar merge.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2015 21:17:39


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Subscriu ca otetul e bun!
Poti sa stergi si cu o lampa de ras urmele se sare........si otet si lampa de ras e cel mai ok....
Ca si hob daca vrei ceva de calitate un Hagen aquaclear 300 ti-ar fi perfect!
Succes!

My nano reef



[Email]
AlexBB
Junior member

Joined: 04/10/2015 09:42:42
Messages: 27
Location: Brasov
IP:
Offline

Bun bun , o sa curat acvariul cu otet si va spun cum merge.

Filtrul aquaclear 30 de la hagen mi se pare super. Dipune de spatiul acela maricel pentru medii filtrante.Are careva idei care ar fi mediile cele mai bune?(nu stiu daca cele standard, si anume un burete, bioballs si carbune activ sunt cele mai indicate.)

Sunt dispus sa renunt la ideea mea de plante pretentioase.

Am si capacul acvariului , insa mi se pare inestetic... nu exista o lampa mai frumoasa pentru un acvariu asa mic?

Imi poate sugera careva un model de aquascape pentru un betta si un site bun de unde pot achizitiona echipamente?
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Siporax sau mai bine matrix ca intra mai mult pentru filtrare biologica si perlon pentru filtrare mecanica.
Poti pune si un burete pe sorbul filtrului.

Bafta si ape limpezi!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit pe forum!

In primul rand trebuie sa NU te grabesti!
Cred ca pentru inceput acvariul ce il ai e bun ca sa experimentezi, sa inveti sa cresti plantele, sa inveti cum "merge" un bazin.
Articole si topicuri extrem de utile gasesti aici pe forum. Daca ai rabdare sa rasfoiesti, te vei lamuri in foarte multe probleme. (referitor la acvariul din poza, gasesti jurnalul lui la semnatura mea)

Pentru un acvariu plantat serios, iti trebuie o instalatie de co2.
Daca zici ca bugetul nu e chiar o problema, completeaza-l cu un controller.

O filtrare externa ar fi extrem de utila, poate gasesti totusi locul pentru el.

Lampi gasesti in magazinele online (nu te uita neaparat dupa produse americane), una cu doua neoane de 24W ar fi ok pentru tine.

Tot pentru un acvariu plantat, va trebui sa fertilizezi.
Acvariul din imagine a fost fertilizat cu gama JBL (inclusiv substrat fertil).

De asemenea, precum a spus Iulian, curentii de apa sunt importanti intr-un astfel de acvariu.
Acolo n-am avut pompe de valuri, insa erau doua filtre externe.


Si pe final, am si o rugaminte.
Am vazut ca ai downloadat poza (de pe forum probabil) si ai urcat-o pe contul tau de flickr.
As aprecia daca ai pune in descriere de unde ai luat-o si numele proprietarului (Stefan Prisacariu).
Multzam'!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AlexBB
Junior member

Joined: 04/10/2015 09:42:42
Messages: 27
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut stefan
Nu am stiut cum sa pun altfel poza. O sa modific maine sau o sa o sterg cu totul.

Legat de acvariu, eu imi dorec sa construiesc acvariul in jurul bettaului.
Am inteles de aici ca pestelui nu ii plac curentii de apa necesari pt plante...
Am mai vazut poze cu peisaje muntoase creeate din pietre si gazon.este mai ok asa?

Ce indice de kelvin se foloseste pentru apa dulce?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

aquariumprest.ro este site-ul de unde achizitionez eu materialele filtrante,am gasit acolo si filtre cascada bune si chiar si acvarii noi.In filtru cascada poti pune(parerea mea) lava vulcanica sau turba(turba previne aparitia algelor in acvariu),iar pt o filtrare mecanica,iti poti alege un filtru intern nu prea puternic(si chiar daca e puternic,il pozitionezi intr-un colt al acvariului,cat sa nu deranjeze prea tare).

Tind a te sfatui sa renunti la ideea de Betta,mai ales in cazul in care iti doresti un hardscape reusit.Niste pestisori micuti tetra sau killie,ar arata bestial,iar in cazul lor nu trebuie sa iti mai faci atatea griji ca ii va deranja debitul apei atat de tare precum pe Betta.Cum spuneau colegii mai sus,nu te grabii,ia-o FOARTE usor,caci alegerile sunt infinite,atat la filtre cat si la plante cat si la fauna.
Ape limpezi si pestisori sanatosi

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2015 23:10:35


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
AlexBB
Junior member

Joined: 04/10/2015 09:42:42
Messages: 27
Location: Brasov
IP:
Offline

@stefanp
am dat poza jos de pe flickr

@paradoxx
imi doresc foarte mult un betta, efectiv sunt fascinat de peste si nu sunt dispus sa renunt la idee

de asemenea acvariul este pus pe un barulet de sticle.Nu am loc de filtru tip canistra si nici de sistem de CO2.

Am gasit un filmulet pe youtube cu un setup care imi place.



nu stiu cum sa il fac embed , codul de pe youtube nu merge pe forum
Lucian: l-am pus eu. apesi butonul Youtube scri link-ul cu http nu https si mai apesi odata pe butonul Youtube...

This message was edited 3 times. Last update was at 06/10/2015 10:14:30

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

stefanp wrote:
O filtrare externa ar fi extrem de utila, poate gasesti totusi locul pentru el.


O sa vezi mai incolo ca filtrarea este "sfanta" ptr acvariu si eu zic sa mergi pe un filtru extern ptr acvariu gen Eheim Experience 150 depinde de buget gasesti si echivalent JBL un pic mai ieftin

Ptr lampa Odyssea 2x24 T5 este foarte ok , merge si cu un neon si cu doua .
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca mergi pe filtru cascada, atunci eu te-as sfatui sa iei niste materiale filtrante cat mai calitative, dat fiind faptul ca spatiul este mic.
Si aici vorbesc de ADA BioRio, Seachem Matrix, Eheim SubstratPro. (poate mai bine s-ar potrivi ada sau eheim-ul, pentru ca sunt mici si ocupa aproape tot spatiul, nu ramane mult spatiu intre "pietricele").

Daca nu renunti la Betta, ai putea incerca un setup gen iwagumi, cu niste pietre si plante mici, gazon.
Caz in care nu ai nevoie de curenti foarte puternici, pentru ca e spatiul deschis si apa poate circula mai usor (a nu se intelege totusi apa statuta).

Sau, poti incerca un acvariu cu plante nepretentioase, cum ai pus in a doua poza, unde n-ai nevoie nici de prea multa lumina, nici prea multa fertilizare.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Ada bio Rio si matrix sunt de fapt piatra ponce furumos ambalata si vanduta la preturi exorbitante
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

AGREE @ piatra ponce

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Ia uite ce spune producatorul eheim despre substrat pro :
Prezentare
Material filtrant biologic natural din roci de origine vulcanica. Suprafata rugoasa ofera conditii excelente bacteriilor de a coloniza. Pentru sisteme de filtrare de apa dulce sau sarata.

Subliniez material biologic natural din roci vulcanice, concluziile le tageti voi

Te rog nu mai scrie cu diacritice. Nu le "vede" forumul

Multumesc
Alber

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2015 23:11:26

AlexBB
Junior member

Joined: 04/10/2015 09:42:42
Messages: 27
Location: Brasov
IP:
Offline

Dragi colegi,

M-am decis! O sa incerc un aquascape de tip iwagumi (multumesc domnului stefanp pentru pont). Evident renunt si la betta.

Am gasit aici un tutorial foarte bun.

A mai ramas sa ma lamuresc de unde cumpar necesarul de aparatura / pietre / substrat / plante / pesti / solutii si putem sa ii dam drumul

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2015 08:53:10

AlexBB
Junior member

Joined: 04/10/2015 09:42:42
Messages: 27
Location: Brasov
IP:
Offline

Revin cu info,

Plante luate in considerare : Hermianthus callitsichoides, Glossosstigma elatinoides, Elatine hydropiper (care dintre acestea este mai putin pretentioasa?)

Piatra: Seiryu Stone sau Dragon Stone

Pesti 7 Cardinal tetra sau Neon tetra , eventual 1 otto catfish pentru alge?

3 Amano shrimp pentru alge



skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Eu zic sa incepi cu micranthemum monte carlo si 10 amano , 3 nu sunt suficienti

1 otto nu are sens , baga vreo 3 bucati , pestilor nu le place sa fie singuri ca si betta
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

sonic11 wrote:Ada bio Rio si matrix sunt de fapt piatra ponce furumos ambalata si vanduta la preturi exorbitante


Exisa un tip din Ungaria, care a facut o analiza microscopul electronic pe o serie de materiale filtrante (nu doar de firma).
Analizele lui au pus in top3 cele trei materiale amintite de mine mai sus...desi culmea, toate sunt pietre vulcanice la origine. Cu toate astea insa, dimensiunea si numarul de canale microscopice din interior difera.
Lucrul asta face si sens de altfel, pentru ca in diferite zone, piatra s-a format altfel, in functie de conditiile intalnite atunci cand lava a iesit la suprafata ...
Link-ul l-am pus pe undeva mai demult intr-un topic, cu rabdare cred ca se poate gasi. Sau pe google cred ca mai usor.

Acum, nu zice nimeni ca poate nimeresti o piatra ponce no-name culeasa din vreo zona unde s-a format foarte bine...dar, poti sa fii sigur de asta?
Raspunsul este nu.

Acum depinde bineinteles de cum prefera fiecare.
Eu unul spre exemplu, tinand cont ca in filtrele mele se aduna cativa litri de material filtrant, suma nu este exorbitanta. Si nici nu trebuie sa iau tot deodata.
Pentru un filtru HOB, vorbim de o jumatate de litri pana la un litru de material filtrant...
Eu unul prefer sa imi iau ceva de care pot fi sigur si sa pot profita la maximum de spatiul limitat pe care il am.

Daca am vorbi de un sump, sa zicem, ca iei 20-30-40 de litri de material filtrant si te-ar ajunge enorm sa iei substrat pro sau bio rio.
Aici poti lua spartura de lava sau ponce de prin alte parti, deoarece chiar daca nu e cel mai "smecher" ca sa zic asa, volumul foarte mare compenseaza.

Ma rog, asta e parerea mea.
Evident, fiecare face ce vrea cu banul lui

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Bine inteles ca face fiecare cum doreste.
Referitor la roca vulcanica in speta piatra ponce ia poate diferi de la zona la zona dar si din aceasi cariera nu tot filonul este un stas.
Le dau firmelor de prestigiu un 10 hai 15% peste piatra ponce no name, restul este marketing.
Avand in vedere ca este un produs natural care a luat fiinta intr-un haos total este imposibil sa fie identic ca material.
Am curaj sa fac pariu ca doua loturi de la aceasi producator nu sunt identice ca si propietati fizico-chimice, dar asta nu înseamna ca sunt niste materiale filtrante de proasta calitate.


PS. Acest post este doar parerea mea si nu trebuie sa influenteze pe nimeni.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2015 00:26:26

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

sonic11 wrote:dar si din aceasi cariera nu tot filonul este un stas.
...
Am curaj sa fac pariu ca doua loturi de la aceasi producator nu sunt identice ca si propietati fizico-chimice


Asa e, identic nu are cum sa fie, dar foarte apropiat.
Ce s-a format in punctul x si la 100 de metri distanta, 200, 500 as zice ca se vor asemana destul de bine.
Spre deosebire de ce s-a format la cateva zeci-sute de mii de km departare...

Ma rog, ca si tine, si in cazul meu e tot o parere personala si niste banuieli...nu mi-as pune o mana la bataie pentru asta
Dar as pune banii la bataie.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com