[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa urat mirositoare  XML
Forum Index » Apa
Author Message
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut !

am o problema (mare) cu mirosul urat al apei din acvariu. nu mirose exagerat de urat dar suficient incat se simte intr-o camera mare in aer.

acvariul are cam 3 luni vechime 80 L, substrat de turba, nisip si ceva pietris, plante, 5 pui de slcalari, 5 kryptopterus, 2 agamyxis si 2 corry. apa in ultima saptamana o schimb zilnic in proportie de 10%. astazi mi-am facut o instalatie de lumina provizorie pt vreo luna pana la cumpararea unui capac si din cauza caldurii de afara (cred) si a faptului ca sub copertina din folie reflectorizanta s-a facut si mai cald, apa desi e destil de curata (nu cristal, dar e ok) miroase a balta.

pls ajutati-ma, trebuie ca va confruntati si voi cu probleme cand vine caldura.
p.s. cand se fac 40 de grade ce facem ?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

angelinna wrote:substrat de turba
Ce turba e acolo? Baga un bat in substrat si vezi daca ies bule de gaz.

Poze: smilie ... Poze cu plante
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Turba din substrat este Potgrond si da, am bagat un bat pana jos in turba si cand l-am scos au iesit cateva bule prin nisip odata cu batul. am incercat in mai multe locuri si ies bule de marimi diferite dar oricum sunt. O fi bine ?
[Yahoo!]
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

a, sorry, si am uitat sa spun ca cineva mi-a zis ca s-ar putea sa fie neciclat acvariul... cum sa il mai ciclez acum cand are pesti in el si de toate
[Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

angelinna wrote:a, sorry, si am uitat sa spun ca cineva mi-a zis ca s-ar putea sa fie neciclat acvariul... cum sa il mai ciclez acum cand are pesti in el si de toate


Vezi ca exista ceva solutii care grabesc ciclarea ... incearca ceva de aici:
http://www.zooplus.ro/index.php?cPath=21_212
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

acvariul are cam 3 luni vechime 80 L, substrat de turba, nisip si ceva pietris, plante, 5 pui de slcalari, 5 kryptopterus, 2 agamyxis si 2 corry


dupa 3 luni nu e ciclat acvariul cu plante si pesti?

eu am pus pt. ciclare (in apa) si pun la fiecare spalare de filtru 2-3 ml de Sera Nitrivec (in buretele filtrului) si totul a mers perfect (ciclare 2 sapt.). Bineinteles cu Sera Aqutan pt. apa de la robinet.

Sper sa nu fie luata ca o reclama pt. Sera (sunt atatea firme de renume in domeniu), dar eu asta am folosit si sunt multumit (raport calitate/pret bun)

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

apa nu mai miroase urat (daca bagi nasul in acvariu se simte totusi un usor miros de balta si pesti) deci cred ca are un miros normal, insa din vorba in vorba mi-am dat seama ca intr-adevar e ceva in neregula cu acvariul meu.Totusi, ies bule de gaz din substrat de jos din turba cand il intep si nici plantelor nu le merge prea grozav.
Banuind ca totusi acvariul ar putea fi deciclat am hotrat sa folosesc Sera Nitrivec (sau corespondentul de la Tetra)insa:

-cineva mi-a zis ca nu a avut nici un efect in acvariul lui

-altcineva zice ca foloseste periodic la 2 sapt (nu il ciclezi o data si gata ?)

- pe prospect zice sa bagi pestii in apa dupa 24H iar eu am deja pestii si nu am unde sa ii mut

multumesc tuturor binevoitorilor care ma ajuta(pls repede ca trebuie sa rezolv problema apei care imi omoara una din speciile de pesti )
[Yahoo!]
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

-cineva mi-a zis ca nu a avut nici un efect in acvariul lui

efectul nu este evident vizual sau nazal . Cred ca doar testele apei il pot evidentia
-altcineva zice ca foloseste periodic la 2 sapt (nu il ciclezi o data si gata ?)

il ciclezi o data, da' nu-i gata. Ciclarea (adica realizarea ciclului azotului) e destul de usor de stricat (citeste articolul cu Ciclul Azotului) si atunci coloniile de bacterii denitrificatoare trebuie reimprospatate
- pe prospect zice sa bagi pestii in apa dupa 24H iar eu am deja pestii si nu am unde sa ii mut

Dupa ce bagi pestii pe prospect scrie:
"...
4. Adaugati zilnic, timp de 10 zile consecutiv, 10 ml de Sera Nitrivec la 100 l apa.
5. In aceasta perioada hraniti pestii moderat.
6. Dupa fiecare schimbare de apa sau curatare a filtrului, adaugati 10 ml sera nitrivec la 100 l apa."

Sa nu fiu gresit inteles:
- nu fac reclama, e doar experienta mea cu Sera Nitrivec
- daca scriu prostii si vre-un acvarist cu experienta vede asta sa ma corecteze sa nu persist in greseala.

Ca sa inchei (de fapt trebuia sa incep cu asta): fa testele apei si apoi vezi unde sunt problemele.
Iti tin pumnii :-)

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com