[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu ok?  XML
Forum Index » General info
Author Message
AndreasVl
Junior member

Joined: 26/08/2015 08:22:48
Messages: 21
IP:
Offline

Salutare. Sunt incepator asa ca as vrea niste mici pareri despre acvariul meu.. Am achizitionat acum aprox o luna acest acvariu Aquael de 112 litri si detin in el 17 neoni,6 zebre, 3 molly, 3 sanitari , 2 platty,2 xipho si un pangasius ce are forma de rechin . Ar trebui sa mai renunt la anumiti pestisori ? . Detin un substrat pentru plante JBL si m-ar interesa si ce sanse au acestea sasupravietuiasca in acvariul meu .. Multumesc.
[Thumb - image.jpg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Aqua-el Fan 1...Imi amintesti de Alkapone lol..
1: Doneaza/Vinde Pangasius-ul--->citeste despre el si o sa intelegi de ce spun asta
2: Schimba substratul cu ceva inert si neutru de 1-3 mm
3: Adauga filtru extern,cu cat mai mare cu atat mai bine,in functie de bugetul ce ti-l permiti.Cauta pe net,vei gasi orice de oricare,ai nevoie de filtrare biologica/chimica
4: Incearca ca pe viitor sa renunti la statui,vapoare,plastice,mai ales daca au margini ascutite sau ocupa mult din spatiul de inot al pestilor.
5: Invata/citeste despre ciclarea apei,ciclul azotului si materialele filtrante necesare unei ape de calitate.
6: Poti pastra atatia pesti DOARdaca gasesti un extern bunicel,sau mai adaugi 3-4 filtre interne cu material biologic in ele
7: Ape limpezi si pestisori sanatosi

Later Edit: Dacavrei ca plantele sa iti supravietuiasca,gaseste-le un substrat de marimea ce ti-o recomandai,si opreste bulele de la filtru.Pune ca debitul apei sa bata in suprafata apei de jos in sus,caci prin miscarea/valurirea apei la suprafata,schimbul de gaze poate fi destul cat sa respire pestii.Altfel,plantele vor avea prea mult oxigen,iar ele din cate stim cu totii se hranesc cu dioxid de carbon si elibereaza oxigen.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2015 17:15:34


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
AndreasVl
Junior member

Joined: 26/08/2015 08:22:48
Messages: 21
IP:
Offline

Mersi mult pr sfaturi. Am sa incerc sa indeplinesc anumite conditii pe care mi le ai spus .. Mai am multe de invatat, observ ..
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Curaj! Daca te documentezi bine si asculti sfaturile de pe forum ai sa ajungi departe!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2015 17:38:05

AndreasVl
Junior member

Joined: 26/08/2015 08:22:48
Messages: 21
IP:
Offline

Da, sper sa ajung ??. In rest, celelalte specii pe care le am, sunt compatibile intre ele ? ??
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da,dar trebuie sa te gandesti la filtrare neaparat.Daca ai o apa limpede,nu inseamna ca este buna si pt ei.Gandeste-te ca sunt pesti tropicali totusi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
AndreasVl
Junior member

Joined: 26/08/2015 08:22:48
Messages: 21
IP:
Offline

La ce pesti ar trebui sa renunt pt a putea pune si creveti? ??[img]. Mentionez ca Am si doi melci care observ ca recent au facut si niste puisori.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pai presupunand automat ca ai renuntat sau ai de gand URGENT sa dai pangasius-ul ,cred ca la niciunul.Nu stiu platty si cu xipho daca vor face ceva figuri,cel mai probabil nu.Insa nu cred ca stai bine cu filtrarea,deci nu o sa ai prea mare succes la nevertebrate.Adauga un extern,apoi vezi cum stai cu parametrii apei si abia atunci te gandesti la nevertebrate succes

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
AndreasVl
Junior member

Joined: 26/08/2015 08:22:48
Messages: 21
IP:
Offline

Am de gand sa renunt astazi la pangasius , vreau sa l donez unui prieten. As putea gasi un filtru cat de cat bunicel pentru acvariul meu cam pe la 150 ron? Tind sa cred ca xipho ar putea sa manance crevetii si fara sa vrea intrucat au dimensiuni destul de mari(atasez o poza cu unul din ei mai jos) melcii nu ar putea sa pape si ei crevetii? ??. Mersi !!
[Thumb - image.jpg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

In legatura cu pangasius-ul, cati litrii are acvariul prietenului? Iar la xipho,in general tine de la peste la peste,nu o sa vezi pana nu incerci

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
AndreasVl
Junior member

Joined: 26/08/2015 08:22:48
Messages: 21
IP:
Offline

Pai chestia e ca in orasul meu nu gasesc crevti, am sa merg special in altul pentru a lua cativa , asa ca nici prea multe drumuri nu mi ar pica prea bine .. Acvariul prietenului are 100 de litri ..
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

100l - De inceput nu e rau,dar mai devreme sau mai tarziu tre sa il doneze si el mai departe

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
AndreasVl
Junior member

Joined: 26/08/2015 08:22:48
Messages: 21
IP:
Offline

Si un fluval u2 , ar fi ok ?
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com