[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dirty Stories  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor, ma numesc Andrei, din Bucuresti, 25 ani
De foarte mult timp imi doream un acvariu mare in locuinta dar pana acum nu i-am gasit locul in casa, dar in sfarsit acum am inceput sa fac ceva modificari in casa si i-am gasit un locsor bun (zic eu). Am totusi cateva intrebari despre acvariu (1200L x 500l x 600h; aproximativ 400 Litri)
-Tinand cond de faptul ca acvariu o sa fie cumva incorporat intr-un minibar, undeva la 20-30 CM inaltime, credeti ca un suport de pal este suficient pentru a sustine toata greutatea?
-Cineva imi spunea ca in cazul in care doresc un filtru extern, acesta trebuie sa fie la minim 1m sub acvariu, asta ar fi posibil la mine doar daca as face o gaura in plafon sa tin pompa la vecini , credeti ca e ok la distanta asta sau trebuie sa gasesc o alta solutie ?
-cu ce solutii trebuie tratata apa pentru a purcede?
Am pus o poza in descriere, cam asa arata momentan acvariul, nu ma pot apuca de el pana nu o sa ajunga mobila.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

[Thumb - IMG_4649.JPG]

This message was edited 5 times. Last update was at 25/10/2023 11:47:31


#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bun venit!

O sa-ti raspund punctual:

- suportul de PAL o sa fie in regula, atata vreme cat e facut cu cap si simt de raspundere... adica, picioare dublate si destul de dese. Daca ai proiect, ne putem da cu parerea.
- filtrele externe (asa zisele "canistre") sunt proiectate sa lucreze sub nivelul apei... o sa mearga fara probleme, si la o diferenta de nivel de 30 cm (suport) + 60
cm (inaltimea coloanei de apa).
- dupa ce termini de amenajat acvariul (nisip si pietre), il umpli cu apa si-i dai drumul (filtrul trebuie sa mearga non-stop, sper ca stii asta)... arunci un crevete congelat inauntru si lasi natura sa-si urmeze cursul (citeste articolele de la inceput, despre Ciclul azotului)... in 2-3 saptamani poti baga primii pesti.

Ce fel de cichlidae africane doresti sa tii acolo?
Crengile sunt cam "in plus", daca vorbim de pesti de Malawi, Victoria, Tanganika.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru promtitudine, sfaturile imi sunt de mare ajutor

M-am informat despre ciclarea acvariului si o parte spuneau ca se poate grabi ciclarea acvariului in cazul in care doresc acest lucru(eu nu ma grabesc, am timp).
Cat despre acele crengi, ma gandeam sa fac decorul cu ele(intradevar sunt cichlidae Malawi). Sincer iti spun ca nu am nici macar cea mai mica idee ce sa pun acolo si de unde sa iau materiale pentru decor(o sa trebuiasca sa fie un decor pe mijlocul acvariului pentru ca acesta o sa se vada din 3 parti fiind in mijlocul camerei).
Acum la filtrare ma gandeam la un JBL 1500 si o alta pompa interna. Daca aveti o idee mai buna sunt dispus sa ascult.

Numai bine,

#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

'neata!

- Intra pe sectiunea acvariilor cu cichlidae (http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/40.page) si o sa vezi o gramada de exemple. Te poti inspira si poti trage niste concluzii.
- In general, bazinele "clasice" de africani presupun o plaja de nisip si niste bolovani "rotunzi" (cum sunt "pietrele de rau"). Lemnele tale nu prea sunt intalnite in Malawi.
- Evident, daca tii neaparat sa pui lemnele acelea, nu e nici o problema pentru pestisorii tai.

Referitor la filtrare, niciodata nu e prea multa!

- Nu pune bureti si perlon in canistra, deoarece se vor murdari repede si va fi nevoie sa o cureti des.
- In filtrele externe se pune material de filtrare cu rol biologic (materiale poroase, in care se dezvolta coloniile de bacterii responsabile cu ciclul azotului).
- Cele mai ieftine medii de filtrare biologica sunt: spartura de lava, piatra ponce... in functie de posibilitatile materiale, poti opta pentru medii de filtrare special concepute pentru acvaristica.
- Pe teava care duce apa in filtrul extern e bine sa montezi un burete... asta va prelua mizeria din apa, fara sa o lase sa se duca in canistra filtrului.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Thereau wrote:
-cu ce solutii trebuie tratata apa pentru a purcede?


Buna! Apa poate fi tratata cu Tetra Aqua Safe, Sera Aquatan etc. Neutralizeaza clorul, leaga ionii de metale grele si purifica apa.
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

Bazinul are dimensiuni generoase o sa iasa ceva frumos cred. Dar cum zicea si koala daca vrei ceva malawi,victoria lemnele ai putea sa le inlocuiesti cu pietre.Cred ca ar fi mai ieftin sa iti faci un sump.

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor, multumesc pentru sfaturi, o sa imi fie foarte utile.

Problema mare este ca nu am nici cea mai mica idee si nici timp sa studiez pentru un sump. Ma intereseaza o filtrare cat mai eficienta a acvariului, bugetul este unul destul de generos(il limita bunului simt )
Am atasat o schitza(scuzati incompetenta artistica ) cu locul unde o sa fie amplasat acvariul. Totul este din pal numai picioarele o sa fie metalice.
Dupa cum spuneam sunt deschis la orice sfaturi din partea voastra, accept chiar si ajutor

Ma intereseaza ca toate sistemele de filtrare sa aibe loc in spatiul acela de 40Lx50lx100h

Numai bine,
[Thumb - IMG_4743.JPG]


#Colectiv
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

Daca ai buget generos si iei 2 canistre mari cred ca e la fel de ok ca sump-ul

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

2 canistre nu incap in spatiul acela si 2 canistre nu vor avea niciodata eficienta unui sump. Fa un calcul simplu, cat material filtrant intra intr-un sump de 40/50/50 sa zicem(ca sa respectam spatiul alocat).

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si cine ma rog se pricepe sa proiecteze un sump de genul?

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hello Dragilor,

Va povesteam acum cateva saptamani va povesteam despre proiectul pe care aveam de gand sa il pun pe picioare si uite ca incepe sa capete culoare, mai sunt cateva retusuri de facut dar totusi am cateva probleme :

1) Desi am pus apa de 2 zile inca este destul de tulbure, nisipul l-am cumparat de la Hornbach, poate ca trebuia spalat inainte ?
2)Momentan folosesc un filtru extern JBL e1500 si unul inter (tot jbl dar nu stiu modelul) imi trebuie si ceva pompa de oxigen pentru acvariu sau sunt suficiente cele 2 filtre ?

Am atasat si doua poze

Numai bine,
[Thumb - IMG_4869.JPG]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poza nr 2
[Thumb - IMG_4871.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2015 09:11:09


#Colectiv
[Email]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Ce materiale filtrante ai si ce cantitate?
Nu te ingrijora tulbure este normala in timpul ciclarii.
Filtrul ales este insuficient, vor trebui doua astfel de filtre.
Ca idee trebuie in jur de 10....15% material filtrant din volumul display-ului.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Primele 2 straturi din flitru sunt bureti dupa care urmatorul strat am pus eu ceva material filtrant din ceramica tot de la JBL (apeoximativ 2kg) si ultimul strat este tot din material filtrat ceramica dar sunt ceva bilute.
La ce filtru te referi ca imi trebuie 2 ? Ideea este ca nu am loc unde sa pun al 2-lea filtru, pot totusi sa mai cumpar unul intern.
Multumesc de raspuns

#Colectiv
[Email]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Ma refer la cel extern.
Banuesc ca mediile filtrante au venit la pachet cu filtru.
Scoate bureti si in locul lor pune material pentru filtrare biologica gen: ada bio rio matrix, siporax etc.
Fara suparare, filtrarea ta biologica este aproape nula

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2015 10:43:36

Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu e nicio suparare, ideea mea a fost in felul urmator, un bazin de 400 de litri o filtrare de 600 litri . De ce zici ca este aproape nula ?

#Colectiv
[Email]
oxygen2k8
Member
[Avatar]

Joined: 18/05/2015 22:17:11
Messages: 253
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Salut. In primul rand spor cu acest proiect.
Si sa raspund la intrebarea adresata colegului nostru. Pentru ca ciclide africane si pentru ca papa mult si bun caca mult si tare mai in gluma mai in serios. La ciclide daca nu ai filtrare buna pacat de bazin de pe?ti, de absolut tot...

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2015 10:58:19


Am tot ce vreau si nimic din ce am nevoie...
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

multumesc pentru incurajare, sper sa fie ok. spune-mi te rog cu altfel ai vedea tu filtrarea? ce trebuie sa fac in plus ?

#Colectiv
[Email]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Am r?spuns mai sus, acolo am specificat si ce trebuie sa faci si cat material filtrant ar fi ideal sa ai.
Cea mai buna varianta ar fi un sump
Daca pleci urechea la ce scrie pe filtre o sa ai de tras nu gluma.
Posibil sa te vedem pe celalant topic cu un titlu de genul "Ajutor i-mi mor pestii"
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Iar tulburarea ce o ai nu e din cauza ciclarii(deocamdata) ci din cauza ca (asa cum spuneai) nisipul trebuia spalat in cateva ape, cum s-a spus scoti buretii si ce alte minuni mai sunt prin filtru si folosesti material de calitate pentru filtrare biologica(le-a enumerat mai sus sonic11 ) pentru a impiedica colmatarea filtrului pui pe sorb/inn-ul filtrului din bazin un burete, aerare nu iti trebuie neaparat daca returul de la filtrare il pui aproape de oglinda apei sa o valureasca

This message was edited 2 times. Last update was at 12/10/2015 13:41:21

[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com