[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hellpppp .. Betta ciuruit ?!?!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Am gasit astazi masculul de Betta ... cu coada mancata ... am cateva intrebari. Eu banuiesc Jandarmii sau ... acei pesti transparenti injectati cu colorant portocaliu ... care din ei sa fie infractorii??? Mascullul de betta mai are vreo sansa sa isi refaca la loc volanele pierdute (ciuruite) ?? mai are sanse sa supravietuiasca? Este destul de trist si sta mai intr-un loc fara sa mai inoate
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ar trebui sa dai mai multe detalii despre acvariul tau.De cand il ai , ce pesti ai , de cand ai masculul de betta pentru a sti sigur care este problema.
Coada ar trebui sa i se regenereze dar daca-l tii in continuare cu pestii care il agreseaza probabil ca va muri.Daca nu ai alt acvariu ai putea sa-l tii in in acelasui acvariu intr-o punga de plastic sa nu se mai poata atinge ceilalti de el.Dar asta numai temporar.Pe termen lung va trebui sa gasesti alta solutie.
Daca dai mai multe detalii despre acvariul tau atunci va fi mai usor sa ne dam seama care este problema.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

johnny6600 wrote:
ai putea sa-l tii in in acelasui acvariu intr-o punga de plastic sa nu se mai poata atinge ceilalti de el.Dar asta numai temporar.


temporar in cazul lui nu e o ora... deci punga poate sa o uite.

Eu am avut Jandarmi care s-au dat la niste guppy, da in general se zice ca Jandarmii sunt neagresivi.
Orice si oricine l-ar fi atacat trebuie sa il separi, macar pana se reface. Si pe urma sa fii cu ochii pe ei sa vezi care-i suparatu.

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Ciudat.
Jandarmii mei sunt cei mai cuminti pesti.Nu au treaba cu nimeni.Si au fost in acelasi acvariu cu betta si s-au inteles de minune..insa..stiu si io..

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Exista separatoare/puiernite la mai toate magazinele Zoocenter. Atentie... nu cele anume pentru Betta ca dupa mine sunt mult prea mici si-l chinui.
Pretul e oricum, undeva sub 100k.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Am fost plekat din bucuresti seara trecuta ... si am gasit betta mort in acvariul in care il separasem si un molly mort in acvariul mare ... aveam un acvariu de vreo 8L si l-am pus acolo masculul de betta cat am fost plecat. Tot azi cand m-am intors ... am gasit si un GUP (mascul) cu coada dorsala mancata .... si pana sa il separ a murit si el. La putin timp ... femela de GUP statea cu gura DESCHISA incontinuu ... nu o mai inchidea DELOC .... mai mult pe la suprafata apei. M-am gandit sa nu fie destul de bine oxigenata apa ... dar e exclus ca ceilalti pesti nu au nici o treaba. La scurt timp a murit si ea. Am scos din acvariu Jandarmii si pestii aceia trasnparenti cu coama colorata (Artificial) .. nu stiu cum se numesc exact ... m-am dus la Obor si am facut schimb cu un vanzator binevoitor cu 2 guppy si o planta. Nu stiu ce sa zic ... e posibil sa fie vreo BOALA ??? E posibil? Sau ... sa fi fost niste raufacatori in acvariul meu? ? ?
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Sunt sanse destul de mari sa fi fost o boala dupa cum spui tu.Coada "mancata" poate fi de fapt franjurata si sa dea impresia ca e mancata de cineva , dar de fapt sa fie din cauza unei bacterii.
Ce pesti mai ai acum in acvariu si cum arata cum se mai simt?Au semne externe?
Ar trebui sa dai nioste detalii complete despre acvariul tau ca sa te putem sfatui cum sa actionezi.
PS: Intrebare in legatura cu pestii transparenti si colorati artificial are cineva idee cum se numesc si stie ceva despre ei?Pentru ca am vazut in obor si aratau destul de ciudat.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Probabil este vorba de Chanda Ranga, astia sunt injectati cu vopsele... smilie rusinos... eu nu as tine asa ceva. Acu gusturile nu se discuta. Totusi, mi se pare o tampenie sa vopsesti pestii.
Azi maine gasim Hoplo verzi camuflati in Java Moss

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

In schimb am un Kryptopterus bicirrhis (somn de sticla), splendid peste. Am avut doi, dar unul a avut probleme cu coloana si s-a dus...

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Oki ... sa incepem cu detaliile despre acvariu:

Acvariu:
- sticla de 6mm
- dimensiuni: 60(L)x35(l)x40(h)
- capacitate: 70-80L
- substrat - pietris cu granulatia de 3-4mm
- filtrare cu filtru intern cu carbune 24/24H
- FARA instalatie de Co2 sau alte chestii

Pesti:
- 7 neoni
- 3 platty (2 femele + 1 mascul)
- 2 molly (1 femela + 1 mascul)
- 2 guppy (2 masculi - am avut si o femela f. mica pui de ... 2 sapt. cam asa avea cred recent cumparata era f. f. f. slaba si refuza sa manance de cand am cumparat-o nu am vazut-o f. bine atunci cand am luat-o si am gasit-o decedata azi dimineata ... refuza sa manance am observat)
- 1 ancistrus
- 2 scalarei

Plante:
- nu prea ma pricep la denumiri ... dar incerc sa le descriu:
- un lemn de mahon pe care am crescut niste muschi
- o planta care seamana cu iarba ... dar ceva mai inaltuta (30cm)
- o scoica maricica cumparata de la mare de 1 mai

Mancare:
- fulgi
- granule
- de 2 ori pe zi (dimineata fulgi seara granule)

Iluminare:
- capac cu 2 neoane Philips TLD 830(lumina galbena) si respectiv TLD 840(lumina alba) - tin lumina aprox. 8-10h / zi aprinsa

Apa:
- apa de robinet
- decantat vreo 6 zile
- a saptea zi se schimba apa in proportie de 25%

Tratamente folosite:
- SERA AQUTAN - 5ml la 20L de apa - cam atat pun 4-5ml la schimbul de apa o data pe saptamana.


COMPORTARI CIUDATE IN ACVARIU:
- o femela de platty cred ca are paraziti ca incearca sa se scarpine cu burta de diverse obiecte din acvariu
- au inceput sa apara alge pe plante si pe peretii acvariului
- moartea pestilor din replyurile anterioare ... cu cozile parca ciuruite ... sau franjurate (betta, gup)
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Sa te uiti bine la femela de platy daca are puncte albe pe corp ca atunci e posibil sa aiba gris.Grisul e o boala care se trateaza usor , a mai fost un post in care s-a descris tratamentul daca-l gasesc pun link-ul.
Restul pestilor , daca au cozile franjurate ar trebui sa faci schimburi mai dese de apa cam odata la 2 zile si poate asa scapi si de alge.
Nu uita sa scoti scoica de la mare ca am impresia ca de la ea creste duritatea apei.
Si mai investeste in plante pentru ca si ele te ajuta sa tii o apa cat mai curata.E posibil ca betta sa fi luat boala de la puiul de guppy care a murit.
Nu ai spus de cat timp ai acvariul si daca l-ai lasat la ciclat pentru ca si asta e important si un acvariu neciclat poate duce la moartea pestilor.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Betta nu a luat boala de la puiul de gup pentru ca dupa moartea betta am cumparat puiul

Platty nu au gris ... nu se observa puncte albe. Mai nou au burtile cam maricele ... femelele ... e posibil sa aiba pui.

Am acvariul de 3 luni. Pana acum totul a mers super OK. Nu mi-a murit nici un peste in timpul asta. Acvariul a stat la ciclat cam 2 saptamani jumate. Neonii de exemplu au fost primii pesti in acvariu si tot 7n la numar au ramas

Acum ... cu platty nu stiu cand sa le pun in acvariul maternitate ca sa fete. Nu vreau sa le tin acolo prea mult timp sa le stresez. Am un acvariu micutz de cca. 8L. Ce semne dau inainte cu 1-2 zile inainte sa nasca? Se observa ceva modificari pe corp, burta, ceva?
[Email] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Aaaa... si am uitat de plante ... am destule. Nu sunt doar cele mentionate mai sus. Dar ma plictisisem de descrieri si nici nu stiam cum sa le descriu mai exact ca denumirile nu le cunosc. O sa fac o poza la acvariu de ansablu si o sa o pun pe aici pe undeva cel mai bine
[Email] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Iata poze cu acvariul meu AICI
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scoate scoica aia "magnifica" de acolo! Tu nu ai acvariu de apa sarata si nu are ce sa caute acolo.
Cind cumperi pesti noi, carantina e sfinta. Nu merita sa-ti imbolnavesti toti pestii pe care ii ai deja.
Muschiul de pe buturuga pare a fi java moss. Daca nu ma insel, cred ca ai si anubias, iar in cazul lui nu e bine sa-i ingropi radacinile in substrat, ca o sa putrezeasca. Le poti fixa pe o alta radacina sau pe o piatra, cu un elastic sau cu un fir de guta.
Schimba apa de 2 ori pe saptamina, mai ales ca iti apar si alge. Si nu in ultimul rind, mai pune plante, ca ai loc suficient.

PS - Te-ai cam grabit cu ciclarea...
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Ok cu muschiul m-am prins .... dar cu celelalte mi-ai zis doar denumirea dar care este ... zi-mi pozitionarea in acvariu casa imi dau seama si eu care ce denumire are ...
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ouch!
Planta de care iti zic ca ar fi anubias - da' nu ma crede pe cuvint :sic: - e in spatele scoicii (si se mai vad 2-3 ceva mai in spate). In spate de tot, cu frunze lungi - Vallisneria, cea cu frunze rosii de linga scoica - Alternanthera, iar dupa buturuga - tot cu frunze rosiatice - Ludwigia. Sper sa le fi nimerit cit de cit....
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com