[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Circuitul apei In Filtre  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

image

image

SI pentru ca tot nu m-am convins de unele chestii,(exceptand faptul ca in locul bilelor de plastic ar fi siporax/ceramica)vreau sa stiu si eu de ce sunt buretii jos,in loc sa fie sus?! Vreau sa stiu si eu circuitul apei intr-un Sun Sun cat si a altor filtre si sunt sigur ca nu sunt si nu voi fi singurul care se va intreba vreodata DE CE ASA si nu ASA ? Pt mine,logica sta asa: Apa intra pe IN in filtru,da in Buretii care ar trebui sa stea SUS,apoi ar da in Siporax,apoi in zeolit sau carbon sau orice alt material filtrant mai fin.De ce cei din tutoriale pun buretii jos,daca apa intra pe sus? Exista cumva posibilitatea ca apa ce intra pe sus sa cada pe o parte a peretelui lateral si sa revina pe mijloc prin partea de jos a filtrului urcand spre Out ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

paradoxx wrote:Exista cumva posibilitatea ca apa ce intra pe sus sa cada pe o parte a peretelui lateral si sa revina pe mijloc prin partea de jos a filtrului urcand spre Out ?

bineinteles, asa este la JBL de exemplu
daca buretii sunt jos la Sun Sun, este cel mai probabil ca apa coboara mai intai si apoi urca spre out
nu e cea mai destepta chestie, ca buretii aia trebuie schimbati des si e greu cand sunt la fund, dar asta e.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2015 19:19:11




paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da,dar asezarea din poza nu are absolut nici o relevanta pt mine...Deoarece dupa bureti,eu as pune ceramica ,nicidecum carbon care are suprafata DELOC poroasa.Cum naibii de suprafetele poroase la ei sunt la extremitati,iar in mijloc sunt cele mai putin poroase,cu suprafete MINIME de pastrat bacterii ? Chimia apei o inteleg,insa nu inteleg de ce pozitioneaza in halul acesta materialele ? De exemplu,in poza cu Aqua Pro 1200 ce il mai am,buretii imi aratau pusi a fi tot jos,insa eu mi-am gasit Kuhli-ul mort ce a intrat pe IN pe buretele imediat ce da in IN.Adica apa ce intra pe IN la mine da in bureti,apoi in ceramica,apoi in restul luat de sus in jos

This message was edited 2 times. Last update was at 11/09/2015 19:26:29


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la majoritatea filtrelor fluxul este de jos in sus.

jumate de treaba o face gravitatia si vidul creat in canistra (turul) , iar restul face pompa care duce apa inapoi in bazin (returul)

la seria 221x (1, 3, 5, 7) de la eheim cotul de tur este direct in partea de jos a canistrei

la restul seriilor eheim, capacul se "mufeaza" direct pe o conducta care duce in fundul filtrului - de ceea sertarele filtrlor au o gaura (mai pe centru, mai pe lateral)

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2015 21:36:48

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Deci prin urmare,prin teorie filtrele care au "tavitele" "mufate" direct una peste alta creand o conducta creeaza circuitul apei de jos in sus ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

paradoxx wrote:Deci prin urmare,prin teorie filtrele care au "tavitele" "mufate" direct una peste alta creand o conducta creeaza circuitul apei de jos in sus ?


Nope...: Prin PRACTICA! Da, asa cum a explicat Hadul si asa cum ai concluzionat tu: nu este "teorie", chiar asta se intampla ;)

Ps: asezarea sau componenta materialelor "bio" sau "mech"... tine de fiecare producator in parte. In schimb.... tu poti sa le organizezi dupa bunul plac sau cum crezi ca e mai eficienta filtrarea la tine.

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Multumesc mult pentru raspuns, Nimeni.Se pare ca trebuie sa rearanjez materialele punand ceramica jos si restul mai putin poroase sus.Ciudateniile naibii cu circuitele astea

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
oxygen2k8
Member
[Avatar]

Joined: 18/05/2015 22:17:11
Messages: 253
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

La sunsun circularea apei in filtru e de sus in jos adica intra pe sus, coboara prin tavite si urca apoi pe acea coloana de la tavite in sus si apoi in acvariu.

Am tot ce vreau si nimic din ce am nevoie...
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

fuck.Deci prima data coboara fortat prin tavite respectiv prin materialele filtrante,apoi urca prin "teava"creata de tavite,si iese pe Out practic prin teava. Bun.Repet ca sa fiu sigur ca inteleg bine.Initial asa si credeam ca o face,insa m-am ametit rau de tot.Inseamna ca si Aqua pro are acelasi sistem,din cauza faptului ca are aceleasi chestii ca si sun sun.Inseamna ca nu mai schimb materialele filtrante din aqua pro si raman cu aceeasi idee ce o aveam si la sun sun.Inseamna ca cei care pun buretii jos,o fac practic degeaba,caci murdaria cea mai mare intra mai intai in prima tavita,respectiv cea de sus.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/09/2015 18:55:02


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
oxygen2k8
Member
[Avatar]

Joined: 18/05/2015 22:17:11
Messages: 253
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Exact Si eu eram derutat, dar mi-a explicat ce si cum cel ce importa canistrele sun-sun.
Eu sunt super multumit de filtru sun-sun si urmeaza sa mai iau unul cand fac trecerea la noul bazin. Oricum tot asa il iau cu un prefiltru eventual ca sa umblu la mediile bio doar la 3 luni.

Am tot ce vreau si nimic din ce am nevoie...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com