[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Teava PVC  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am vazut ca multa lumea foloseste la sump-uri teava pvc.
In zona garniturii teava are ceva ulei, nu e toxic pentru pesti? Sau se curata inainte de utilizare?
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

lukitza wrote:Am vazut ca multa lumea foloseste la sump-uri teava pvc.
In zona garniturii teava are ceva ulei, nu e toxic pentru pesti? Sau se curata inainte de utilizare?


Daca teava PVC e lipita, atunci nu e nevoie de nicio garnitura.
[Email] [Yahoo!]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De asemenea daca e ceva ulei (adica moale si uleios si se ia pe mana) s-ar putea sa fie cu totul altceva. Unde ai vazut tu acest ulei?

Multe Urari si Incantatii
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Teava pvc (cea de canalizare, gri) vine cu un capat cu garnitura. Pe garnitura respectiva este un ulei care ajuta la imbinare.
La sump-uri multa lume foloseste acest tip de teava, in special cea de 32.
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Teava pvc care se foloseste la acvarii nu este aceiasi cu cea de canalizare , teaba pvc pentru acvarii este cea care se lipeste de preferat cu tangit
poti sa te uiti umpic pe bwinstal.ro si iti vei de seama de diferenta!
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu am fost convins ca despre teava de canalizare e vorba, ca aspect e identica.
Sa inteleg ca tangit-ul nu e toxic, se poate lipi cu el?
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Da,se poate lipi.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

bulan77 wrote:Teava pvc care se foloseste la acvarii nu este aceiasi cu cea de canalizare , teaba pvc pentru acvarii este cea care se lipeste de preferat cu tangit
poti sa te uiti umpic pe bwinstal.ro si iti vei de seama de diferenta!


se cheama PVC-U materialul.
[Email] [Yahoo!]
timrelu
Junior member

Joined: 22/02/2015 08:41:01
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta am crezut si eu la inceput , practic e acelasi material dar conectica e alta se face prin lipire cu diverse fitinguri
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da, sigur e acelasi material. Pe site la Dedeman PVC-U se numeste si teava de canalizare.
Singura diferenta din cate imi dau seama e sistemul de imbinare, cea de canalizare e cu garnitura, cele de la bwinstal sunt cu lipire.
M-as duce pana la Romstal dar nici nu stiu ce sa cer Teava PVC care se lipeste cu Tangit?
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

lukitza wrote:Da, sigur e acelasi material. Pe site la Dedeman PVC-U se numeste si teava de canalizare.
Singura diferenta din cate imi dau seama e sistemul de imbinare, cea de canalizare e cu garnitura, cele de la bwinstal sunt cu lipire.
M-as duce pana la Romstal dar nici nu stiu ce sa cer Teava PVC care se lipeste cu Tangit?


Vad ca esti din Cluj, asa ca avand in vedere ca in urma cu vreo luna si eu am umblat dupa teava, coturi, robineti si alte cele pentru acvariul marin, te sfatuiesc sa mergi direct la depozitul Pipelife (este pe Fabricii de Zahar, exact in capat, langa podul peste Somes care ajunge la CUG) si sa iei de acolo ce tevi, coturi si robineti vrei.

Eu am umblat pe la toti (Dedeman, Baumax, Practiker, Romstal, etc.) si nu am gasit nici teava, nici coturi, in schimb astia sunt depozit si au tot ce vrei.

De lipit, le-am lipit cu adeziv de PVC Bison (este cam in oricare dintre cele de mai sus de cumparat, e un bidon mic, de vreo 5-6 cm inaltime, cu capac rosu, iar in interior are o pensula prinsa de capac).

Daca mai ai nevoie de ceva informatii, ma poti contacta si-ti sau fara probleme, ca daca tot am "batatorit" eu cararea, nu are sens sa mai pierzi si tu timp inca o data..
[Email] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ciudat ca nu ai gasit la Dedeman, pe site au de toate inclusiv Tangit. Bisonul de PVC il cunosc, cred ca am un flaconas prin beci dar parca nu m-as risca cu el.
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

lukitza wrote:Ciudat ca nu ai gasit la Dedeman, pe site au de toate inclusiv Tangit. Bisonul de PVC il cunosc, cred ca am un flaconas prin beci dar parca nu m-as risca cu el.


Dedeman au tevi, da rnumai de-alea, de care ziceai tu, pentru canalizari, care se prinde prin imbinare, cum ziceai tu, nu prin lipire... Iar cel mai mic diametru e cel de 32 la ce aveau ei, iar eu de exemplu aveam nevoie de teava de 25 si de 32, pentru ca pe 32 imi merge apa din bazin in sump si pe 25 mi se intoarce.
[Email] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Scuze, la Romstal ma uitasem http://www.romstal.ro/tuburi-pvc-lipire-c3093.html
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

lukitza wrote:Scuze, la Romstal ma uitasem http://www.romstal.ro/tuburi-pvc-lipire-c3093.html


Ai dreptate, pe site au de toate... dar mergi la magazin si mai vorbim dupa...

Cand am ajuns la ei, in afara de ceva coturi de 32, nu aveau nimic pe stoc... si nici nu stiau cand/daca primesc, pentru ca ziceau ca teava de-asta de 25/32 prin lipire li se cere asa de rar, incat nici nu-si bat capul cu ea.

Bine, sa ne intelegm, nu vreau sa fac reclama nimanui, ca nu am nimic de castigat, sa nu creada careva ca am ceva cu vreun magazin. Dar iti spun toate astea, pentru ca eu am pierdut 2 zile umbland ca bezmeticul din magazin in magazin, ca pana la urma sa-mi dau seama ca toti sunt niste idioti si te mint pe fata (la Romstal am si sunat si am vorbit cu ei si au zis ca au, iar cand am ajuns la magazin au inceput sa strambe din nas ca au, dar nu de-aia)...

Dar, cu toate astea, daca vrei sa le iei la rand, nu te opreste nimeni...
[Email] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mersi de ajutor. Eu marsam pe ideea de Romstal ca e aproape de mine, depozitul de care zici e in capatul celalalt de oras.
Pot intra la Romstal ca nu ma costa nimic.
Legat de Bisonul de PVC, ai gasit pe undeva ca nu ar fi toxic? Toata lumea vad ca foloseste Tangit.
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

lukitza wrote:Legat de Bisonul de PVC, ai gasit pe undeva ca nu ar fi toxic? Toata lumea vad ca foloseste Tangit.


Nici macar nu mi-am pus problema. I-am intrebat si eu pe altii cu ce naiba lipesc tevile alea si mi-au zis ca asta e foarte bun, asa ca i-am dat drumul fara sa-mi mai bat capul.
[Email] [Yahoo!]
Alcatraz
Junior member

Joined: 25/04/2014 15:39:00
Messages: 58
Location: Bucuresti sector 3
IP:
Offline

Salut, vezi ca se gaseste si la romstal dar in magazin ,nu pe site. PVC-U asa se numeste si este de culoare gri inchis spre negru nicidecum ca cea de canalizare care este gri deschis, eu acum astept sa-mi vina curierul cu ceva fitinguri de la www.bwinstal.ro( sper sa nu fac reclama).au acolo teava si fitinguri de 16,20,25,32,40 fi / PN10 si PN16

Acvariu 640l- Ciclide Africane
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com