[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un mic sfat as dori  XML
Forum Index » General info
Author Message
serinox
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/03/2014 16:34:59
Messages: 92
Location: Iasi
IP:
Offline

Va salut. Vreau sa imi populez acvariul de 250 litri, dimensiuni 110L/ 40l/ 56 h, cu vivipari. Intrebarea mea este urmatoarea. Cam cati din fiecare guppy, xifori, molly, platy as putea sa bag astfel incat sa nu il suprapopulez? Multumesc.
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

baga pana te plictisesti )) cred ca un 200 ar fi un nr aproape de perfectiune )

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pt inceput poate sa bage si o pereche.in 2 luni o sa aibe acvariul plin )))

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
serinox
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/03/2014 16:34:59
Messages: 92
Location: Iasi
IP:
Offline

Hauser, ne cunoastem cumva de iti permiti glumele astea esuate?. Daca ai chef sa manananci rahat aiurea du-te si posteaza in alta rubrica, nu aici. Nu am nevoie de carcatoasi si nu am postat cu scopu de a face glume. Asa se pare, ca aici se fac mai mult glume decat sa se vorbeasca serios. Nu mai am nevoie de nici-un sfat. Dar daca cineva nu este atat de priceput in domeniu ca altii asta nu inseamna ca trebuie sa il luati la "misto". Salut.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu va enervati, ca e o toamna frumoasa si e pacat!

- am avut un bazin oarecum similar cu al tau,
- am tinut, pentru aproape un an de zile, ~200 de pesti... xifo rosu si molly negru, juma'-juma'.
- daca filtrarea e corespunzatoare si daca faci schimburile de apa la timp, nu o sa fie probleme.
- ideea este sa bagi toti pestii deodata, astfel incat sa eviti eventuale probleme (boli) cu pesti introdusi ulterior.
- intr-o perioada de 4-6 luni o sa constati ca acvariul "ramane" mic... pestii se reproduc si scapa multi dintre pui.


De citit: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/220.page si http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/692.page

This message was edited 2 times. Last update was at 07/09/2015 17:48:59


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

cine a zis ca face misto amice ?) poti baga chiar si mai mult de 200 si da 200 de pesti e un nr care te poti plictisi bagand pestii in apa.Nu o lua asa personal ))

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

dar te inteleg esti incepator si na` te ataci repede si eu ma atacam acu vreo 4 luni la fel )

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Serinox, nu baga in niciun caz asa multi.

Cineva cu mai cu experienta si cu bani destul de multi bagati in filtrare serioasa da, ar putea pune atati pesti intr-un acvariu ca al tau dar pentru inceput nu, cu atat mai mult cu cat viviparii se inmultesc foarte repede si nu cred ca are rost sa vorbim acum de echilibrul la care se ajunge in populatia de pesti, in timp (adica o sa se manance ei singuri sau vor muri pana se va ajunge la un echilibru).

Ca sa fie mai clar: pune cel mult 60-80 de pesti acolo, pentru inceput. Dupa o vreme mai vezi, in functie de ce s-a mai intamplat prin acvariu.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Sau pur si simplu sa nu bage vivipari,caci risca sa il aibe suprapopulat in cateva luni,si sa se sature de acvaristica in alte cateva luni.Ia ceva pesti tetra,astia ii recomand eu mereu.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hausere, sezi mai domol

Serinox, nu inteleg ce vrei sa spui prin "aici se fac mai mult glume", dupa cum vezi, inafara de replica trantita a colegului hauser, toata lumea a postat ca sa te ajute.
Nu fi asa suparat, ca n-ai de ce.


@koala: La tine poate e mai cald toamna asta, la mine imi ingheata curu'

This message was edited 1 time. Last update was at 08/09/2015 12:10:55


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Serinox, fiind vorba de vivipari, e cu dus si intors.. Astia se cotzaie precum iepurii si se inmultesc in nestire. Din fericire, mai intervine si selectia naturala (sau "scapa cine poate").
Oricum o dai, la un moment dat tot vei avea acvariul suprapopulat.

Depinde insa si ce doresti de la acvariu. Daca il faci pentru inmultire/comert, e ok. Daca il faci pentru placerea ochiului, mmmmmm, aici as spune ca nu numarul pestilor infrumuseteaza un acvariu, ci decorul (lemne, pietre, pietris), asezarea lui, plantele.
In plus, trebuie sa iei in calcul si filtrarea - pesti mai multi = caca mai mult.. Deci ai nevoie de o filtrare mecanica si biologica foarte-foarte sanatoasa.

Pe hauserbz eu zic sa nu-l enervezi, ultima oara cand ne-am permis o gluma cu el a sfarsit prin a ne da in p..a lui, fara jena. Ignora-l si nu te enerva

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com