[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Low tech pond  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am decis sa ma laud cu pondul din gradina mea.
Nu cred ca v-am spus de el, in principal pentru ca nu e al meu, nu am avut nicio contributie si nici nu intentionez pe viitor.
Pondul cat si gradina sunt ingrijite de sotia mea. Atat timp cat ea ma lasa sa-mi vad in pace de acvariile mele si nu se baga, o las si eu pe ea sa-si vada de plante si mai ales nu ma bag.
O mai ajut ocazional cu caratul unui sac de compost.
Singura mea contributie e plantarea unui brad/pin de Craciunul anului 2009, cand ne-am mutat in casa actuala.

Locatie: East Berkshire, la 10 km de Windsor Castle.
Volum: vreo 50L.
Filtrare: la picatura (la noi picura des din cer, desi in cantitati modeste).
Oxigenare: de la vant.
Plante: nuferi.
Animale: diverse larve (nu avem tantari).
Fertilizare: stickuri cu eliberare graduala in functie de temperatura.

Poze cu gradina:

[Thumb - 20150826_180015.jpg]

[Thumb - 20150826_180428.jpg]

[Thumb - 20150826_180028.jpg]

[Thumb - 20150826_180406.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Poze cu pondul si imprejurimile:

[Thumb - 20150826_180417.jpg]

[Thumb - 20150826_180438.jpg]

[Thumb - 20150826_180028.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Placut, verdeata multa
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Poze cu pondul:

[Thumb - 20150826_180509.jpg]

[Thumb - 20150826_180521.jpg]

[Thumb - 20150826_180529.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

ocean wrote:Placut, verdeata multa


Am o padure in spatele gradinii, cu lac cu insulita si izvor care trece la 3-4 m de gardul meu si se varsa in lac. Toata zona unde stau e codru cu padure mixta (foioase, conifere), iar in parcurile din apropiere (Langley, Black Park) exista si copaci exotici enormi adusi in perioada colonialista.

Inutil sa zic ca zona colcaie de caprioare, iepuri, vulpi etc.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pe lac avem sturzi, lebede, berze, gaste (Canadian Goose), rate (mallard, nu avem mandarine, dar pe lacurile foarte mari din zona sunt si din acestea). Cand era mica, Noemi le zicea rate portocale.

[Thumb - 20150826_191147.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 26/08/2015 20:23:11


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gradina, verdeata, copaci, animale... plm, misto de tot!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Foarte misto!
Gradina ta seamana cu gradina mea de la cabinet doar ca e mult mai ingrijita......

Se vede si lintita din iaz....
[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 26/08/2015 20:56:18


My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:Gradina, verdeata, copaci, animale... plm, misto de tot!


Imi place sa mananc in gradina masa de pranz, dar de o saptamana de cand m-am intors din Tara Galilor ploua in continuu, azi a plouat pana cand au dat pe afara canalizarile.

Am profitat de soarele de dupa masa dupa o dimineata cu ploaie de vara non-stop.
De asta plantele arata atat de fericite.

Am uitat sa mentionez materialul din care e facut pondul: un cos de rufe de plastic, ingropat in pamant aproape complet (are cam 10 cm deasupra pamantului, dar e mascat cu plante). De aici low tech.

Anul trecut am luat cativa pui de pestisori din tavile de plante subacvatice de pond de la Windsor, dar nu mi-am batut capul cu ei, stiu ca au crescut peste vara, dar n-am stat sa ii vanez in toamna. M-as mira sa mai fie ceva. Oricum, nuferii o duc bine, iar alge nu am.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

um02122 wrote:
Am o padure in spatele gradinii, cu lac cu insulita si izvor care trece la 3-4 m de gardul meu si se varsa in lac. Toata zona unde stau e codru cu padure mixta (foioase, conifere), iar in parcurile din apropiere (Langley, Black Park) exista si copaci exotici enormi adusi in perioada colonialista.

Inutil sa zic ca zona colcaie de caprioare, iepuri, vulpi etc.


In momentul asta al vietii mele, ce ne arati tu, mie personal imi suna a Paradis. Edenul.. Sanctuar verde. In asa un loc as vrea sa traiesc.

Bravo man! Sunt sigur ca nu chiar din intamplare te afli intr-asa locsor

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2015 23:24:41

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

imi dadura lacrimile cand vazui ce frumos....As vrea sa am si eu posibilitatea sa imi permit asa ceva,un loc de munca ceva....felicitari,ai ce MULTI dintre noi doar visam.Cat de mult as vrea sa gasesc si eu servici stabil in Anglia.....

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Viata in UK nu este atat de idilica precum pare.

Traiesti printre straini, departe de parinti, nu ai niciun ajutor si probabil nici intelegere daca ceva merge prost.

Pot spune ca nivelul de trai era mai ridicat in Romania, cu mentiunea ca am avut salariu de medic militar si sotia lucra doua joburi full time.

Nu pot spune ca am plecat de trai prost, ci de promisiunea unui trai mai prost (eram in plina criza economica, dar fiind an electoral nu se recunoscuse oficial ca e criza si nici nu se luasera masuri anticriza). Asta pe fondul participarii in vara dinainte la un examen pe post pe care mi l-a suflat un civil cu unchi parlamentar, sotiei spunandu-i-se ca nu mai poate continua full time la unul din joburi pe motiv ca e imposibil sa lucrezi 2x full time si avand o fetita de un an cu un viitor limitat de suma relatiilor parintilor. Incercasem sa ne luam un apartament si a picat aplicatia la banca si afara tiganii de pe Otesani faceau petreceri stradale in fiecare noapte, iar politia lua spaga de la ei in loc sa-i amendeze.

Am renuntat la jobul de la armata fara sa clipesc si am plecat senin fara sa ma uit in urma. Cand am plecat, nu aveam un ban in buzunar si nu aveam niciunul jobul asigurat (sotia avea o promisiune, dar nu vazuze contractul).

Acum vad ca le-a ajuns medicilor cutitul la os. Medicina a fost intotdeauna o meserie de domni, unde medicii au simtit ca e de neconceput sa iasa in strada, alaturi de asistente. Acum le-a ajuns cutitul la os, banuiesc ca nici nu sunt prea multi fani Ponta in randul lor. Si nu cred ca e de bani, ci de ce pot oferi pacientilor cu resursele pe care (nu) le au.

Stiu ca sunt multi medici de care ti-e si greata ca oameni, dar sistemul formeaza oamenii, daca va exista reforma, lucrurile se vor schimva in timp in bine pentru pacienti.

Eu nu cred sa ma mai intorc vreodata, fac anual o vacanta de verificare si lucrurile sunt ok pentru o saptamana, dar nu as putea sa mai fac compromisuri. Prefer sa fac aici.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+1 pentru postarea de mai sus!
Inteleg, cunosc si aprob tot ceea ce a scris Andrei acolo.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
johnny22
Junior member

Joined: 19/05/2015 22:58:38
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Subscriu!!!
Apreciez hotarea si pasul facut. Câteodat? mi-as dori sa fi avut aceeasi hotarare. Pana acum nu s-a întâmplat si singurul motiv ar fi familia. Suntem destul de legati de ei si mi-ar fi foarte greu f?r?. Dar cine stie.
Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de tot ceea ce aveti acum . In tara lucrurile nu cred ca se vor schimba in bine in viitorul apropiat.
P.s. Zona in care locuiti acum este minunata si când zic asta cred ca sunt in asentimentul tuturor celor de pe forum
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

um02122 wrote:Viata in UK nu este atat de idilica precum pare.

Traiesti printre straini, departe de parinti, nu ai niciun ajutor si probabil nici intelegere daca ceva merge prost.

Eu nu cred sa ma mai intorc vreodata,.................... nu as putea sa mai fac compromisuri. Prefer sa fac aici.


+.... cat doresti tu!
Parca "mi-ai luat cuvintele din gura". Uneori, multi "ne acuza" si foarte putini "ne inteleg".... Multi "si-ar dori".... dar foarte putini au puterea sa si o faca....



Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

sper sa nu fi fost gresit inteles. Cand am zis "nu din intamplare" te afli acolo m-am referit la aptitudini, dibacie, profesionalism in ceea ce faci (inteleg acum ca medicina).

Stiu ca nu-i usor, eu personal stiu asta la nivel teoretic, nefiind plecat dar dandu-mi seama ce inseamna asa un pas. Dezradacinarea e cat se poate de dureroasa, mai ales pentru omul educat si cu o minima cultura. Si totusi, cand simti ca nivelul general al societatii, al mersului lucrurilor in domeniile educatiei, medicinei, legii o ia la vale eu vad doar 2 variante mari si late:

1-pui umarul si incerci sa schimbi ceva (teoretic posibil, personal, nu prea cred in varianta asta si oricum roadele, daca printr-o minune s-ar intoarce carul, le-am vedea in zeci de ani buni adica spre sfarsitul vietilor multora dintre noi pe Pamantul asta - ce trist ),
2-pleci ca slava Domnului avem libertatea asta, de a calatori si de a putea respira alt aer.

Este si o a 3a varianta de care n-am pomenit mai sus. Ramai printre cocalari, tu cel trezit cat de cat, cel cu urechile desfundate. Oricat te-ai focaliza pe tine, pe dezvoltarea ta personala fara sa te mai uiti in jur (exercitiu oricand sanatos si un fel de-a trai pe care daca ni l-am insusi am fi mai fericiti, oriunde am fi) dar chiar facand asta tot te izbesti mai devreme sau mai tarziu de zidurile de cacat pe care asa bine le-ai descris. Cred ca pentru parintii plecati foarte bine nu va fi, din cauza acestei dezradacinari si ale energiilor care ne leaga de zona asta dar cred ca pentru copii va fi mai bine, te consolezi cu asta daca nu cu altceva

Putere si curaj sa fac pasul facut de tine inca n-am avut. Dea Domnu intr-o zi poate
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Un update:

[Thumb - 20170817_181607.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com