[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
gurami crestere puiet cu parintii  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

Buna,
Ma confrunt cu o problema de apatiu , si nu intentionez sa cumpar inca un acavariu.
Mi-a depus de curand o pereche de gurami albastri(puii. cateva mii si azi au 3 zile), intr-un tank de 50 l foarte bine plantat.
Am donat toti ceilati pesti, si am scos femela dupa depunere, care e cam jupuita la coada. Masculul inca se chinuieste cu juvenili pe care inca vrea sa-i puna in asa ziul cuib(n-a facut cuib, doar a aranjat plantele de suprafata)
Femela sta in conditii improprii intr-un recipient de cc 5 litrii, si desi e jupuita un pic, mananca si pare sa se reface repede.
Avum intrebarea care ma framanta:
Pot sa cresc puietul cu parintii?
Daca da, pot sa pun femela inapoi in acavariul cu "tatal si copii", va mai lua bataie?
Nu am gasit nicaieri pe net o astfel de situatie prezentata., orice ajutor e binevenit.

Killie fish-admirator
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

- Teoria spune ca masculii de gourami nu sunt atat de agresivi (cu femelele) ca masculii de betta... cuiburile de gourami nu au "eleganta" celor de betta, deci e normal ce-a facut masculul tau.
- Da, puii se pot creste o perioada alaturi de parinti... sunt extrem de mici si destul de greu de hranit. Ai grija la calitatea apei!
- Poti incerca sa pui femela inapoi, da' eu cred ca va lua bataie ca si prima oara... oricum, nu are nimic daca o lasi in recipientul ala de 5 litri (pana cand se reface complet).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi cer scuze ca am o parere oarecum diferita de a Maestrului Koala.
Daca ai scos femela din acvariu si o pui inapoi, masculul nu o mai recunoaste, o vede ca pe un peste strain (=amenintare pentru pui) si s-ar putea sa o cam bata.
Este bine sa stai cu ochii pe ei daca vrei sa incerci reunirea familiei ca sa fii sigur ca femela nu pateste ceva.
Eu tocmai am patit ceva asemanator si ma gandesc ca este mai bine sa fii prevazator, decat sa-ti para rau.
Bafta cu puii si mai ales cu plasarea lor (dupa ce cresc).

LE Scuze. De fapt, cred ca si Mastrul a spus cam acelasi lucru.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/08/2015 09:02:58


Festina lente !
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

Am o idee, dar nu stiu cat e de buna:
scot masculul si il pun in locul femelei, adica in recipientul de 5l si femela o bag cu puii......dupa cateva zile bag si masculul inapoi. Asa masculul va venii pe un teritoriu nou si nu femela....
dar apare alta problema:
masculul nu va "pierde" legatura cu puii si va incepe sa ii vada ca hrana apoi?, poate totusi a mai incercat cineva asa ceva, sau are vre-o informatie?

Killie fish-admirator
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

Severus wrote:Imi cer scuze ca am o parere oarecum diferita de a Maestrului Koala.
Daca ai scos femela din acvariu si o pui inapoi, masculul nu o mai recunoaste, o vede ca pe un peste strain (=amenintare pentru pui) si s-ar putea sa o cam bata.
Este bine sa stai cu ochii pe ei daca vrei sa incerci reunirea familiei ca sa fii sigur ca femela nu pateste ceva.
Eu tocmai am patit ceva asemanator si ma gandesc ca este mai bine sa fii prevazator, decat sa-ti para rau.
Bafta cu puii si mai ales cu plasarea lor (dupa ce cresc).

LE Scuze. De fapt, cred ca si Mastrul a spus cam acelasi lucru.

poate trebuie sa astept sa oboseasca cu puii , pana nu mai are grija lor?, atunci oare o sa atace femela ?
Si o alta intrebare pentru iubitorii de gurami:
pot sta intr-un tanck o pereche de gurami albastri fara sa se bata?, doar ei doi?

Killie fish-admirator
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Sunt sanse mari de tot ca femela sa manance puii... apoi, cand bagi masculul inapoi, acesta va dori sa se imperecheze iar.
- Daca femela nu are icrele maturizate, atunci va lua bataie.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu daca masculul va pierde legatura cu puii ... si nici daca va mai gasi vreunul cand il pui din nou in acvariul cu pui.
Daca ai scos femela si o pui inapoi, cred ca nici ea nu va recunoaste puii si ii va papa.
Nu am incercat asa ceva dar daca incerci aceasta abordare, scrie-ne si noua ca suntem curioasi de rezultat.
Bafta !

Festina lente !
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

Scuze am uitat sa va spun ca cei doi gurami sunt luati recent, sunt adulti de cc12 cm, sunt aproape de aceisasi dimensiune amandoi, si de cand I-am luat, s-au fugarit tot timpul, au depus , s-au batut(adica femela a luat bataie), si pace nu fost in acavariu pana nu am indepartat femela.
In studentie am avut si beta, si am avut si pui de beta, adar acolo era mai simplu, fiind un peste relative mic care poate fi tinut si intr-un pahar. Dar parca la betta era mai multa armonie, nici nu fost nevoie sa scot femela de la pui, chiar il ajuta pe mascul cand au inceput juvenilia sa zburde, chiar daca mai lua bataie.....dar fara sa vad solzi lipsa cum am vazut acum la gurami.....cica pesti pasnici.....poate pasnici cu ceilalti pesti de care nu s-au atins, dar intre ei.....

Killie fish-admirator
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

Severus wrote:Nu stiu daca masculul va pierde legatura cu puii ... si nici daca va mai gasi vreunul cand il pui din nou in acvariul cu pui.
Daca ai scos femela si o pui inapoi, cred ca nici ea nu va recunoaste puii si ii va papa.
Nu am incercat asa ceva dar daca incerci aceasta abordare, scrie-ne si noua ca suntem curioasi de rezultat.
Bafta !

azi incerc sa pun femela, sa vad ce se intampla.....maine va spun.

Killie fish-admirator
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

koala wrote:Salutare,

- Teoria spune ca masculii de gourami nu sunt atat de agresivi (cu femelele) ca masculii de betta... cuiburile de gourami nu au "eleganta" celor de betta, deci e normal ce-a facut masculul tau.
- Da, puii se pot creste o perioada alaturi de parinti... sunt extrem de mici si destul de greu de hranit. Ai grija la calitatea apei!
- Poti incerca sa pui femela inapoi, da' eu cred ca va lua bataie ca si prima oara... oricum, nu are nimic daca o lasi in recipientul ala de 5 litri (pana cand se reface complet).

Multumesc de raspuns, o s aincerc azi sa o pun inapoi si daca nu face fata , o sa o pun inpoi in bolul de 5l, sau o sa incerc sa o duc la cineva sa o tina pe o perioada nedefinita.....dar nimeni nu vrea un peste "jupuit" in acvariu asa ca nu stiu cine o primeste sa o bage in acvariul propriu o perioada.....

Killie fish-admirator
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Perechile difera intre ele in functie de personalitate pestilor(si la anabantidae) asta a ta e in "standarde" adica mascul ciomagar/agresiv si femela submisiva, pot exista (mai rar)situatii cand ea il bate sau ideale cand perechea colaboreaza cum mentionai anterior referitor la betta, eu am avut pereche de macropodus alb la care ea il ajuta si la facut cuibul : spuma ,plante si la ingrijit puietul, nu o batea niciodata erau o echipa buna, revenind la pestii tai femela de gourami va lua bataie tot timpul cat nu va fi pregatita de depunere si dupa, solutii : mai multi gourami in bazin(nu cu puii) si mai multe ascunzisuri/plante, acum depinde si cat de mare e bazinul
[Email]
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

Am revenit cu noutati:
Masculul nu accepta nimic nou in acavariul cu puiet, nici macar mana mea.
Oricum femela pare ok singura chiar daca spatiul lasa de dorit.
Dupa o saptamana inca am mii de pui, practic nu poti lua un pahar cu apa din acavariu fara sa iei cativa zeci de pui. acavariul are 50l brut, deci vreo 35-40l net.
Masculul a facut bule....acum are cuib, desi e singur....a alergat o perioada dupa pui sa-i duca in cuib, vad ca a abandonat....doar ocazional mai aduna de prin colturi si ii duce in cuib, pe cei care inoata frenetic ii ignora......a inceput sa manance(adultul) viermi dezihdratati.....cea ce m-a linistit....o peroada nu a mancat....sau nu l-am vazut eu.
puii ii hranesc cu cu galbenus de ou si ficat de pui zdrobit, cu resturile nu-mi fac mari griji ca am ceva melci pe acolo.
practic apa din acvariu la o ora dupa hranire e cristal, ca folosesc filtrul de la dannarle(cel care se atarna de margine) cu burete pe teava de absorbtie. Ma ingrijoreaza un pic o alga urata care a aparut si pe care nu pot sa o scot acum(e o alga peliculara verde aprins care s-a pus pe vita de vie).Mai am o alga decorativa pe buturuga(mi-e lene sa mai caut cum o cheama ), sper sa invinga cea din urma caci am resusit cu greu sa o atasez......
asta e....imi fac griji cu suprapopularea dupa cateva saptamani....dar vedem atunci ce mai ramane.

Killie fish-admirator
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Puii cresc foarte diferit si in curind o sa apara canibalismu', se va rezolva cu suprapopularea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com