[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alexflorin24
Junior member

Joined: 15/12/2010 01:03:45
Messages: 34
Location: Germania
IP:
Offline

Buna,

Ma numesc Alex, locuiesc in Germania si dupa o pauza de vreo cativa ani mi-am cumparat un acvariu Fluval Vicenza 180. Pentru ca nu imi pot permite din cauza timpului si lipsei de spatiu absolut nici o alta placere, vreau sa fac totul asa cum trebuie cu acest acvariu ca si eu si pestii sa ne bucuram impreuna. Am reusit sa cumpar acvariul mentionat mai sus cu 380 de euro. Are sticla din fata curbat si e mult mai frumos decat varianta cu sticla dreapta. Am cumparat si"nisipul" de pe zooplus.de cu o granulatie de peste 1 mm. Acvariul este impreuna cu un filtru extern Fluval 206. Prima mea nereusita a fost ca, dupa cum se vede si in poze, nu a fost lipita bine "poza" pe spatele acvariului, a ramas aer si se vede din pacate. Acvariul este in proces de ciclare de 2 saptamani si am cumparat de cateva zile si un termometru si sunt ingrijorat caci imi arata cam 28-29 de grade. E drept ca afara sunt vreo 36 ziua si in casa nu cred sa fie sub 28. Canicula e pe gata si sper sa nu fie oricum prea cald pentru viitorii pestisori. De cca 1 saptamana am cumparat de la o cunostinta plantele ce se vad in poza. Din pacate cele de la suprafata apei o duc cam rau...frunzele se vestejesc. Cele de jos ar fi mai rezistente dar nu ma laud nici cu ele. Au sa ma ajute la ciclare, sper. Probabil e temperatura apei de vina. In curand am sa testez apa sa vad cum stau cu NO2, NO3. Schimb de apa la aceasta faza nu e necesar, daca am citit bine.

image
image
image

This message was edited 3 times. Last update was at 13/08/2015 12:47:13

[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit pe forum!

1. Pentru bulele de aer poti intepa colantul ala si sa scoti aerul cu un card.
Dar eu as scoate complet si as pune unul negru mat, sau unul transparent mat.

2. Temperatura e mare si de asta probabil nu merg plantele.
Cauta niste coolere ca sa mai racoresti apa pana la un 25-26 grade.

O alta cauza pentru care nu merg plantele, e posibil si lipsa de fertilizare.
Folosesti asa ceva?

3. As scoate barca si cochilia aia din acvariu.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alexflorin24
Junior member

Joined: 15/12/2010 01:03:45
Messages: 34
Location: Germania
IP:
Offline

Am sa cumpar ceva fertilizant, nu voiam sa folosesc chiar nimic in timpul ciclarii.
Sti cumva de ce apare pe suprafata apei pete albicioase? Intai se schimba luciul apei in culoare si apoi apar petele care dispar si ele in curs de cateva zile si ciclul se repeta.

Mersi si un inceput de "weekend" cat mai placut
[Email]
kyoshoy
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2008 16:23:38
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu nu inteleg cum sta sorbul filtrului cu teava venind in el de jos in sus. Arata de parca ar fi pus invers.

Numai prostii au doar convingeri si nici o indoiala!
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

alexflorin24 wrote:Am sa cumpar ceva fertilizant, nu voiam sa folosesc chiar nimic in timpul ciclarii.
Sti cumva de ce apare pe suprafata apei pete albicioase? Intai se schimba luciul apei in culoare si apoi apar petele care dispar si ele in curs de cateva zile si ciclul se repeta.


E biofilm.
In timp ar trebui sa dispara.
Cum stai cu valurirea apei la suprafata?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alexflorin24
Junior member

Joined: 15/12/2010 01:03:45
Messages: 34
Location: Germania
IP:
Offline

Nu stiu exact ce vrei sa spui prin valuire. Iluminatul este realizat de doua neoane T5 HQ 25 W . Pana nu demult capacul statea inchis, acum cu caldura il lasasem de o saptamana deschis si persista sa ramane pielita ce se formase.Acum e in bucati, bucatele caci am mai agitat putin apa la suprafata. Am sa pun o poza maine, sper sa se observe.

Am fost dupa 16 zile de ciclare sa testez apa, mai mult de curiozitate sa vad ce spun cei de la petshop si pentru ca e gratis. Din test rezulta putini nitrati si nitriti si ca urmare respectivul mi-a spus ca pot sa cumpar ceva pesti "rezistenti" si mancatori de alge eventual, asa de inceput. Parca este prea repede pentru acest pas. In acvariu sunt de vreo 10 zile destule resturi de plante putrezite, am inteles ca ar ajuta la ciclare.

Am facut rost si de ventilatoare , mi se par cam zgomotoase, pe documentatie scrie ca r fi <=40 db . 25 euro 5x cooler si nu sunt cu turatie reglabila. Un JBL cu 2x ventilatoare pentru acvariu maxim 140 litri costa 40 euro, poate nu trebuia sa ma zgarcesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2015 23:06:54

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Valurirea apei este miscarea apei la suprafata,acea unduire a suprafetei luciului apei,de exemplu cand directionezi filtrul cu out-ul in sus,spre a bate inspre suprafata apei.Acea miscare a apei are rol de oxigenare/aerisire cat si de ameliorare a temperaturii apei.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
alexflorin24
Junior member

Joined: 15/12/2010 01:03:45
Messages: 34
Location: Germania
IP:
Offline

Mersi pentru explicatii. Out-ul este pozitionat la vreo 8 centimetrii sub nivelul apei pentru ca agita plantele care pluteau. Pompa aer nu am deci nici un fel de oxigenare a apei. Am sa cumpar ceva ce am sa montez pe out-ul tevii si va baga si ceva aer. Imi fac griji pentru pesti caci ma gandessc ca vor vrea sa manance din albeata asta.
[Email]
alexflorin24
Junior member

Joined: 15/12/2010 01:03:45
Messages: 34
Location: Germania
IP:
Offline

Buna,

Din pacate dupa 5 saptamani de la setarea acvariului am inregistrat si o pierdere. Dupa 3 saptamani am testat apa la petshop si pentru ca era inregula am cumparta 5 catfish . Problema a aparut aproape dupa cateva zile cand am observat ca unul dintre ei statea mai mult singur si in loc sa stea mai mult in zona nisipului, inota tot spre suprafata si parca inghitea aer si scotea apoi bule. Nici nu mai manca ca si ceilalti si nu mai cauta defapt deloc mancare pe fundul acvariului. La inceput le am dat mancare Tetra ProColour , odata pe zi. Dupa o saptamana nu mai inota si a murit. Acum sunt 4 pestisori si cred ca sunt prea putini, ar trebui sa mai iau doi. Nu pot sa imi dau seama ce nu i-a "placut" . Temperatura apei era 24 de grade si valorile ph, nitrati si nitriti erau in regula. Ce nu au testat baietii de la shop e amoniacul, spunand ca nu are rost din moment ce ph este ok. Acum as cumpara vreo 4 scalari si vreo 2 ce papa alge dar sunt putin cu frica in fata.

A doua problema ar fi acum melcii, parca apar cate 10 in fiecare zi, intrebarea e cand incep sa devina prea multi si trebuie sa incep sa ii adun?

Multumesc

image

This message was edited 1 time. Last update was at 02/09/2015 11:36:13

[Email]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Pestii trebuiesc acomodati usor si tinuti in carantina doua saptamani inainte de ai baga in accariu.
Posibil sa-i fi luat gata bolnavi...
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

In general,imediat dupa achizitionarea pestilor din petshop,ai putea avea pierderi deoarece ai vazut cum stau acolo,ph-ul nu e mereu stabil si mai niciodata..."agreabil"...Poti avea pierderi si dupa 2 saptamani de la achizitionare,fara ca tu sa fii de vina.Poti cumpara fara griji,doar uita-te atent la comportamentul celor care ii procuri.SI eu am pierdut un cory din 5 la 10 zile de la achizitionare.Acum toti ceilalti sunt super ok,si ma indoiesc puternic de faptul ca apa mea a fost de vina.In legatura cu melcii,poti lua pesti mancatori de melci,sau melci mancatori de melci,insa DOAR daca problema devine FOARTE agasanta,pt ca eu sfatuiesc ca oricine are melci,sa ii pastreze.La mine au devenit sute in cateva zile fara pesti,si la ordinul NUL in cateva zile dupa cumpararea febletei mele de Botia histrionica sau kubotai(nici acum nu imi dau seama ce am,seamana f mult intre ele,mai ales pui cum il am eu).Iti recomand cu MAXIMA seriozitate un botia histrionica.Nu creste atat de mare si urat precum Macracantha si poate deveni usor atractia acvariului.La mine asa e,caci synodontisul sta numai pe si sub creanga

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

In primul rand vezi ce specii de pesti ai- la cat fish intra cam toti somnii cu mustati de pe continente diferite, in mod sigur pentru multi dintre ei 24 de grade nu e o valoare optima la fel cum nu e nici pentru scalari(27-28)-ca spuneai ca-i ai in vizor, asigura-le temperatura optima, apa de calitate, bazin ciclat, hrana nu in exces(mai bine in minus) si vor supravietui
[Email]
alexflorin24
Junior member

Joined: 15/12/2010 01:03:45
Messages: 34
Location: Germania
IP:
Offline

multumesc celor care imi raspund.

Acei catfish care credeam ca sunt sunt denumiti in germana panzerwelse (Corydoras) . Am in acvariu 24 de grade si am si doi skalari micuti. Probabil am sa incerc sa setez la 25 de grade. Sunt putin dezamagit de acest petshop pentru ca ieri dimineata la prima oara le am aratat in doua bazine diferite doi pesti morti. Mancare le dau odata pe zi si imi fac putin grija caci cei de pe fund, acesti panzerwelse nu prea apuca sa pape, de tableta pentru ei cam putin papa.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/09/2015 12:01:06

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pf...In toate magazinele vezi pesti morti in Romuia.Pana si in Timisoara am vazut,in ambele din Auchan

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
alexflorin24
Junior member

Joined: 15/12/2010 01:03:45
Messages: 34
Location: Germania
IP:
Offline

Buna, revin cu niste informatii din experienta mea de inceput. Am cumparat doi pesti chiar micuti, denumirea in germana este Antennenwelse, ii recunoasteti din poze daca va uitati pe google( va rog). Nu au supravetuit nici 4 zile...am inteles ca nu e exista hrana naturala pentru ei in acvariu. De pastile, tablete pot sa spun ca am dat dar am multi " panzerwelse" care papa absolut tot ce e pe fundul acvariului si dizolva tot ce ating. Nu stiu ce s-a intamplat si altii imi este frica sa imi iau. La ora actuala am vreo 8 pesti care manananca doar ce ajunge pe nisip, nu lasa nimic plus 2 skalari si 3 xipho si 3 DeutschlandPlaty, 3 guppy . Cand le dau de mancare putini vin la suprafata apei, doar skalari si guppy mai mult, le bag mancarea in apa si incet ajunge pe fund. Pana ajunge pe fund "se bat" pestisorii pentru ea si restul o papa antennenwelse (8 pestisori medii) si restul pestilor.

Cam cata mancare sa le dau si as putea de doua ori pe zi sau e deja mult?

Multumesc
[Email]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Respectivii pesti sunt ancistrus.
I-ai tinut in carantina? i-ai acomodat treptat la chimia apei si temperatura?
Daca nu respecti lucrurile astea o sa ai numai probleme.

PS. cauta pesti cu cerinte asemanatoare sau cel putin apropiate ca sa nu ai probleme.

Bafa si ape limpezi!
alexflorin24
Junior member

Joined: 15/12/2010 01:03:45
Messages: 34
Location: Germania
IP:
Offline

mersi de raspuns, nu am sa mai iau asemenea pesti deocamdata.

Acum dupa cca 8 saptamani de cand am acvariu, la unul din ultimii pesti "DeutschlandPlaty" a aparut pe inotatoare putin alb, e mai albicioasa si nu o tine putin mai adunata decat e normal. Imi este frica sa nu fie inceput de o boala.
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cel mai bine poti identifica aici http://www.jbl.de/de/online-hospital/pict_diag_groups boala pesteluii tau. Tot acolo ai si tratamentul daca este cazul.

In alta ordine de idei. Respecti regulile de intretinere ale unui acvariu?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com