[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
All-In-One Biopellets  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, ma puteti lamuri legat de urmatoarele aspecte:

Stiu ca astea se consuma, insa nu stiu daca se consuma constant sau se consuma in functie de cati nitrati sunt in bazin ... daca nu mai sunt nitrati ce se intampla ?
Imi iau adio de la macro alge daca folosesc asa ceva?
Daca nu se skimmeaza tot ce iese din reactor, inafara de estetica (apa albicioasa) ma afecteaza cu ceva bacteriile ?

Multe Urari si Incantatii
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Orice model de biopelleti se consuma. Stai linisit ca nitratii si fosfatii sunt cel mai usor de facut. Macar sa ajungi tu cu ei la zero Bagi pestanii la ingrasat si-ti vor asigura ei NO3 & PO4.


http://www.carmultimedia.ro
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Biopelletele sunt, de fapt si de drept, o sursa de hrana pentru bacterii.
Alaturi de nitratii si fosfatii din apa, biopelletele completeaza ciclul necesar dezvoltarii coloniilor de bacterii.

- la modul teoretic, daca ai nitrati si fosfati = ZERO, pelletele nu se consuma.
- daca ajungi la "zero", intr-adevar poti sa uiti de macro-alge.
- apa albicioasa (bloomul bacterian) poate crea probleme prin consumarea, in exces, a oxigenului din apa...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com