[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Prea multi guppy.  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Holy Ghost
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2015 18:20:57
Messages: 26
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Buna! Am si eu o intrebare! Voi aveti probleme cu nasterile in exces la guppy sau alti vivipari ? Daca da, ce faceti cu puii? Tin sa mentionez ca am vreo 3 ture mai apropiate si ii cresc impreuna...acum incep sa dezvolte culori, sa se evidentieze sexele, etc. Si am niste gupioaice care au nascut iar. Am peste 50 de nou-nascuti. Nu mai am unde sa ii tin. Momentan sunt intr-o galetuta de 5l dar nu ii pot tine mult acolo. Voi ce faceti in cazuri de genu? Ii aruncati, sau ... ?

image
adult image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

De obicei,evitam sa ne cumparam guppy tocmai din cauza aceasta.Iar ca alternativa,nu,nu ii aruncam,eventual intrebam lumea pe strada daca vrea sa se faca"acvarista" Glumeam.Incearca sa vinzi/donezi din ei,incearca la magazine,poate ti-ar oferi un mic pret pe ei,si daca nu,trimite-i pe la iubitorii de guppy,prin donatie.Si incearca sa scapi DE TOTI ca in viitor sa nu mai ai aceasta problema.Am intalnit diferite forme de manifestare a saturatiei de acvarist,care ii face pe multi dintre ei sa se lase: 1: Prea putini pesti(ca mor din cauza ca nu stiu sa aibe grija de ei,apa lor,etc) si 2: Prea MULTI pesti(ceea ce ii face sa se sature,intr-un final pestii sa devina obsedanti)

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nu-i arunca ca am eu altumi "sa mananca si gura lor ceva" hrana vie, da numai daca ai pesti sanatosi , vorba ceia " da muieti is posmagii"
[Email]
Holy Ghost
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2015 18:20:57
Messages: 26
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi! Am sa incerc asa incet sa renunt la guppy.

image
adult image
rider
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2014 22:30:23
Messages: 72
IP:
Offline

L?sa femelele sa faca pui in acvariul comunitar. Sigur nu vor ramane asa multi.
[WWW]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Salut,

Am si eu aceasi problema, un acvariu de 100l, plantat, in care am doar guppy si creveti. Am foarte multi pui, care cresc si cresc si, deja sunt prea multi si cand or sa mai creasca, clar nu pot sa stea toti la un loc. Ce peste/pesti recomandati ca sa pun in acvariu ca sa tina populatia sub control? Mi-ar placea o pereche de betta


Multumesc,

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca ai acvariul suficient de mare(cati litrii?) ceva cichlide-scalari de exemplu
[Email]
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Daca lasi în acelasi acvariu sa nasca femelele nu o sa se mai înmulteasca în exces...eu am doar 5 pui din 3 rânduri.Deci e buna metoda.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2016 20:19:26


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
happy hippo
Junior member

Joined: 18/12/2014 17:28:39
Messages: 51
Location: Stuttgart
IP:
Offline

ashavodaz wrote:Salut,

Am si eu aceasi problema, un acvariu de 100l, plantat, in care am doar guppy si creveti. Am foarte multi pui, care cresc si cresc si, deja sunt prea multi si cand or sa mai creasca, clar nu pot sa stea toti la un loc. Ce peste/pesti recomandati ca sa pun in acvariu ca sa tina populatia sub control? Mi-ar placea o pereche de betta


Multumesc,


Saluti, orice vei pune, vor gusta si din creveti. Am avut aceeasi problema, am rezolvat cu killie, macropodus si betta (poti sa cumperi doar femele), si am facut un acvariu separat pentru creveti.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

happy hippo wrote:
ashavodaz wrote:Salut,

Am si eu aceasi problema, un acvariu de 100l, plantat, in care am doar guppy si creveti. Am foarte multi pui, care cresc si cresc si, deja sunt prea multi si cand or sa mai creasca, clar nu pot sa stea toti la un loc. Ce peste/pesti recomandati ca sa pun in acvariu ca sa tina populatia sub control? Mi-ar placea o pereche de betta


Multumesc,


Saluti, orice vei pune, vor gusta si din creveti. Am avut aceeasi problema, am rezolvat cu killie, macropodus si betta (poti sa cumperi doar femele), si am facut un acvariu separat pentru creveti.


Deci din experienta ta, pot pune o pereche de betta? Se impaca cu guppy? Repet, am un acvariu de 100 litri, destul de bine plantat (cred ca de aia scapa atat de multi pui de guppy). La creveti nu tin chiar atat de mult. Oricum se ascund printre plante si nu prea ii vad...
happy hippo
Junior member

Joined: 18/12/2014 17:28:39
Messages: 51
Location: Stuttgart
IP:
Offline

Din experienta mea, cu betta nu au prea disparut din pui. Sunt prea inceti, probabil din cauza inotatoarelor. Macropodusii au fost ceva mai rapizi,insa killie au consumat si guppy ceva mai mari, nu numai pui. Mentionez ca, de mancare primesc de 5-6 ori pe saptamana, iar cand merg in concedii, primesc doar de max 2 ori pe saptamana mancare. Si in plus, betta sunt mult mai sensibili la boli decat ceilalti mancatori pe care i-am avut. Dar, dacca esti hotarat pe betta, dece nu faci un acvariu cu toate culorile de betta femele? Mascul, nu poti sa ti decat unul, oricat de mare si plantat ar fi acvariul, se vorgasi, si unul din ei va muri in bataie. Femelele se inteleg, si nu se caftesc.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca bazinul e plantat cel putin mediu, scapa mai mult de 80% din pui... asta daca hranesti pestii zilnic.. Daca ii hranesti cand iti aduci aminte tu, nu prea scapa din ei.
Solutia este sa ii cresti pana trec de 1 cm si sa ii duci la petshop. Nu o sa primesti bani pe ei, dar poti lua produse acvaristice... si tot e ok.
Sau, mai simplu, ii poti dona unora care se vor umple si ei la randul lor de pui...

Cryptic Cherries - West-Africa river
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Super!

Multumesc frumos de raspunsuri
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com