[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Creveti de marea neagra - Palaemon Elegans  XML
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Author Message
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, am deschis acest thread pentru a discuta pe marginea "secretului" de a tine acesti creveti in acvariile noastre de apa sarata

Povestea mai pe scurt:
Cu oricine am discutat nu a putut tine crevetii in viata mai mult de 2 luni. La mine au rezistat 2 saptamani, cei pe care i-am dus la batvelescu in borcan s-au stins si ei ... CU EXCEPTIA UNUIA !

Unul cu modelul mai aprins, cu mai mult albastru/galben pe clesti si de statura mai mica fata de restul (poate o fi pui ..?) seamana foarte bine cu cel din poza aceasta
image

Ceilalti, mai spelbi si mai mari, cu un colorit mai fad s-au dus toti catre ape mai bune...
Care e secretul acestui crevete ? De ce a trait el si altii nu? Stiu ca are cel putin 3 luni de cand e la Dan in acvariu si din cate stiu a venit insotit de inca 2 (a luat 3 creveti).

Multe Urari si Incantatii
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Poate sa fie de la salinitatea crescuta, eu am avut o luna jumate 4 in sump dupa care i-am transferat in dysplay si dupa 3 saptamani mai am doar unu.....e inexplicabil cum mor....

My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com