[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
incalzitor extern + reactor CO2 DIY  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

am gasit pe net urmatorul articol http://www.instructables.com/id/External-aquarium-heater/

mi se pare f isteata chestia, si generatoare de economii, in sensul ca nu dai de 7 ori banii pe un incalzitor extern. sunt curios daca a incercat cineva de la noi metoda asta....

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

am mai studiat putin problema si am gasit un impediment, cel putin pe piata de la noi.
Incalzitorul e posibil sa nu incapa fizic in filtrul de apa. Ori la ei sunt filtrele mai mari, ori sunt incalzitoarele mai scurte ......
exista la noi incalzitoare de 150/200 w dar mai scurte in inaltime? Unul de 200 w cred ca are in jur de 30 cm lungime si nu cred ca mi-ar intra nici intr-un filtru de 10"

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

am gasit si rezolvarea pentru incalzitor. Aquael Easy 150W are doar 21 cm in inaltime (mai este si varianta Aquael Neo, dar mai scumpa, si putin mai lunga, cca 24cm). Trebuie sa masor, dar cred ca intra si intr-un reactor de 7" la aceasta dimensiune.
mai studiem in continuare

O sa fac echipamentul fara acel termostat suplimentar; mi se pare redundant cu termosatul din incalzitor....

This message was edited 1 time. Last update was at 10/08/2015 13:12:34


nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Mestereala e faina dar e posibil sa te complici.

Probabil o sa gasesti o corelatie cat de cat buna (adica vei vrea apa in acvariu la 24 grade => reglezi incalzitorul din reactor la 30 sau la cat o sa trebuiasca astfel incat in acvariu sa ai 24. Exemplu pur teoretic.)
Nu stiu dar nu cred ca in volumul ala mic al reactorului temperatura setata pe incalzitor va face sa ai aceeasi temperatura si in acvariu. Vor aparea niste Delta in ecuatie, cred.

Daca iti poti permite, eu iti recomand asa ceva: http://www.hydor.com/eng/prodotti-tecnici/heaters/heater-for-external-canister-filters.php
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:

Probabil o sa gasesti o corelatie cat de cat buna (adica vei vrea apa in acvariu la 24 grade => reglezi incalzitorul din reactor la 30 sau la cat o sa trebuiasca astfel incat in acvariu sa ai 24. Exemplu pur teoretic.)
Nu stiu dar nu cred ca in volumul ala mic al reactorului temperatura setata pe incalzitor va face sa ai aceeasi temperatura si in acvariu. Vor aparea niste Delta in ecuatie, cred.

Daca iti poti permite, eu iti recomand asa ceva: http://www.hydor.com/eng/prodotti-tecnici/heaters/heater-for-external-canister-filters.php



Eu vad putin diferita abordarea. In filtru apa nu va sta sa se incalzeasca excesiv, ci va curge in continuu. Nu mi se pare mare diferenta intre a avea un incalzitor in acvariu si unul pus aici dar in care apa curge in continuu. Practic apa din reactor se va incalzi prin "atingere" la trecere si nu ca si cum ar fi un fierbator intr-un ibric.

Stiu de incalzitoarele de la Hydor, dar mi se par scumpe (in jur de 250 lei), la care se adauga costul reactorului de CO2 (se ajunge in jur de 350 lei pe total). Asa, cam cu 200 lei aveam si reactorul si incalzitorul grupate si la jumatate de pret....

This message was edited 1 time. Last update was at 11/08/2015 08:39:26


nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com