[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Hemichromis lifalili  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

Acvariu:

- Dimensiuni : 80x50x35cm

Filtrare:

- Filtru extern Tetratec Ex700 plin cu Siporax, roca vulcanica si o mana de Ada Bio Rio

Iluminare:

- Deocamdata doua becuri economice. De vreo 3 luni tot zic ca ma intalnesc cu @Opincarul sa facem un capac. De intalnit ne intalnim, insa dupa cateva beri uitam de capac.

Nisip si decor:

- Nisip din Hornbach (asemanator cu Sansibar river)
- Decor realizat de un tip din Targu Mures
- Cateva buturugi autohtone

Flora:

- Anubias barteri, Microsorum, Sagittaria subulata, Pistia stratiotes si Phyllanthus fluitans

Fauna:
- O pereche de Hemichromis lifalili

CO2:

- Nu

Fertilizare:

- Easy Carbo
- Easy Life Profito
- JBL Ferropol 24

Acvariul a fost startat in urma cu aproximativ doua luni.

image
image
image
image
image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

WOAI CAT DE TARE !Culoarea decorului e geniala,si lumina slaba rarefiata ma farmeca la maxim superbitate

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da fain, deci aici a mers decorul roscat(rosu) imi spunea Tibi ca a facut un decor cu rosu prin el,
[Email]
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

foarte frumos , felicitari

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

Mutumesc tuturor. Aveti idee daca pot baga si doi ancistrusi? Timp de doua saptamani am avut doi corydorasi care mi-au si depus, insa ouale nu au rezistat pentru ca au fost mancate de Hemichromisi. Zic "am avut" pentru ca, cu toate ca pe net unii spun ca exista posibilitatea de a tine cory cu hemichromis, acestia au fost macelariti cand pereche de hemichromis a inceput sa-si scoata puii la plimbare. La inceput se ignorau reciproc, insa dupa doua saptamani corydorasii aveau mustatile si cozile facute praf.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Toate cichlidele sunt agresive in perioada de imperechere/depunere/etc. Teoretic ai putea sa pui ancistrusi fara probleme,dar cel mai sigur asteapta sa mai creasca puii

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

superbi si pestii si acvariul . Pestii iai achizionat cand ai startat acvariul sau ii ai demult ?

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

hauserBZ wrote:superbi si pestii si acvariul . Pestii iai achizionat cand ai startat acvariul sau ii ai demult ?


Pestii au fost cumparati in urma cu aproximativ o luna, dupa terminarea ciclarii.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Gutute-n tag Directore! Ma spurci de fata cu oamenii astia ca sunt betiv. Las' ca vezi tu azi..
In alta ordine de idei, pe viu e superb bazinul. Nici nu vreau sa-mi amintesc cate discutii am avut cu capcaunul asta despre lumina, plante si altele.

Bah, daca te mai aud ca vrei neoane si fertilizanti in acvariul asta, te chis in freza

Mama prostilor e mereu gravida!
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

opincarul wrote:Gutute-n tag Directore! Ma spurci de fata cu oamenii astia ca sunt betiv. Las' ca vezi tu azi..
In alta ordine de idei, pe viu e superb bazinul. Nici nu vreau sa-mi amintesc cate discutii am avut cu capcaunul asta despre lumina, plante si altele.

Bah, daca te mai aud ca vrei neoane si fertilizanti in acvariul asta, te chis in freza


Vreau sa facem capacul ca sa nu mai stau cu lampa asta. Betiv nu esti, dar batran si puturos...ehe.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2015 15:58:43

claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

In urma cu ceva timp Hemichromisii mei au depus iar, cu toate ca puii sunt inca mici, dar icrele nu au rezistat mai mult de o zi. Este ceva normal sa-si manance icrele atunci cand puii rezultati din depunerea anterioara nu au ajuns la maturitate?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Este mai mult ca normal,insa te rog sa ma crezi ca m-ai imbolnavit cu acvariul asta al tau.Te urasc

Later Edit.: Este CEL MAI BUN exemplu pt mine cel putin,ca un acvariu mic paote avea un impact EXTREM asupra sufletului unui acvarist .

This message was edited 2 times. Last update was at 28/07/2015 21:35:22


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu n-am inteles-o p-asta cu impactul acvariului, asupra sufletului acvariului, dar imi place ce vad.
Felicitari, Claudiu, asta e bazinul in care ai avut broscutele?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

gata,corectai

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

E acelasi acvariu in care a tinut broastele. Inca il injur ca le-a dat.

Mama prostilor e mereu gravida!
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

@paradoxx. Ma bucur ca iti place.

Faye wrote:Eu n-am inteles-o p-asta cu impactul acvariului, asupra sufletului acvariului, dar imi place ce vad.
Felicitari, Claudiu, asta e bazinul in care ai avut broscutele?


Multumesc. Da, asta e. Din obisnuinta, inca mai trec pe la raionul cu mancare pentru testoase. Am momente cand regret ca le-am dat, dar cea mare avea mai mult de 15 ani si acvariul devenise prea mic pentru ele, asa ca am ales sa le donez cuiva care are mai multe iazuri in curte. Plus ca becul repti glo nu se compara cu soarele. M-am tot gandit ce ciclide sa bag in bazinul asta si cum dimensiunile nu prea imi permiteau foarte multe variante, am ales o pereche de Hemichromis lifalili. Oscilam intre Hemichromis si Apistogramma. . Ma bucur ca am ales Hemichromis pentru ca sunt niste pesti extraordinari.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Mie nu mi-ai fi donat apartamentul, bulangistule ))

Mama prostilor e mereu gravida!
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

De cateva zile am observat ca perechea de Hemichromis a inceput sa isi manance puii...Au luat-o razna fiind la prima depunere sau puii trebuie separati? Acum au vreo 1.5 cm...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Probabil ca se pregatesc de o noua depunere, asa ca puii cei vechi sunt "uitati".
Scoate-i de acolo!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

koala wrote:Probabil ca se pregatesc de o noua depunere, asa ca puii cei vechi sunt "uitati".
Scoate-i de acolo!


Mai am doar acvariul de 54 de l in care am cativa neoni si niste creveti. I-as baga in ala dar mi-e ca raman fara creveti...
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com