[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
jurnalul unui incepator putin ajutor daca se poate  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
rares20012000
Junior member

Joined: 21/07/2015 18:19:42
Messages: 5
IP:
Offline


Buna numele meu este rares sunt pasionat de pestii marini si am hotarat sa imi cumpar un acvariu apoi sa imi cumpar cativa pestisori marioni de la inceput va rog sa ma intelegeti daca pun intrebari gresite sau daca zic ceva gresit
acvariu are 80lungime x 35latime X 40inaltre (112litri) stiu ca este micut pentru pestii marini dar pentru inceput este ok cred
Accesoriile care el am sunt
- o pompa JBL cristalprofi greenline e701
- un termostat JBL pro veterm s150
-o wavemaker 1500
-un termometru
Am cumparat nisip , 12 kg life rock , si apa sarata , pentru inceput mi sa spus de la petshop sa las apa sa circule timp de 1-2 saptamani apoi sa merg cu o monstra de apa ca sa o testeze iei si sa imi zica ce si cum sa fac apoi .daca apa este ok iei imi ziceau ca sa pun un pestisor apoi sa astept 5 saptamani pana cand incep sa mai aduag alti pesti .
Intrebarile mele pentru inceput sunt .
1) Cati pestisori mici asi putea baga in acest acvariu ?
2) Ce pestisori imi recomandati pentru acest acvariu ?
3) Care sa fie primul pestisor introdus in acvariu ?
4) Lumina trebui sa mearga 24 ore ?
5) La cat timp se schimba apa ?la pet shop imi zicea la 3 saptamani sa scot un sfer din cantitatea de apa si sa o inlocuiesc
Va multumesc pentru ajutor si va doresc o zi buna papa

Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Salut,

Bine ai venit pe forum. In cadrul acestei sectiuni, deasupra ai un topic cu numele catalog articole. Intra acolo, si la sectiunea marine gasesti o lista cu lecturi obligatorii pentru un incepator. Dupa ce te lamuresti acolo, intreaba lucruri concrete, ce ti se par tie neclare.

Si, ca sa iti raspund si la o intrebare: nu, lumina nu trebuie sa stea aprinsa 24 de ore. Ciclarea, de regula se face cu lumina stinsa, dupa care aprinzi lumina treptat (ca si durata si intensitate). Eu, de exemplu, dupa 4 saptamani de ciclare am aprins lumina 2 ore la 20%, dupa care am mai adaugat cate o ora/saptamana. Cand am ajuns la 8 ore am inceput sa mai adaug si laintensitate.

Succese mari!

setup 1 | setup 2
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, te-ai grabit un pic, intrebarile pe care trebuia sa le pui de la inceput sunau cam asa:
Am atat spatiu disponibil, ce acvariu sa-mi iau?
Ce piatra sa cumpar?
Ce sisteme de filtrare?

Tu ai cam sarit peste astea si inafara de "life rock" pe care ai cumparat-o restul se cam potriveste la apa dulce.
Filtrul extern jbl e701(ca orice filtru extern tip canistra) nu te ajuta la acvariile marine pentru ca este o fabrica de nitrati, mizeria se opreste in el, se descompune acolo si se transforma in nitrati. Daca vrei musai sa-l pastrezi ar trebui curatat minim saptamanal.

Nu stiu ce piatra ai cumparat, niste poze ar ajuta enorm.

Nu stiu ce sistem de iluminare ai, acvariile marine necesita o lumina mai "albastruie".

Ai spus ca ai cumparat apa sarata... Nu vreau sa intru in detalii, insa ti-ar trebui o instalatie de osmoza inversa (care face apa buna pesti), sare marina (speciala, de la un pet shop, nu de la supermarket), un instrument cu care sa verifici salinitatea apei, teste pentru diversi parametrii ai apei (pt inceput amoniac,nitriti,nitrati,fosfati).

Multe Urari si Incantatii
rares20012000
Junior member

Joined: 21/07/2015 18:19:42
Messages: 5
IP:
Offline

buna scuze pentru ca raspund asa de tarziu
stiu ca m-am grabit si am fost si sfatuit gresit de cineva care vroia doar sa isi vanda marfa la un pret mult prea mare , acuma este cam traziu si o sa incerc sa continui si sa ma reorganizez din mers .
sistemul de iluminat este unu normal T5 si am mai cumparat o lumina albastra de la un alt pet shop
, am comandat si astept sa vina un aparat pentru masurat salinitatiti.
o sa cumpar in scurt timp si testele de care spuneai in momentul de fata merg la un pet shop unde imi verifica apa si tot de la iei cumpar si apa de osmoz si apa sarata si pestii
poti sa imi recomanzi te rog un sistem bun de filtrare si iluminare .
rares20012000
Junior member

Joined: 21/07/2015 18:19:42
Messages: 5
IP:
Offline

aicia am pus niste poze cu life rock
[Thumb - 11910838_1117234701637281_799575690_n (1).jpg]

[Thumb - 11909634_1117235154970569_1186626876_n.jpg]

Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Doar prima piatra pare vie.....restu e cam cheala....

My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Piatra e ok.

Cumpara teste Salifert.

Completeaza evaporarea cu apa de osmoza, nu cu apa sarata (sarea nu se evapora).

Pune pompa sa bata inspre suprafata apei. Va creste procentul de aer dizolvat in apa (si implicit de oxigen).
Pune returul canistrei sa cascadeze daca se poate (tot pentru oxigenare).

Reiterez importanta curatarii dese a canistrei. In perioada de ciclare las-o insa, ca acum asta incerci, sa creezi nitrati.

Nu adauga niciun peste fara sa intrebi aici. E incurajator ca un magazin iti testeaza apa, dar totusi e important sa intelegi "de ce", nu "cand". Daca stii de ce, alegi tu cand.

Cand ai testele, posteaza aici valorile NH3, NO2 si NO3. Nu as lua test de fosfati PO4, e mai ieftin sa iei direct materialul de pus in filtru care ii absoarbe (antiphos, rowaphos etc.).

Daca tot mergi pe canistra la filtrare, considera o a doua pe post de reactor la picatura, umpluta cu denitrate. Asa rezolvi si problema nitratilor. Nu ma intreba cum se face, dar sunt sigur ca te pot lamuri ceilalti colegi.

Considera un skimmer de proteine. Cel mai ieftin e cu piatra de aer din lemn. Piatra se schimba la 2-3 luni. Daca vrei unul cu Venturi, Tunze face cateva care vor realiza si skimmarea de suprafata (Tunze 9001, Tunze 9004) sau modelul clasic 9002 (nu se mai produce, nu face skimmare de suprafata dar are un profil redus si poate fi discret chiar si in display.

Dupa ce citesti bine acest post, treci la postul urmator. Apoi revino la acesta pana retii tot.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca as avea eu un acvariu 80x35x40cm:
- dimensiunile sunt naspa. Acvariile marine arata mai bine si sunt mai sanatoase daca au suprafata mare, deci 80x40x35 cm era mai ok
- as lipi piatra cu epoxi si as ridica-o pe picioare ca sa am nisip liber mai mult si suprafata pietrwi expusa mai tare la curenti. Piatra vie (liverock) nu functioneaza daca apa nu se misca in permanenta pe langa ea.
- deci as pune cel putin doua pompe de apa, in capete opuse sau pe peretele din spate spre capete opuse. Pot sa mearga si alternativ, dar e important sa ai curenti variabili, altfel iti cresc coralii precum copacii de pe dealurile expuse constant la vant unidirectional
- vei pune corali, nu obiecta
- pesti nano cauta in sectiunea SaltWater la LiveAquaria. Un starter perfect e o pereche de clowni comuni (Amphiprion ocellaris) sau clowni ocellaris. Alegi doi mici si o sa ai o pereche. Daca ai de unde alege, ia cele mai jucause si aventuroase specimene. Apoi tine minte: alti pesti marini se pun cate un exemplar, daca pui mai multi, majoritatea vor muri si daca ai noroc ramai doar cu unul. Amblyeleotris x1, Ecsenius x1 ar completa lista mea de pesti.
- as mai adauga un melc turbo mexican, un pistol shrimp Alpheus, 10 sexy shrimp (Thor amboinensis) si doi creveti curatatori (Lysmata amboinensis)
- cand vei vedea pe piatra primele vietati, nu te bucura, sunt Aiptasia. Omoar-o inainte sa inceapa sa se inmulteasca.

-filtrare: as gauri acvariul si mi-as face sump. Cauta ce e Bean animal. Cauta marine sump.
- in sump mi-as pune skimmer si un reactor la picatura
- daca nu pot gauri, as pune un Deltec MCE600 second hand in care as pune un saculet de RowaPhos (e skimmer de proteine cu un sertar pentru medii filtrare, se pune hang on back, adica pe peretele din spate direct

Mi-as mai lua o cana cu care sa compketez apa evaporata zilnic sau si mai bine o instalatie automata ca sa faca asta pentru mine ( se cheama ATO - auto top off).

Succes si nu ezita sa intrebi. Vei iesi mai ieftin. Promit.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
rares20012000
Junior member

Joined: 21/07/2015 18:19:42
Messages: 5
IP:
Offline

Buna Multumesc frumos pentru sfaturi imi sunt de mare ajutor o sa merg in weekend la pet shop sa vad de un skinner si sa mai iau o pompa de facut valuri.
Am uitat sa precizez ca am deja o pereche de clownfish foarte mici si jucausi, mai am un blue regal tang medium , cleaner shrimp, si 3 melci. As vrea sa mai bag inca 2 clownfish si un yellow tang, stiu ca sunt cam multi posibil sa renunt la yellow tang pt ca ii un peste mare pentru acvariu meu, puti sa îmi recomanzi si un sistem de iluminat care poate fi gasit pe eBay sau amazonite rog
Multumesc frumos o zi buna
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca o sa il asculti pe Um o sa ajungi departe, crede-ma.

On tour
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Regal tang = no no no NO. Are nevoie de 500L +.
Yellow tang = no no no NO. Are si el nevoie de vreo 400L +.
Tine-i in acvariu si iti vor muri toti pestii de stress.

Daca acvariul tau nu este ciclat, unde iti tii pestii, crevetii si melcii?

Sfat prietenesc: du pestii inapoi la magazin. E mai urgent decat sa iei skimmerul.

Singura exceptie la sfatul de mai sus: daca ii ai intr-un bazin de carantina si stii cum sa mentii apa la o calitate acceptabila, dar ma indoiesc ca stii ce faci si ma tem ca sunt direct in display.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

[i]Am cumparat nisip , 12 kg life rock , si apa sarata , pentru inceput mi sa spus de la petshop sa las apa sa circule timp de 1-2 saptamani apoi sa merg cu o monstra de apa ca sa o testeze iei si sa imi zica ce si cum sa fac apoi .daca apa este ok iei imi ziceau ca sa pun un pestisor apoi sa astept 5 saptamani pana cand incep sa mai aduag alti pesti .
Intrebarile mele pentru inceput sunt .
1) Cati pestisori mici asi putea baga in acest acvariu ?
2) Ce pestisori imi recomandati pentru acest acvariu ?
3) Care sa fie primul pestisor introdus in acvariu ?
[/i]
Ce s-a intamplat cu planul initial?
Cine te-a sfatuit ca e ok sa bagi deja nevertebrate si pesti si cine ti-a zis ca e ok sa pui un tang in acest acvariu? Poti numi magazinele de la care ai cumparat initial si cele de unde ai cumparat pestii?
Cum au fost testele initiale de la magazin? Intreb pentru ca de NH3 si NO2 nu dispar decat dupa vreo 6-8 saptamani intr-un setup ca al tau.

This message was edited 8 times. Last update was at 26/08/2015 10:06:51


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca nu poti sa duci inapoi la magazin pestii si nevertebratele pune-i intr-un bazin cu apa sarata si tinei acolo cu un filtru, un inxalzitor si o piatra de aer ca si cum i-ai tine in carantina....no2-ul e nociv pentru ei....
In Romania majoritatea pet shop-urilor te pacalesc.....
De exemplu acum 2 luni la zoomani incercau sa ii pacaleasca pe niste incepatori (o familie cu un copil) care isi lua-se-ra atunci acvariu sa puna cat mai multi pesti.....m-am bagat in vorba sa il contrazic, acel angajat s-a facut ca are treaba si a parasit diacutia....

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2015 10:14:05


My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

luase-ra - bila neagra

pune-i intr-un i-ai - trei bile albe

Sa pastreze pe Dory - inca o bila neagra.

Ai o bila alba de la mine, Blue.

LE: acum vazui si tinei - bila neagra.

Asa ca retrag bila alba, raman

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2015 10:13:16


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline


Inteleg.....

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Blue: Ejti totusi pe plus, din cauza ca ai avut intentii bune!
@Rares: Ai inceput cu stangul, dupa cum cred ca ti-ai dat seama deja.

- in afara de perechea de clowni, ai putea sa mai bagi 1-2 exemplare de goby... si atat!
- uita de tangi, uita de pesti mari... ai un bazin mic.
- sper (la fel ca si Andrei - um02122) ca pestii aia nu sunt in bazinul care ACUM se cicleaza!

NU mai face achizitii pana cand nu stii exact despre ce e vorba si pana cand nu te lamuresti!... acvaristica de apa sarata nu e ceva ingrozitor de complicat, da' trebuie sa ai o baza de cunostinte si trebuie sa ai multa rabdare.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/08/2015 10:23:25


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
rares20012000
Junior member

Joined: 21/07/2015 18:19:42
Messages: 5
IP:
Offline

va multumsc frumos pentru sfaturi o sa vad ce pot sa fac , pestii inapoi nu o sa ii pot dau
in momentul in care am inceput dupa 3 saptamani am fost la un pet shop ( locuiesc in uk) si mi-au dat o substanta ( stabilizator ) ca sa pun in apa , timp de 7 zile apoi apoi de fiecare data cand schimb 25% din apa sau de fiecare data cand adaug cate un peste sa mai adaug din aceea substanta .
Testele la apa au zis cei de la pet shop ca sunt ok merg in fiecare saptamana sa imi testeze apa , o sa imi cumpar si eu un kit de testare a apei
da este adevarat ca pesti sunt in display si nu stiu sa mantin apa la o caliatete buna am in ceput sa imi prind urechile
un weekend o sa vad ce pot sa mai fac cu sistemul de filtrare acuma sunt foarte confuz trebuie sa caut un alt sistem de filtrare a apei

va multumesc frumos o zi buna va doresc
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Tot e musai sa ne zici numele petshopului.
Pestii poti si trebuie sa-i duci inapoi, indiferent de cat de buna ar fi calitatea apei. Cel putin regal tangul, n-are saracul nicio vina.
Functioneaza asa: orice fish shop iti va accepta pestii si iti va oferi pe ei credit pentru achizitiile viitoare.
Daca esti aproape de mine, iti dau eu echipamente, fiole de Prodibio Startup marine si cate un sfat.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com