[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cory panda din Obor  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare din nou!

Tocmai ce am cumparat 5 cory panda din Obor...puiuti.
3 vor merge in acvariul de 45 l, iar 2 in acvariul puilor de guppy 25 l.

Deja sunt la aclimatizare.
Intr-adevar cum a zis si Faye, i-am gasit la pretul de 5 lei bucata, fata de 17 lei cat dadeam eu la Hornbach.

Astfel incerc sa-mi refac populatia de cory, pe care tocmai ce am pierdut-o acum aprox 2 saptamani.

Locul din care i-am luat era singurul care avea corydoras panda si vreau sa spun ca avea cel putin 15 puiuti ( aprox. 2 -2.5 cm). Toti erau frumos colorati, petele negre erau...negre, nu erau decolorati, ...in concluzie pareau a fi mai mult decat ok...fara branhii rosiatice, fara respiratie accelerata, fara a da ture ca nebunii prin bazin....arata totul foarte in regula..erau asa de frumosi cum stateau ei asa in grupuri. Apa din acvariul in care erau tinuti era curata.

Acum, singurul lucru care ma ingrijoreaza ar fi faptul ca vanzatorul spunea ca toti pesti pe care ii are, sunt hraniti in mod diversificat, inclusiv cu tubi. ( ingrijorarea vine de la faptul ca ii hranea si cu tubi) .

Stiu ca o sa-mi spuneti sa-i pun o perioada in carantina, dar m-am saturat de atatea carantine ( pe cat de pueril suna, pe atat de adavarat este ).

Acum intreb: cei care ati luat pesti din Obor, ati avut probleme cu ei?

Pestisorii sunt acum la aclimatizare, cred ca de vreo ora, in incercarea de a se obisnui cu ph -ul apei si de a le face tranzitia cat mai usor si sigur.


Sper sa fie intr-un ceas bun, chiar imi lipseau cory din acvariu, consider ca, in cazul meu, ei sunt sarea si piperul acvariului. Ii iubesc!

This message was edited 4 times. Last update was at 11/07/2015 15:21:36

[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

O singura data am avut probleme cu pesti luati din Obor. Fix cu cory panda... i-am luat cu gris, acu' vreo doua luni, de la nenea ala care vinde si pesti si mancare de caini.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai cred ca de acolo i-am luat si eu. Este cel din hala, avea inca un magazin in fata, tot al lui, dar n-am retinut de vindea acolo. In fata acvariilor avea tot felul de produse de acvaristica si niste saci cu diverse , nu am bagat de seama ce. De altfel cred ca sunt doar 2 in acea hala, unul inspre magazinul obor iau unul inspre hala cu peste. Nu stiu daca sunt exact in explicatii.


Ma tot uit la ei acum, unul din cei 3 care vreau sa-i bag in acvariul de 45 l , este foarte agitat, inoata ca nebunul si respira foarte rapid. Cred ca nu-i convine apa. Tot le-am pus la 5 sau 10 minute cate putina apa din acvariul unde vreau sa-i pun.

Oricum ii monitorizez. Sunt cu ochii pe ei.
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Da, in hala sunt 2. Cel de la care probabil ai luat si tu, care are 3 boxe una langa alta, si cel de langa hala de carne, cu acvariile alea super curate, care mai are un stand si afara. Eu de acolo obisnuiesc sa cumpar. Ultima oara cand am fost aveau si cory trilineatus, tot la 5 lei.
Mi s-a intamplat sa trec pe acolo si cand aveau pestii grisati si mi-a spus omu' din prima ca nu vinde nimic zilele alea, pana nu scapa de gris.
Celalalt mi i-a vandut asa si stia. Cand m-am dus sa-i scot ochii, o dadea in glume.
Mai sunt 3 standuri cu pesti afara, pe aleea din fata halei, unul in hala noua la etajul 2 si mai e un nene care vinde pesti in pasajul din fata magazinului Obor, dar acvarii mai jegoase ca alea eu nu am vazut.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update situatie cory:

Cei 3 pe care i-am pus in acvariul comunitar de 45 l brut, vad ca s-au acomodat. In prima zi erau tare ciudati, aveau ce aveau cu coltul unde se afla in-ul de la filtrul extern. Stateau numai sub el si colac peste pupaza hoplo statea si el peste ei. Se pare ca a dus lipsa companionilor decedati acum 2 saptamani. Initial m-am gandit ca stau acolo ingramaditi de frica lui hoplo, dar daca ar fi fost asa, ma gandesc ca ar fi fugit in cu totul alta parte. Acum vad ca sunt ok, au inceput sa exploreze acvariul mai cu tupeu, ca sa zic asa.

Ceilalti 2 cory pe care i-am pus in acvariul puilor de guppy, imi par cam agitati, tot inoata de-a lungul geamului. Acolo nu am substrat. Sa fie oare asta cauza. In bazinul de 25 l brut se afla doar puii de guppy, o cioata de mangrova cu anubias si o piatra cu microsorum pteropus. Pui de guppy sunt cam 40, asa la o privire, posibil mai multi. Filtrarea este asigurata de un Eheim pick up 2006, pt acvarii de pana in 45 de litri si un filtru burete, capacitate maxim 50 l.

Puii de guppy -unii au mai bine de o luna, dar nu prea au crescut cum ma asteptam, iar o parte sunt din a 2 -a tura, au iesit cam de o saptamana, poate mai mult. Toti sunt micuti, deci nu vad daca ar putea sa-i streseze pe cei 2 cory.

Ma gandesc sa le pun niste pietris granulatie 1-2 mm, din hornbach, il am deja spalat, il pregatisem pt acvariul de 45 l, dar am renuntat si astfel l-am repus in punga.

Mi-e teama insa ca daca pun nisipul, va fi greu sa mai curat zilnic fundul acvariului de dejectiile puilor de guppy, care sunt mari cacaciosi. Curat zilnic dupa ei, schimb de apa intre 5 si 7 litri, cu un furtun pt pompa de aer....e mai subtire si imi permite sa deretec mai mult prin acvariu dupa rahatei.

Ce ziceti, ce ma sfatuiti, sa pun totusi nisipul, poate ii mai calmeaza pe cory sau sa mai astept?

This message was edited 2 times. Last update was at 14/07/2015 00:25:58

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Cory panda stateau acolo pt ca nu cunosteau acvariul,si in acvariul comunitar de acolo erau 100,iar tu cand i-ai luat si s-au vazut 3 intr-un singur acvariu,se temeau.SUsbstratul nu are nicio treaba,iti recomand sa nu il pui deocamdata,mai ales ca zici ca sunt cacaciosi;cory nu duc lipsa substratului.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com