[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect 500 litri!  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Alex.REX
Member
[Avatar]

Joined: 26/02/2012 17:08:11
Messages: 142
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor! De curand am scos acvariul vechi de 240l (plantat)la vanzare si urmeaza sa trec la urmatorul nivel ca marime si pesti. Si ma bate gandul ca urmatorul bazin sa aiba dimensiunile de 140×60×60, sticla ultraclara de 10 mm cu intarituri in H. Acum astept sfaturi si de la voi in ceea ce priveste grosimea sticlei. Este ok de 10 sau necesita sticla de 12. Acvariul va fi cu ciclide. Trebuie sa ma gandesc si la fund dublu sau pot pune intre sticla si bolovani un pad sau o placa de polistiren. Multumesc si va astept cu indicatii, sfaturi.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

- eu nu as face bazinul ala cu sticla de 10 mm... la inaltimea de 60 cm. Minim geam de 12 mm.
- i-as pune fund dublu, obligatoriu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Din experienta mea:

- L-as face clar mai lung. Ca sa te incadrezi in 500l as zice ca dimensiunile mai indicate ar fi 200x50x50. In cazul asta poti merge pe sticla de 10.
Daca il faci cu fundal 3d atunci ramai pe 60 latime.
- Cum zicea si Koala, fundul dublu e obligatoriu.
- Nu as pune nimic intre bolovani si sticla. Am cochetat si eu cu ideea si apoi mi-am dat seama ca nu ma ajuta cu nimic.
Daca va cadea vreun bolovan impactul va fi cu nisipul nu cu sticla de pe fundul acvariului. E obligatoriu ca bolovanii sa fie asezati direct pe sticla si in pozitie finala inainte de a pune nisipul.
Alex.REX
Member
[Avatar]

Joined: 26/02/2012 17:08:11
Messages: 142
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi. Problema e ca mai lung de atat nu-l pot face. E maximul care imi intra pe hol. Daca nu sunt ok dimensiunile mai putem scadea din H, latimea asi preferao de 60.
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Treaba cu lungimea e o chestie de gust personal dar nu vad rostul unui carnat lung si ingust ,dimensiunile initiale sunt mai bune cu amendamentul ca asa cum spune-ti voi mai sus sticla trebuie mai groasa , un bazin functioneaza si arata mai bine daca are profunzime adica distanta dintre geamurile fata spate mai mare 50cm e putin doar daca nu vrei sa tii doar specii mici de pesti, chiar si atunci acestia se simt mai bine daca au spatiu mai mare"de intors", genul de bazine LCD(lungi si inguste ) nu au o mecanica de functionare buna(cu cat e mai lat sigur pastrand proportiile schimbul de gaze e mai eficient) nemaivorbind de libertatea la aranjamente oferita de o latime generoasa de exemplu crengi , plante mari sau eventuale roci. Iarasi daca ai intentia sa tii scalari, discusi sau ciclide mari cei 60cm la inaltime sunt mult mai apropiati de nevoile lor
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alex.REX wrote:Multumesc pentru sfaturi. Problema e ca mai lung de atat nu-l pot face. E maximul care imi intra pe hol. Daca nu sunt ok dimensiunile mai putem scadea din H, latimea asi preferao de 60.

Daca il faci de 50 cm inaltime, atunci poti "merge" linistit pe geamul de 10 mm.
De la 55 cm inaltime, in sus, e cam musai sa ai geam de 12 mm.

Latimea nu conteaza, in cazul de fata.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

ocean wrote:Treaba cu lungimea e o chestie de gust personal dar nu vad rostul unui carnat lung si ingust ,dimensiunile initiale sunt mai bune cu amendamentul ca asa cum spune-ti voi mai sus sticla trebuie mai groasa , un bazin functioneaza si arata mai bine daca are profunzime adica distanta dintre geamurile fata spate mai mare 50cm e putin doar daca nu vrei sa tii doar specii mici de pesti, chiar si atunci acestia se simt mai bine daca au spatiu mai mare"de intors", genul de bazine LCD(lungi si inguste ) nu au o mecanica de functionare buna(cu cat e mai lat sigur pastrand proportiile schimbul de gaze e mai eficient) nemaivorbind de libertatea la aranjamente oferita de o latime generoasa de exemplu crengi , plante mari sau eventuale roci. Iarasi daca ai intentia sa tii scalari, discusi sau ciclide mari cei 60cm la inaltime sunt mult mai apropiati de nevoile lor


Sfaturile mele s-au referit strict la africani. Daca omul va tine scalari, discusi, americani atunci nu ma pricep si nu ma bag.
Dar daca va tine africani nu sunt de acord cu tine in multe privinte. In primul rand e foarte importanta lungimea bazinului. De fapt cea mai importanta dimensiune as zice eu.
Vorbesc din experienta, am avut bazine cu lungimea si de 60cm, si de 100cm si de 200cm. Diferentele sunt enorme in comportamentul pestilor.
Inaltimea peste 50cm eu zic ca e inutila, nu vor folosi zona de suprafata, putine specii de africani o fac.
Legat de crengi, plante nu cred ca are rost sa discutam la africani.
Iar legat de schimbul de gaze si mecanica bazinului chiar nu am idee despre ce vorbesti.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

lukitza wrote:1. In primul rand e foarte importanta lungimea bazinului. De fapt cea mai importanta dimensiune as zice eu.
.................................................
2. Inaltimea peste 50cm eu zic ca e inutila, nu vor folosi zona de suprafata, putine specii de africani o fac.
................................................
3. Iar legat de schimbul de gaze si mecanica bazinului chiar nu am idee despre ce vorbesti.


Deci:
1. Este absolut aceeasi treaba un bazin de 100x100, adica 10000 cm2, adica 1 mp ca si unul de 200x50, adica tot 1 mp. De fapt, la africani cea mai importanta e suprafata, nu lungimea. Cu cat sunt mai mari L si l, cu atat mai bine.
2. Eu tin africani, ciclide, de vreo 9-10 ani. Am avut si am ciclide de Malawi, dar si de Tanganyika. Am avut multe specii din genurile Pseudotropheus, Labidochromis,, Maylandia s.a. dar si Tropheus. In conditiile unui septel hranit normal, pestii folosesc intreaga coloana de apa. Ciclidele africane care folosesc preponderent stratul inferior al bazinului denota o sub-hranire accentuata, ei stand toata ziulica la fundul bazinului unde rod algele de pe pietre.
3. Daca referitor la schimbul de gaze "chiar nu am idee despre ce vorbesti" ar trebui sa ma abtin a face comentarii. Clujean fiind insa, tin sa-ti spun 2-3 cuvinte...O2 din atmosfera se dizolva in apa datorita miscarilor valurite ale apei la suprafata...asta este un fel de schimb de gaze. Un alt fel este reprezentat de nivelul redus al denitrificarii care se realizeaza chiar si in conditiile unui bazin fara denitrificator dedicat; consecutiv acestei denitrificari, NO3 este scindat in O2 si N2 gazoase care se elimina in atmosfera. Ca o concluzie, intre apa din bazin si aerul din camera se realizeaza schimburi intense de gaze. Nu dezvolt acum problematica schimburilor de gaze dintre pesti si mediul lor de viata ptr ca as intra in domeniul patologicului...bubble gas disease fiind doar una dintre bolile din acest domeniu....intoxicatia cu H2 ar fi alta, hipoxia....etc....gazul, apa si pestii interactioneaza strans intr-un ecosistem acvatic, chiar acvariu fiind el.
Noroc si la mai mare

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Alex.REX
Member
[Avatar]

Joined: 26/02/2012 17:08:11
Messages: 142
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe africani voi merge. Am masurat azi dimineata inca odata si am ajuns la dimensiunile de 140×55×55. Nu va mai fi de 500 litri cat vroiam eu initial dar H mi sa parut si mie cam mare, iar cu latimea de 60 nu se mai incadra in spatiul in care urmeaza sa fie amplasat. Si cred ca astea vor fi dimensiunile finale. Deci cy dimensiunile astea pot merge lejer pe sticla de 10 cu intarituri. Si cadrul din ce tiava recomandati sa-l fac? Multumesc tuturor pentru sfaturi.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2015 08:37:53

[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

calin_gherman wrote:
lukitza wrote:1. In primul rand e foarte importanta lungimea bazinului. De fapt cea mai importanta dimensiune as zice eu.
.................................................
2. Inaltimea peste 50cm eu zic ca e inutila, nu vor folosi zona de suprafata, putine specii de africani o fac.
................................................
3. Iar legat de schimbul de gaze si mecanica bazinului chiar nu am idee despre ce vorbesti.


Deci:
1. Este absolut aceeasi treaba un bazin de 100x100, adica 10000 cm2, adica 1 mp ca si unul de 200x50, adica tot 1 mp. De fapt, la africani cea mai importanta e suprafata, nu lungimea. Cu cat sunt mai mari L si l, cu atat mai bine.
2. Eu tin africani, ciclide, de vreo 9-10 ani. Am avut si am ciclide de Malawi, dar si de Tanganyika. Am avut multe specii din genurile Pseudotropheus, Labidochromis,, Maylandia s.a. dar si Tropheus. In conditiile unui septel hranit normal, pestii folosesc intreaga coloana de apa. Ciclidele africane care folosesc preponderent stratul inferior al bazinului denota o sub-hranire accentuata, ei stand toata ziulica la fundul bazinului unde rod algele de pe pietre.
3. Daca referitor la schimbul de gaze "chiar nu am idee despre ce vorbesti" ar trebui sa ma abtin a face comentarii. Clujean fiind insa, tin sa-ti spun 2-3 cuvinte...O2 din atmosfera se dizolva in apa datorita miscarilor valurite ale apei la suprafata...asta este un fel de schimb de gaze. Un alt fel este reprezentat de nivelul redus al denitrificarii care se realizeaza chiar si in conditiile unui bazin fara denitrificator dedicat; consecutiv acestei denitrificari, NO3 este scindat in O2 si N2 gazoase care se elimina in atmosfera. Ca o concluzie, intre apa din bazin si aerul din camera se realizeaza schimburi intense de gaze. Nu dezvolt acum problematica schimburilor de gaze dintre pesti si mediul lor de viata ptr ca as intra in domeniul patologicului...bubble gas disease fiind doar una dintre bolile din acest domeniu....intoxicatia cu H2 ar fi alta, hipoxia....etc....gazul, apa si pestii interactioneaza strans intr-un ecosistem acvatic, chiar acvariu fiind el.
Noroc si la mai mare



1. Posibil sa fie asa cum zici tu, oricum eu raman la parerea mea, la un bazin nou prima data m-as uita la lungime. Asta e ceea ce am constatat eu in experienta mea cu africani.
Am unii pesti extrem de activi care iubesc sa parcurga acvariul dintr-un capat in altul. Unora parca nici cei 2m nu le ajunge. La vechiul acvariu de 1m aceeasi pesti nu se comportau asa.
2. Aici sunt specii si specii, exact ca si in lac. O inaltime mai mare de 50cm o consider inutila si din cauza decorului. In lipsa unui backround zona de sus in care nu va exista decor va parea goala.
3. Expresia "chiar nu am idee despre ce vorbesti" se referea strict la afimatia colegului care zicea ca schimbul de gaze si mecanica bazinului e influentat de latimea bazinului. Probabil nu am fost foarte explicit in exprimare.
Schimburile de gaze nu vor fi mai eficiente daca bazinul e mai lat, aria luciului de apa si valurirea unei suprafete cat mai mari (in cazul oxigenarii apei) mi se par mai importante.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Alex.REX wrote:Si cadrul din ce tiava recomandati sa-l fac? Multumesc tuturor pentru sfaturi.


acvariul cu apa o sa cantareasca putin peste 500 de kg - eu nu as face cadrul din teava mai subtire de 40X40X3, poate te mai consulti cu meseriasul

dar acum depinde si de designul cadrului; am vazut de-a lungul timpului cadre construite ca un tanc, dar si cadre care pe mine unul m-au facut sa mi se ridice peri pe spinare de frica

la 500 de kg, calitatea designului si constructiei cadrului devine mult mai importanta decat calitatea constructiei acvariului, pentru ca la acvariu in cel mai rau caz poate ceda lipitura (sticla nu are cum sa se rupa brusc daca nu e lovita), dar nu cedeaza brusc, ci cate putin, deci ai timp sa-l golesti, pe cand un cadru prost facut se poate prabusi fara avertisment (catastrofic)

ute aici un cadru care imi place
http://acvariu.ro/forum/posts/list/10066.page

cadrul trebuie sa aiba "intarituri" si la baza, si pe suprafata unde va sta acvariul - asta creste mult rigiditatea cadrului, ca e foarte important ca acel cadru sa nu se miste orizontal (de ex la un cutremur), pentru ca teava are rezistenta imensa la apasare verticala insa in caz de forta orizontala primul lucru care plesneste sunt sudurile si de-aici e gata dezastrul

ce nu e ok la cadrul asta este faptul ca stalpii din colturile din fata trebuia sa nu fie fix in colt, ci la minimum 7cm mai in spate fata de colt (mutate in spate pe latura mica), ca sa ai loc sa prinzi balamaua pentru usa - sau sigur, poti sa pui usi pe sine si nu mai e nevoie

This message was edited 2 times. Last update was at 03/07/2015 09:41:20




elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Eu as recomanda teava 40X40X3 pt acvariul tau si ai sa dormi linistit pt ca asta este cel mai important .....
As merge pe sticla de 12 ce trece peaste 55 ,dar mai sunt si alte acvarii cu sticla de 10 asa ca decizia este numai a ta.....
Spor la treaba !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
Alex.REX
Member
[Avatar]

Joined: 26/02/2012 17:08:11
Messages: 142
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De lipituri nu prea imi fac probleme tipul care il face este tinichigiu la ford si are aparatura performanta, din cate am inteles va folosi aparat de sudura cu argon sau ceva de genul, din cate am inteles topeste metalul. Problema in schimb va fi alta. Pe unul din colturi standul nu va avea picior de sustinere. Voi incerca sa atasez cateva poze mai tarziu si eventual o schita.
[Yahoo!]
Alex.REX
Member
[Avatar]

Joined: 26/02/2012 17:08:11
Messages: 142
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Masa de acvariu va acoperi usa de vizitare la apometrele si tevile casei, iar tevile sunt acoperite de o scafa din rigips. Deci standul va veni peste scafa respectiva. Partea de sus care vine peste scafa va fi normala de 140×55-56, dar baza va veni in forma de L. Sper ca nu vam bagat in ceata si am explicat destul de coerent
[Thumb - 20150703_153411.jpg]

[Yahoo!]
Alex.REX
Member
[Avatar]

Joined: 26/02/2012 17:08:11
Messages: 142
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[Thumb - 20150703_153400.jpg]

[Yahoo!]
Alex.REX
Member
[Avatar]

Joined: 26/02/2012 17:08:11
Messages: 142
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scafa are 22 latime, si 55 lungime
[Thumb - 20150703_154429.jpg]

[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai cel mai sigur ar fi sa tai scafa pe inaltime in partea stanga, pare ca ai loc 4-5cm, cat ai nevoie sa impingi standul lipit de perete.
evident, nu ai cum sa-i faci latura completa pe lungime, dar e pacat sa nu faci pe latime latura completa

daca nu poti: standul il faci inalt cam de 70 de cm, nu? scafa pare a avea undeva la 40 de cm inaltime, nu?
asta inseamna ca ai putea sa vii cu o intaritura oblica de pe piciorul vertical pana in colt, ca in poza asta numai ca fix invers )

daca nu, atunci 1/6 din suprafata acvariului va sta in aer.
nu cred ca e problema, dar ar trebui sa consulti un om care ar putea sa-ti faca un calcul de rezistenta
cred ca ai putea pune mai multe intarituri chiar si pe suprafata de sus a cadrului, desi una doua din alea oblice care sa pice pe picioare ar fi mai buna

This message was edited 4 times. Last update was at 03/07/2015 16:03:01




Alex.REX
Member
[Avatar]

Joined: 26/02/2012 17:08:11
Messages: 142
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca voi merge pe varianta cu intarituri si blatul va fi dublat, dupa ce il aduc la boloboc voi incerca in partea fara picior sa bag niste bolturi in perete si in caz de se mai lasa de la greutate sa se opreasca in ele. Nu stiu zic si eu ca o posibila solutie. Iar cand voi amenaja acvariul in partea mai slab intarita voi lasa plaja de nisip si voi pune bolovani mai multi pr centru si coltul opus.
[Yahoo!]
Alex.REX
Member
[Avatar]

Joined: 26/02/2012 17:08:11
Messages: 142
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am incercat sa fac si o schita cu cateva dintre dimensiunile standului, sper sa intelegeti ceva. dungile rosii reprezinta intarituri.
[Thumb - STAND.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2015 18:54:03

[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com