[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
betta mofturos  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
sasha
Junior member

Joined: 13/05/2006 17:53:09
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi s-a facut mila de un mascul betta care statea intr-un pahar de plastic de parca vindeau bere asa ca l-am luat acasa si l-am "cazat" intr-un acvariu de vreo 7-9l. Pare incantat de noile conditii dar nu mananca. Apa are 25-26 grade si am incercat cu fulgi padovan si granule sera..a refuzat cu incapatanare ambele variante. Nu am cum sa-i dau mancare vie...Il astept sa se razgandeasca sau aveti vreo sugestie?

Stiu ca am citit ceva similar pe forum zilele trecute (cand nu-l aveam inca) dar caut de 30 min si desi cred ca am priceput cum sa-l pun la inmultit tot n-am gasit cum sa-l hranesc
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Mda... Betta s. poate fi mofturos rau... da' se da pe brazda...
Betta se hraneste de obicei la suprafata deci e bine ca hrana sa pluteasca un timp. (pelagic ?)
In magazinele de specialitate poti gasi Blood Worms sau Betta Food (de la Nutrafin). E vorba de hrana vie liofilizata.
Fulgii nu-i prea plac granulele e posibil sa cada la fund si n-ai sa-l vezi facand efortul asta ;) .

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
sasha
Junior member

Joined: 13/05/2006 17:53:09
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns si incurajare. Il mai tentez cu fulgii atunci si mai caut - vanzatorii din zona mi-au recomandat granule universale cand i-am intrebat de mancare ptr. el :x
sasha
Junior member

Joined: 13/05/2006 17:53:09
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

a ignorat iar mancarea si s-a infoiat la mine
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Da-i foarte putina mancare o data si daca nu il intereseaza nu ii mai da ca strici apa.
Poti sa-l ti fara hrana cateva zile. Asta o sa ii creasca interesul.
Asa cum a zis si betta incearca cu tubi uscati si congelati sau alte mancaruri mai apetisante pentru el, mai putin cu fulgi si granule.
sasha
Junior member

Joined: 13/05/2006 17:53:09
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ii dau putin (2-3 granule/fulgi) si ii fac si curat. Apa e curata, el e vioi si ma urmareste cand sunt pe langa acvariul lui...parca e dialogul surzilor - el nu intelege de ce nu ii dau mancare si eu nu reusesc sa-l conving sa guste din chestiile alea care plutesc sau cad pe langa el.
Partea buna e ca maine imi aduce un prieten mancare speciala ptr betta. Daca nici d'aia nu mananca il scot si il indop ca pe gascan :-)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa stii ca betta nu sunt chiar asa de mincacios. Al meu maninca hrana variata, nu multa, dar tot baga ceva in gurita.
sasha
Junior member

Joined: 13/05/2006 17:53:09
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ma astept sa manace precum un caras, dar..as vrea sa-l vad macar gustand din mancare.
Azi a refuzat si nutrafin pentru betta dar e in continuare vioi...
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Uite un site fain de betta: http://www.bettatalk.com/
Si aici ai ceva dragut .
[Email]
sasha
Junior member

Joined: 13/05/2006 17:53:09
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Multumesc mult pentru linkuri. Imi place stilul in care scrie despre ei.

"I was once asked if bettas can learn tricks. I don’t really know, mainly because I have never devoted the necessary time to try to teach a betta a trick. It would be an interesting experience. I know however that bettas are very good at teaching their breeders lots of neat tricks, like jumping through hoops, bending backwards, pulling their hair out, jumping up and down while making odd noises, and many more tricks that provide the bettas with hours of fun. (and you think I am kidding? Wait and you will learn all these tricks, too )."Partea asta chiar incep sa o inteleg foarte bine :-)

A picat o gaza minuscula in acvariu si a binevoit sa o manace. M-am linistit un pic vazand ca totusi a mancat ceva. Dar..ma si vad alergand dupa musculite acuma :x
evelin
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2006 11:58:20
Messages: 61
Location: bucuresti, circa 13
IP:
Offline

sasha wrote:
A picat o gaza minuscula in acvariu si a binevoit sa o manace. M-am linistit un pic vazand ca totusi a mancat ceva. Dar..ma si vad alergand dupa musculite acuma :x

de ce sa alergi dupa ele cand poti sa cumperi larve de libelule sau tubifex?
exista si o reteta pentru tubi pe care ar trebui sa o urmezi cu strictete si iti ia cateva minute sa o prepari.trage o fuga pana la obor si ia niste tubi(cei rosii sunt mai proaspeti)sa nu fie negri sau albi k sunt deja pe cale sa expire sau daca tie mai usor undeva pe theodor pallady langa salajan langa BCR/CEC (nu fac reclama la nici una ci ofer un punct de reper).ai sa vezi k nu mai ramane nimic :-o
[Yahoo!]
sasha
Junior member

Joined: 13/05/2006 17:53:09
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceilalti membri ai familiei mele nu sunt deloc incantati de ideea unui coktail de viermisori pe langa chiuveta sau prin frigider... Si imi aduc aminte si de aroma pe care o emana daca nu le schimbi apa foarte des..dar...n-o sa-l las sa moara de inanitie asa ca maine plec dupa mancare miscatoare...
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Incepe sa miroase a chat p'aici

Atentie la tubi... pastreaza-i cel putin o saptamana-10 zile intr-un bidon cu o piatra de aer (eu niciodata nu i-am dat mai repede de 2 saptamani).
Schimba-le apa la inceput de 2-3 ori pe zi, apoi mai rar (zilnic). Dupa cateva zile nu vor mai mirosi... de fapt, ei nu miros deloc, doar mizeria din ei.
Si toate astea nu te vor scapa insa de riscuri... nici chiar "baia in apa calda".
U've been warned Ar fi pacat sa-l pierzi...

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
evelin
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2006 11:58:20
Messages: 61
Location: bucuresti, circa 13
IP:
Offline

nu trebuie sa ii tii in frigider,ci intrun loc mai racoros de exemplu in baie sub chiuveta sau in bucatarie daca ai masca la chiuveta intrun coltisor
[Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

eu zic sa incerci cu larve de tantar ...sigur o sa-i placa ...larvele plutesc la suprafata si cum betta petrece destul timp aproape de suprafata apei ...concluzia o tragi tu

Eu cu asta hranesc betta si nu prea sunt probleme...oricum trebuie sa te obisnuesti,betta in general nu e prea gurmand.am incercat cu larve de tantar si la tetrazonii mei si nici n-au stat pe ganduri dragii de ei ...

Bafta !!!

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
sasha
Junior member

Joined: 13/05/2006 17:53:09
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi si linkuri.
Mofturosul meu a strambat din nas 5 minute dar pana la urma a mancat 2 tubi... si cred ca am inteles si de ce nu are pofta de mancare - are un inceput de gris asa ca i-am crescut temperatura, i-am pus sare etc Sper ca dupa ce-i trece o sa manance si hrana uscata dar pana atunci ii dau miscaciosi.
evelin
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2006 11:58:20
Messages: 61
Location: bucuresti, circa 13
IP:
Offline

sper ca ai urmat reteta asta cat mai strict:
1. se tin viermii cateva zile intr-o tavita cu putina apa, ca sa elimine mizeriile (apa schimbata zilnic, sau mai des);

2. intr-un borcanel, se incalzeste apa la aproximativ 55ºC. E bine sa se verifice cu un termometru precis, cu mercur, pentru ca sub 50ºC exista riscul sa nu moara toti parazitii, iar peste 60ºC se strica viermii (se pare ca isi pierd gustul acela de carne cruda, pe care il agreeaza pestii);

3. cu o penseta, se ia un ghem de tubi din tavita (e indicat sa li se mai schimbe apa o data, cu 15 minute inainte) si se amesteca bine ca sa se desfaca si sa se omogenizeze temperatura. Dupa primele 30 de secunde nu mai exista nici un protozoar viu (parazit sau neparazit);

4. se spala tubii sterilizati sub jet de apa rece (potrivita, nu inghetata) intr-un minciog fin (facut din panza de voal, din care se gaseste la orice magazin de textile);

5. se pun pe o placa de sticla sau de faianta si se toaca balansand usor peste ei un cutit cu lama curba;

6. se pune "tocatura" rezultata din nou in minciog si se mai spala o data, indelung, sub acelasi jet de apa rece, ca sa iasa toata mizeria ramasa in interiorul fragmentelor;

7. se lasa undeva sa se scurga putin, dupa care se poate administra pestilor.

! Atentie la tocat, sa nu rezulte fragmente de tubi prea mici, ca se pierd repede in substrat.
! Atentie la indopatul cu tubi. Ar fi bine sa nu li se dea mai des de 2 ori pe saptamana.
! Atentie si la marimea portiei. Pestii sunt lacomi si fac usor o indigestie cu tubi.
! Nu in ultimul rand, atentie la igiena ustensilelor folosite. Dupa fiecare intrebuintare, borcanelul, termometrul, penseta, minciogul si cutitul se spala bine, cu clabuc mult, si se clatesc foarte-foarte bine.
[Yahoo!]
sasha
Junior member

Joined: 13/05/2006 17:53:09
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@evelin Am citit reteta dar de data asta mi-am asumat riscul si nu am urmat-o. Problema cu bettanul era ca n-a mancat nimic de 4 zile (de cand l-am cuparat), indiferent de ce am incercat, exceptand o musculita ratacita la el in acvariu.
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

E adevarat ca nu stii cand mancase ultima oara, dar e foarte greu sa moara de foame. E mult mai probabil sa iti moara pestele din cauza excesului de hrana sau a calitatii hranei decat de inanitie.
Tipa care are bettatalk.com recomanda in cazul in care ii schimbi hrana o pauza de hranire de 7 zile.
Eu constant las betta fara hrana o zi pe saptamana, iar data viitoare cand plec in vacanta nu am sa mai rog pe nimeni sa imi hraneasca pestii caci am avut mai multe probleme cu excesul de hrana decat cu lipsa ei. La toti le place sa arunce niste mancare ca au venit pestii la geam "de foame", dar sa schimbe apa nu prea vrea nimeni
Eu unu nu am dat tubi vii la pesti in schimb FD tubifex le dau la cateva zile.
erik
Junior member

Joined: 27/04/2006 00:04:22
Messages: 23
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Eu am un prieten care are crescatorie de betta acasa .El sta in bistrita insa este la facultate in cj.In vacantele scurte , de iarna de vara el pleaca acasa si timp de o sapatmana 2 nu hraneste betta cu nimica.(are vreo 50 de betta) dupa mine unul dintre cei mai mari crescatori din tara.

80% din examenul final se va baza pe unicul curs la care ai lipsit (Murphy)
[Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com