[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce tip de filtru se preteaza unui acvariu de Scalari (Angelfish)  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Buna dragi pasionati de acvaristica!! De vreo trei saptamani am primit un acvariu de 20 litri cu o pereche de angelfish (pterophyllum scalare), in care au locuit timp de un an si jumatate, adica toata viata lor pana in prezent. De cand i-am primit, am luat treaba in serios si am cumparat teste pentru apa si tratamente pentru ca sa aiba parametrii perfecti. Fac curatenie si schimb apa 20% in fiecare zi. Surpriza mare a fost ca de cand ii am s-au imperecheat de doua ori (pentru prima oara in viata lor), insa desi aveau mare grija de icre acestea dispareau rand pe rand ...
In fine, nici nu doream sa se dezvolte deoarece nu este spatiu pentru asa ceva. Momentan. Vreau sa cumpar un acvariu nou de 70 cm lungime x 35 cm latime si 45 cm inaltime (110 litri). Intrebarea mea este urmatoarea: Ce filtru se preteaza pentru acesti pestisori? eu oscilez intre doua: canistra EHEIM classic 250 sau filtru intern EHEIM biopower 160 sau 240 (https://www.eheim.com/en_GB/products/aquariums/technology). Ma mai gandeam si la canistra Aquael Mini kani 120 sau filtru intern Aquael Turbo 1500 insa nu stiu cat de bune sunt. Sau poate ca trebuie o combinatie de doua filtre. Stiu ca fiecare au si pro si contra. Nu reusesc sa ma decid asa ca apelez la experienta si sfaturile voastre

p.s. Pestisorii au o lungime de 7 cm din varful gurii pana la baza inotatorii codale. Credeti ca mai au sanse sa creasca o data ce ii mut in acvariul nou, avand in vedere ca au stat in 20 litri de apa pana la varsta de un an jumatate?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Dureros.Sustin ideea de a trece la un acvariu mai mare,dar daca tot o faci,fa-o mai bine daca iti permite cat de cat spatiul,adica un acvariu macar de 55 inaltime si 85-90 lungime.Acestor pesti nu le plac curentii puternici de apa,deci un filtru intern intr-un acvariu micut,cade din start.AI putea incerca un minikani,este destul de ieftin si promite multe,insa preferntiabil ar fi un eheim extern,ca de obicei,cat mai MARE,in functie de buget.Aquael TUrbo am eu cel de 1000,curentul de apa nu e asa mare,insa ocupa enorm de mult spatiu datorita rezervei destinata materialului filtrant.Inca o data,recomand 2 lucruri FOARTE IMPORTANTE:
1- ACVARIU inalt
2- FILTRARE externa

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bun venit!

- cu rabdare, si bine ingrijiti, scalarii aia ar putea sa mai creasca nitel... oricum, nu vor atinge dimensiunile normale.
- asta nu inseamna nimic... daca ai grija de ei, or sa-ti aduca satisfactii.
- ia un filtru extern... cauta sa montezi, pe returul filtrului (apa care intra in acvariu), o teava cu multe gauri... o orientezi in asa fel incat jeturile alea sa "valureasca" suprafata.
- scalarii iubesc apele linistite, deci ai grija sa nu le faci "curenti" in acvariu.

Bazinul ala nou este in regula, poate sustine o pereche de scalari... mai poti baga, acolo, 2-3 sanitari mici (Corydoras) si 1-2 ancistrus (pesti care rod algele). Atat!

- mancare putina, ca sa nu strici apa... schimburi de 20-30%, la fiecare 2-3 saptamani.
- niste plante, de orice fel... o buturuga, sau niste crengi de salcie... nisip obisnuit, bine spalat.


Succes!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Bine v-am gasit paradoxx, koala!!! multumesc pentru sfaturi si ponturi ;-)!!

Mi-as dori sa le pot oferi o casuta mai mare dar din pacate nu am nici spatiu si nici un buget foarte mare. din aceasta cauza voi cumpara acvariul fara capac si un filtru bun, iar pana o sa il ciclez mai am timp sa strang ceva bani si sa vad cum fac si cu acoperisul Asta e... i-am primit pe nepregatita masa...

Eu credeam ca filtrele externe sunt de evitat datorita debitului puternic insa vad ca m-am inselat. voi recomandati o canistra si nu unul intern. In cazul asta cred ca mai bine investesc intr-un Eheim, in care sa pun si bureti si alte medii pt bacterii.

Mai greu cu canistrele cand se ia curentul
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Uite o casuta ca asta le trebuie: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/32397.page
[Email] [MSN]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Super casuta! incet, incet o sa arate si a noastra bine
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Felicitari pentru acvariu! foarte fain, nu mai zic de grasuni
O sa pun si eu poze, dar peste cateva luni cand o sa am cu ce ma lauda
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Parerea mea este sa iti faci sump!, nu filtru extern......

My nano reef



[Email]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Este mai elaborata treaba cu sump-ul... pentru inceput ma rezum la o canistra. Cred ca este suficienta pentru doi scalari si un decor nu foarte incarcat. Dar daca nu o sa faca fata o sa iau in cosiderare sfatul tau. Merci mult!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E suficienta canistra, pentru un acvariu in care sunt 2 scalari...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com