[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sewellia linoleata  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Buna ziua ! Ce pute?i sa îmi spune?i despre acest peste ?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ca e 50 de lei bucata )))))) E foarte timid,dar e super dragut.trebuie sa ai grija daca vei achizitiona acest peste,sa ajunga sa manance si el,fiind timid,nu prea prinde hrana,mai ales daca ai masculi ancistrusi dominanti,si multi cory.In rest,as lua si eu,dar e mult prea mic pt 50 de lei.Creste maxim 5 cm,dar e bun in acvarii nano sau micute

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Nu cred ca ai avut daca zici astea si nici atat nu costau ...
Caz concret la mine, unde i-am tinut cu discusii la 28-31 grade.
Am luat pereche, nu i-am putut diferentia, in doua luni unul a murit.
Sunt foarte activi, manaca cu placere si congelate (si cam tot ce ajunge pe fund), mai dau si cate o raita pe sticla dupa filmul de alge.
Ca teritorialitate, se cearta mereu intre ei, dar ii necajesc si pe cei de la nivelul lor (corry, ancistrus) urcandu-se pe ei, ai mei corry au devenit imuni, manaca si cu sewelia in spate.
Per total sunt un plus in acvariu, energici, frumosi si deloc pretentiosi.
Si mai inainte am avut Beaufortia, dar erau mult mai statici ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

+1 Mugurel
Sewellia e super pestisor. Frumos, activ, indraznet, rezistent, ghidus. E peste tot in acvariu. Trebuie tinut in acvarii cu capac, pentru ca are obiceiul sa evadeze.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E foarte frumos, cu aspectul lui de pisica de mare.

Nu costa 50 de lei, ci undeva pe la jumatate. Eu am avut onoarea sa-i iau din Austria, pentru acvariul de acolo. Din pacate n-au costat echivalentul in euro al celor 50 de lei, ci mult mai mult.. si acum ma ustura

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Intradevar merita, costul e undeva pe la 25 lei.Prefera curentii de apa, in rest nu e foarte pretentios la ph si temperatura. Insa obligatoriu capac, altfel te vei uita la el uscat pe parchet.
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am vrut mereu sa imi cumpar,dar din pacate nu am gasit la mine in oras.Prin urmare, cum am spus:
50 lei bucata mica

http://www.nevertebrate.ro/Sewellia-Lineolata

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu te contrazice nimeni, saptamana asta am fost la un petshop si aveau la vanzare, 25 lei bucata. Magazinul este zoomania din incinta Auchan Pitesti. Chiar am cumparat niste filigera atunci de acolo si imi faceau cu ochiul si dragutele astea, dar m-am abtinut ptr ca nu am capac. Sar si restul, dar mai rar, din 10 filigera mai am 8 intr- saptamana. Preturile difera intradevar prea mult de la oras la oras, de ex filigera in bucuresti erau 3 lei, la pitesti 6,5 la alt petshop, iar eu bineinteles am cumparat tot).
[ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline



Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pfff hai frate nu creed,ce pesti nerozi.Naibii ca nivelul apei e scazut destul de mult,deci ipoteza cum ca daca ai nivelul apei putin mai jos decat limita superioara a acvariului,ai mai putini saritori,cade din start.Fir-ar,chiar imi faceam sperante

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com