[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme alge  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
BunicuW
Member

Joined: 11/11/2014 14:55:45
Messages: 125
Location: Bucuresti, Tei
IP:
Offline

De vreo saptamina sau doua au aparut pe o piatra niste alge verzi care tot cresc, nu sunt in tot acvariul, decit pe o singura piatra. In perioada cind au aparut am facut trecerea de la reactorul de zeoliti la cel cu biopeleti.

Nivelul nitratilor este acum undeva la 5 iar al fosfatilor nedetectabil cu testul Salifert.

Cum scap de ele? Exista vreo oratanie care sa le manince??? Ariciul nu se atinge de ele, hermit crabul nici atit.

[Thumb - IMG_1938.JPG]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Smulge-le manual, cat poti tu de bine... daca n-au fosfati, nu se vor "imprastia" si pe restul pietrelor.
Daca poti, scoate piatra afara (intr-un lighean) si curata bine de tot zona cu alge.
Salifert nu este un test precis, in ceea ce priveste fosfatii... in plus, acestia (fosfatii) pot fi "mascati" de existenta algelor.

De mancat, ar fi o sansa cu "iepuri de mare" (sea hare).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Daca sunt asa sporadice si grupate, le poti elimina manual, asigurandu-te ca nu ramane mai nimic pe piatra.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ddsek
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2014 19:42:23
Messages: 186
Location: Bucuresti, Bucurestii Noi
IP:
Offline

mie imi plac
lasa-le acolo.
BunicuW
Member

Joined: 11/11/2014 14:55:45
Messages: 125
Location: Bucuresti, Tei
IP:
Offline

Si mie imi placeau drept sa fiu, dar am facut asa cum mi s-a recomandat, am scos piatra si am frecat-o cu periuta de dinti. Mirosea dupa aia ca la mare, marea Neagra, a alge imputite ).
Din pacate a scapat o portiune mica, dar o las de rasad, poate vrea cineva.
ddsek
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2014 19:42:23
Messages: 186
Location: Bucuresti, Bucurestii Noi
IP:
Offline

eu ma gandesc serios sa caut o macroalga rosie.
am un loc in bazin perfect pentru ea.
BunicuW
Member

Joined: 11/11/2014 14:55:45
Messages: 125
Location: Bucuresti, Tei
IP:
Offline

Daca-si schimba culoarea te anunt sau mai bine o vopsesc si ti-o vand
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte bine ai facut ca ai scos alga si ai curatat-o afara. Pe mine m-a impins prostia de la spate si de lene am ciugulit cat cat am ciugulit si pe urma am pus periuta de dinti... acum trag ponoasele
Atentie mare la nivelul fosfatilor!!!! Daca nu iei masuri din timp dai de belele.

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
BunicuW
Member

Joined: 11/11/2014 14:55:45
Messages: 125
Location: Bucuresti, Tei
IP:
Offline

Probabil ca nu si-a intrat in mana reactorul cu biopeleti, dar o sa verificc nivelul fosfatilor mai des. Ar trebui sa pun si un reactor pt remophos, acum merg pe saculeti (din lipsa de spatiu).

Si eu am evitat sa le curat in interior pt ca am mai facut asta in bazinul anterior (cu alt tip de alge) si n-am facut decit sa le raspindesc in tot acvariul.
BunicuW
Member

Joined: 11/11/2014 14:55:45
Messages: 125
Location: Bucuresti, Tei
IP:
Offline

Se pare ca algele au revenit in exact acelasi loc si cu aceeasi frumusete. O alta solutie decit a scoate si curata cu periuta suprafata la fiecare 2-3 saptamini??? Ce-as mai putea incerca?
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Piatra e mare? Are corali pe ea? Scoate-o afara si rupe/taie bucata aia unde cresc algele alea. Spor
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Poti incerca daca scoti piatra si o cureti sa pui apa oxigenata pe locul unde creste(tamponezi sau picuri) si lasi sa stea asa un timp ,nu cred ca va mai creste la loc
[Email]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sau lipici d-ala de corali/superglue,ceva sa acoperi locul, evwntual daca nu poti sparge din piatra razuie cu o lama.
Sau pune-ti o macroalga rosie ca poate e mai fomista si o lasa fara resurse.
Sau las-o asa, daca nu se raspandeste e chiar aratoasa

Multe Urari si Incantatii
BunicuW
Member

Joined: 11/11/2014 14:55:45
Messages: 125
Location: Bucuresti, Tei
IP:
Offline

Cred c- o las asa sa vad cit de mare ajunge iar daca se imprastie prea mult o operez din nou, de data asta ma gindeam la un arzator ceva, eventual si un polizor )).

BunicuW
Member

Joined: 11/11/2014 14:55:45
Messages: 125
Location: Bucuresti, Tei
IP:
Offline

Am reusit sa scap pina la urma, le-am tot rupt si am introdus in acvariu un Acanthurus leucosternon care s-a pus pe ele si a facut curatenie, nu ma asteptam sa manince astfel de alge.
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com