[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Substrat nutritiv  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Buna! Stiu ca vi se va parea o intrebare cam prosteasca , dar pot sa pun putin pamant (cernoziom) in loc de substrat nutritiv pentru plante sau imi otravesc pestii ?
FaraNumee
Junior member

Joined: 12/06/2015 13:10:02
Messages: 9
IP:
Offline

Daca vrei sa ii dai cu rotile in sus da Daca vrei sa creaca plantele cumpara Jbl Manado bafta
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

eu am citit undeva ca nu este obligatoriu sa pui substrat nutritiv , mai ales la plante mai nepretentioase, e adevarat ? Se poate pune nisip simplu atata timp cat nu are calcar si il spalam ?
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nisipul este una, pamantul este alta. Nu iti recomand nisipul pentru ca se va colmata si radacinile vor putrezi.
Niciuna din variante nu e ok. Poti sa folosesti un substrat simplu (nenutritiv) dar cu o granulatie suficient de mare
care sa permita circulatia apei. Nisipul, care de obicei este fin, cu granulatie mica, nu va permite circulatia apei.
Dar sincer iti recomand una din cele doua variante, functie de posibilitati: substrat nutritiv complet, care nu are
nevoie sa fie acoperit cu altceva dar care este cam scump, sau substrat nutritiv acoperit cu un strat cu o granulatie
mai mare, 1-3 mm, oricare din variante ai alege e bine sa mergi pe variante dedicate acvaristicii. Sintem prea saraci
ca sa facem improvizatii gen "cernoziom". Parerea mea...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

deci , cred ca am sa iau niste substrat nutritiv si il acopar cu cel decorativ... Desi o persoana mi-a zis ca avea plante in acvariu si le tinea in pamant in ghivece si pestii i-au trait atat de mult incat se mirau ca nu mai mor odata , dar poate a fost o exceptie

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2015 15:07:35

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ca si pestii,daca plantele traiesc nu inseamna ca o duc bine

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Eu ?tiu ca anubiasul nu are nevie de substrat nutritiv . Alte plante ce nu au nevoie de substrat mai sunt ? Daca da sa îmi da?i ni?te exemple, dar sa nu fie plante plutitoare

This message was edited 1 time. Last update was at 28/06/2015 19:50:35

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Iti recomand substrat oricum.IN el se dezvolta bacterii binefacatoare apei,daca este intretinut ok.Si nici nu este scump,poti cumpara inert,nu neaparat nutritiv

This message was edited 2 times. Last update was at 28/06/2015 20:02:12


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Vlad-h wrote:Eu ?tiu ca anubiasul nu are nevie de substrat nutritiv . Alte plante ce nu au nevoie de substrat mai sunt ? Daca da sa îmi da?i ni?te exemple, dar sa nu fie plante plutitoare

Anubias in toate formele sale, microsorum sunt si astea cateva varietati, bolbitis, mosurile. Toate sunt plante usor de crescut, merg prinse pe lemne sau pietre si nu necesita substrat fertil.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

@Faye, e o mica inexactitate acolo: anubias si microsorum, bolbitis si moss-urile nu au nevoie de nici un fel de substrat, nu ca nu au nevoie de substrat nutritiv.
sunt plante care se agata de lemne sau de pietre si nu au radacini care sa intre in substrat, deci pe ele poti sa le cresti si direct pe sticla.



Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pai asta am zis si eu:
Faye wrote:...merg prinse pe lemne sau pietre si nu necesita substrat fertil.

Raspunsesem la intrebarea "Ce plante nu au nevoie de substrat nutritiv?"
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Si încâ ceva : cum sunt plantele vândute in inel si daca sunt mai sensibile decât cele din ghivece ?
2AlanH
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:33:14
Messages: 70
Location: Cluj-Napoca , Manastur
IP:
Offline

Va întreb pentru ca am v?zut pe net ni?te plante foarte frumoase la un pre? bun numai ca zicea ca sunt ?inute in inel si nu ?tiu daca sa îmi iau sau nu
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

colegule vlad, plantele au atasat acel inel de plumb (probabil ca dta asa le-ai observat) pt a sta complet scufundate si a nu se ridica la suprafata apei; ghiveciul, de asemenea are rol de contragreutate, insa pe langa ghiveci, plantele la baza mai sunt "invelite" intr-un strat de asa zisa pasla - si pe langa, mai au uneori si ceva pietricele.

in rest insa plantele pot fi la fel de "easy sau hard" dupa cerintele lor, in functie de cum le gasesti "ambalate"
[Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com