[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
81 L Cristal Glass  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

buna ziua In urma insistentelor mele,pana la urma am convins pe bunica-miu(67 de ani) care de altfel e foarte modern,sta pe fb toata noaptea,se joaca farm 2,conduce vreo 2 masini, etc si am achizitionat" impreuna"(mai mult el cu bugetul) sa luamn un acvariu de 60/30/45 81L brut cu geam cristal,un filtru cascada ocean free 2(super hang on)in care am pus urmatoarele chestii:Avand 2 sertare impartite fiecare in cate 3 sertarele mai mici,devin astfel 6 sertarele fiecare umplute cu :
1 burete 1: Pro Hexagonal quarts glass rings
2 carbon 2: carbon
3 Pro-Hexagonal quartz glass rings 3: Burete

Acele inele hexagonale sunt foarte poroase,la fel ca siporaxul,si ideea de hexagon m-a incantat la maxim,vizuamente absorbind mai multe bacterii denitrificatoare pe el
Filtrul a venit cu materialele filtrante,eu scotand doar inelele ceramice aproape lucioase,cu aceste glass hexagonale.


Am luat o radacina de pe net extrem de draguta,nici prea mare nici prea mica,care merge PERFECT cu substratul.

Substrat: Quart negru inert de 1-2 mm (5kg) Este Extrem de greu,pt marimea lui,acest lucru facandu-l extrem de bun la curatare si schimburile de apa.

Acum este la ciclat,o sa pun si niste poze daca vreti,insa nu sunt inedite,apa fiind deja foarte albicioasa dupa cum stim cu toti efectele dinaintea ciclarii.
Proiectul a fost startat pe 16.06.2015

Acvariul :

image

Filtrul :

image

Substratul :

image

Radacina :

image

Nicio lumina deocamdata,nicio vietate pusa,pe viitor niste melci de substrat malayesieni(Melanoides Tuberculata) si niste Red Ramshorn.
Cel mai probabil nu o sa fie plantat,deci astept sugestii cu vietuitoare Ma gandesc la niste filigera(cu siguranta o sa fie) ,1 sewelia lineolata,niste pui de ancistrusi si inca ceva.....dar ce?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/06/2015 17:46:46


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez ca acest acvariu este "teoretic" al lui,sta la el in camera,eu voi veni doar sa il suplinez cu informatii si curatenie,eu avand pe ale mele,urmand ca acum sa instalez si eu pe cel de 300in sfarsit...Dar oare cand va fi acum ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

fain

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Inca nu are fundal,dar draperiile stau mai mereu trase,deci lumina nu da direct in acvariu,nu o sa am probleme cu algele

Incredibila diferenta de culoare a apei,cam asta inseamna MOARTE pt pestii pusi in apa neciclata.
Cei care sunt impotriva ciclarii apei,si sunteti de parere ca pestii merg bagati oricum,vedeti si luati aminte...
[Thumb - Photo0006.jpg]

[Thumb - Photo0005.jpg]

[Thumb - Photo0003.jpg]

[Thumb - Photo0007.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/06/2015 23:10:39


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu are nimeni nicio idee inspirata de ce creaturi sa bag in el ?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2015 00:50:09


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

O pereche de ciclide pitice!, eu am avut in 63 litri comunitar 2 kribensis care au depus icre si erau sa imi omoare toti pestii din acvariu, in final am avut 30-40 kribensis!
Ramirezi sau Bolivian Ram nu iti recomand dect daca ai acvariul stabil (fluctuatiile chiar si de temperatura ii pot omora pe ramirezi).

My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ahh nu cred ca ar fi problema de variatii de temperatura,in camera respectiva e MEREU cald-26-27,dar ochiometric,acvariul respectiv mi se pare prea mic in lungime,in comparatie cu inaltimea....la astfel de ciclide,mi se pare ca i-as chinui,ei fiind pesti de jumatea apei strabatand mai mereu fundul....deci dupa inaltime,mi se pare ca i-as chinui,deci ....chair nu stiu.Dupa temperaturile dorite de acesti pesti,acvariul mi se pare ok,dar oare e destul pt ei ?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2015 08:41:46


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Pentru o pereche de ramirezi este ok, doar ca trebuie sa ai grija la parametrii apei si sa le pastrezi o apa curata.Daca le mai bagi si o piatra, ceva unde sa depuna ar fi si mai bine, insa si plantele sunt apreciate.
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Plante nu o sa le bag,cel mai probabil pt ca nu o sa pot fi acasa mereu,sa tinem minte ca acvariul acesta nu e al meu (decat pe jumatate),plus ca mi-am luat chirie in alta parte.Le-as pune piatra,dar daca depun,ce ma fac? NU am ce sa fac cu puii,la petshopuri or sa moara in cateva zile,si de dat....si de ii pun la donatii o sa stau cu ei luni de zile,mai ales ca sunt din Tr Severin,si cei mai multi de pe forum depasesc 350 km distanta de mine.Iar la mine in oras....Vai mama lor,acvaristi....20 de pesti in 15 l....fara filtru ca nu au nevoie.Am inteles ca ar fi cate 1-2 aici la mine in oras,dar...cred ca sunt plecati,sau nu dau eu de ei.Pe forum,sunt singurul reprezentant al orasului meu

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2015 09:16:54


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Un anubias merge de la sine, nu trebuie sa-i faca mare lucru. Cat despre inmultire, sunt si aspecte frumoase la ramirezi, este o placere sa-i urmaresti. Hai sa se inmulteasca intai si vedeti voi dupa. Daca nu, poate niste cardinali, hemigramus, neoni, masculi de gupi.
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

toti astia in afara de masculi de guppy,arata bine doar in plantate.Cred totusi ca o sa bag ceva neoni,dar atunci mai renunt din filigera...Vreau totusi ceva mai special,vivipari si tetra micuti parca vezi la oricine.Si nu pot sa zic ca vad eu dupa,caci este riscant,mie imi e mila sa ii arunc,si nu am ,pur si simplu NU AM CUI sa ii dau

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2015 09:52:45


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Pai ai zis ca nu este bazinul tau, poate bunicului i-ar fi pe plac. Iar viviparii si tetra sunt ok pentru incepatori in special, eu l-as intreba si pe bunicul.
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

El ca majoritatea de aici,a avut prin 80-85 "vibrator nemtesc" CITEZ:" Cum nu avea nimeni" )) cu xipho guppy si neoni.In timp s-a saturat si a renuntat la acvariu,acum m-am tinut de capul lui 2 ani sa isi redobandeasca "virusul",si vreau sa il dau pe spate,cu ceva ce nu vezi in fiecare acvariu,ma gandesc ca daca ii ofer din nou aceleasi specii,va fi aceeasi"mancare de peste" si se va satura,deci daca ii dau ceva nou,sper ca ii va acapara mai mult atentia...De aici si dorinta de sewelia lineolata,insa e cam scumpa,pt ca ma gandesc ca dupa asemenea transport sigur nu va supravietui,deci tre sa iau 2-3 si trebuie livrat pestele respectiv pe transport,si din nou apare distanta de peste 300km pana la mine,din nou complicatii,din nou aiureli...De-asta vreau ceva sugestii care sa il ajute pe el sa isi redobandeasca placerea de a avea acvariu in casa.EL zice ca ii place,si i-a placut intotdeauna,dar nu vreau sa zica:" vai ce frumos e" si sa plece in treaba lui.Vreau sa ramana uimit de ce are in cameraFiligera mi se par super acaparanti,mi-au placut dintotdeauna,si am o femela din 2012,singura luata dintr-un acvariu plin cu neoni,dupa care i-am mai dat tovarasi de joaca e cea mai mare si arata super.M-am gandit ca 10 filigera,2-3 pui de ancistrusi si inca ceva ar fi super.Cred ca potrivit de dat pe spate,ar fi 2-3 kuhli black sau albino.Sa ai serpisori in acvariu e destul de incitant,mai putin cand ai out-ul de la intern foarte larg.(au tendinta de a se baga si a risca sa fie tocati de rotorul filtrelor,am citit si era sa o patesc)

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2015 10:05:58


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Am inteles, atunci un spectacol frumos ofera si hemigramus rhodostomus, merg undeva la 15-20 in 80 litrii. Si poti sa-i combini daca vrei cu ancistrusi , filigera, kuhli.
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hei,da chiar ! astia sunt red nose tetra,nu ? bag 10 red nose tetra cu 6 filigera,2-3 pui de ancistrusi si 2 kuhli.Bag niste melci de substrat si aia e Gata,mersi,asa ramane ! ABia astept ciclarea

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Ma bucur ca te-ai hotarat la pesti, insa nu cred ca este suficienta filtrarea.
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Stiam ca asta o sa zici,si ca o sa fiu atentionat la asta,urmand ca eu sa zic urmatoarele: ori achizitionez inca un filtru,ori scad din nose tetra aia. Oricum,o sa vad in functie de buget/situatie....mai e pana atunci...am niste bacterii din acelea de la JBL ce grabesc ciclarea si as putea in 2 saptamani sa pun pestii,dar...zic sa pastrez sticluta pt alta ocazie.Nu ma grabesc cu asta de 80l

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

O canistra chiar si sun sun ar fi foarte ok!
Daca vrei hang on eu as lua un hagen aquaclear sau un aquael versamax!

My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hehe,am si filtre interne si un extern cu 7l canistra Acvariul asta e mai mult un moft,credeti-ma nu o sa fie suprapopulat DECAT daca o sa am filtrare.Sa vad la ce renunt eu: La resun 2500 sau Aqua el turbo 1000.Cred ca la Turbo,ca resunu face taifun in 80 de l.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mici vesti noi: -APA ESTE CRISTAL !
Am achizitionat in jur de 8-10 bucati de Red Ramshorn(2 buc mai vizibile,restul EXTREm de mici) si 4-5 de substrat malaysieni,Melanoides Tuberculata,3mai maricei,1 cat o particula,cred ca ieri a capatat viata.
Radacina este scufundata complet de 2 zile,arata bestial !

Melcilor nu le prea convine ph-ul apei deocamdata,si stau pe geam,aproape de suprafata apei,chiar si cei de substrat Sper sa se obisnuiasca cu ciclul azotului in urmatoarele zile,si sa grabeasca ciclarea.
Dozaj de mancare inceput de asta seara, niste JBL NOVO Grano Mix mini.Continuarea dozajului poimaine.
Asteptam....

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2015 23:20:40


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com