[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce lemn sa pun in acvariu?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

As dori sa stiu si eu ce lemn pot pune in acvariu sa nu afecteze pestele si merge in apa. de cires o fi bun? sau de prun? trebuie sa fie uscat sau merge si verde?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Trebuie sa fie uscat si naturalizat adica tinut in apa(cu sare e mai bine, e buna si fierberea) pana sta scufundat , procesul asta poate dura de la saptamani la luni de zile ,depinde cat de mare /gros /crud e lemnul. Daca il bagi prea crud se umple de "muci" un film bacterian dar in sine nu foarte daunator :melcii si /sau ancistrusii il curata. Cu lemnul de pomi fructiferi poti avea probleme datorita substantelor cu care au fost stropiti in timp , total de evitat cel de conifere. Se mai poate folosi radacina/butuc de vita de vie-iarasi atentie la cu ce si cand a fost tratat. Cel mai usor, iei din comert
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

sau poti da comanda de pe diferite site-uri...poti lua crengi/radacini de la 20-30 lei pana la 100 ron....sau poti apela la colegii de aici de pe forum,am vazut cativa care mai au de vanzare....

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

Multumesc pentru mesaje. Ma gandeam sa iau ceva de la tara si sa il fierb. Nu e urgenta si parca nu as lua din comert. Nu ca nu ar fi bune. Si am intrebat si pentru cultura generala
Laurentiu-Andrei
Junior member
[Avatar]
Joined: 23/05/2011 20:23:30
Messages: 67
Location: Pascani
IP:
Offline

Eu mi-am ales azi niste lemn de prun, uscat, pe care am sa-l pun la fiert cam 2-3 ore dupa care il pun la murat.
Are importanta cantitatea de sare din apa la murat? sau vreun truc care sa grabeasca perioada de murare?

nici viitorul nu mai e ce-a fost
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Laurentiu-Andrei wrote:Eu mi-am ales azi niste lemn de prun, uscat, pe care am sa-l pun la fiert cam 2-3 ore dupa care il pun la murat.
Are importanta cantitatea de sare din apa la murat? sau vreun truc care sa grabeasca perioada de murare?

In teorie, trebuie sa faci o potroaca (o solutie super-saturata de sare)... adica, pui sare si amesteci... cand se dizolva sarea, pui din nou... si tot asa, pana cand sarea nu se mai dizolva.
In practica, nu conteaza chiar asa de tare... daca lemnul e uscat, trebuie doar inmuiat si curatat bine de coaja si de resturile putrezite.
Il bagi in apa si aia e... o perioada, o sa faca un film bacterian (niste muci).
Nu te stresa, e ceva inofensiv. Trece cu timpul... sau, cu melci & ancistrusi!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Laurentiu-Andrei
Junior member
[Avatar]
Joined: 23/05/2011 20:23:30
Messages: 67
Location: Pascani
IP:
Offline

Multumesc Koala, dar tot trebuie sa-l fierb si apoi sa-l las in acea solutie saturata de sare pana nu mai pluteste nu?

nici viitorul nu mai e ce-a fost
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu neaparat.Cel mai probabil,dupa ce ii aplici astfel de tratamente,nu prea cred ca o sa mai pluteasca,insa chiar daca o va face,dupa o clatire temeinica,il poti baga in acvariu si sa il lasi sa se scufunde el singur.Sau sa il fortezi cu ceva pietre sau alte improvizatii minore.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Laurentiu-Andrei
Junior member
[Avatar]
Joined: 23/05/2011 20:23:30
Messages: 67
Location: Pascani
IP:
Offline

Multumesc!

nici viitorul nu mai e ce-a fost
[Yahoo!]
eugen2265
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2011 23:00:14
Messages: 196
Location: Bucuresti- B-dul.CTIN BRANCOVEANU
IP:
Offline

Salut Laurentiu Eu cind pun un lemn la fiert procedez astfel ; fierb radacina de 3 ori.o las sa fiarba cam 2-3 ore. ( depinde de grosimea lemnului ) La primul proces de fierbere adaug sarea. Dupa aceea timp de o saptamina, o tin scufundata intr-o galeata cu apa. schimb apa in fiecare zi . SUCCES
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Laurentiu-Andrei
Junior member
[Avatar]
Joined: 23/05/2011 20:23:30
Messages: 67
Location: Pascani
IP:
Offline

Salut Eugen,

Eu am procedat astfel, am fiert de 3 ori lemnul din care de 2 ori cu sare, apoi l-am lasat la inmuiat cam 4 zile schimbandu-i apa in fiecare zi. Dupa prima zi de inmuiar colora apa in rosu, si i-am schimbat apa pana cand nu a mai colorat-o deloc.
Dupa 4 zile de ratament cred ca e destul de pregatit, insa il mai las la inmuiat inca 2 zile.
Toate cele bune.

nici viitorul nu mai e ce-a fost
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Exact la fel fac si eu
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Si eu ma chinuiam sa las la inmuiat lemnele si sa le fierb, pana mi-am bagat cutitul in mana incercand sa decojesc o craca. De atunci le las intr-o galeata cu ceva deasupra si cand am nevoie de galeata, le pun direct in acvariu.
Imi asum riscurile aferente, dar macar nu stau cu oale prin casa cate 2 saptamani.

Mama prostilor e mereu gravida!
Catalin Vlaicu
Junior member

Joined: 21/06/2020 12:27:29
Messages: 5
IP:
Offline

Salut. Ma charms Catalin.Sunt nou pe forum si incepator in ale acvaristiciii. Poate da ma lamureasca si pe mine cineva cum de trateaza in lemn “home-made” ? O data spune time ca intai se fierbe cateva ore cu sare neiodata, apoi fara sare, dupa care de lasa 2-3 saptamani intr-un vas cu apa, schimband din cand in cand apa, o data invers, ca intai se Pune in apa 2-3 saptamani dupa care se fierbe, etc...Deci, va rog frumos, imi puteti spune care este ordinea operatiilor?
A doua intrebare este referitor la plantat: am cumparat niste pietris SiO2 -99%, granulatie 1-3 mm, care spun ei ca este suficient pentru plantat. Mai este nevoie sa cumpar si sol pentru plantat?
Iar a treia intrebare este referitor la plante. Pentru forground, am o bucata frumoasa de lemn, subtire, ca si o coaja, as vrea sa plantez pe ea ceva muschi sau o planta care nu creste mare. Nu vreau sa plantez gazon. Pentru midground am doua cioate frumoase pe care as vrea sa plantez niste plante si, bineanteles, si pe langa ele. Iar pentru back ground as vrea ceva plante coloraturas si in grena-rosu, bineanteles si verde, unde sa se poata ascunde si puii, stiti dumneavoastra mai bine. Mentionez ca acvariul pe care vreau sa-l plantez are 240 l , si in filtru external Fluval 306. Cu inca un filtru internal Fluval 600 ar fi in regula? A, mentionez ca locuiesc in Anglia, deci plantele, etc...le voi achizitiona de aici. Astept sfaturile dumneavoastra. Va multumesc frumos.
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

Catalin Vlaicu wrote:Salut. Ma charms Catalin.Sunt nou pe forum si incepator in ale acvaristiciii. Poate da ma lamureasca si pe mine cineva cum de trateaza in lemn “home-made” ? O data spune time ca intai se fierbe cateva ore cu sare neiodata, apoi fara sare, dupa care de lasa 2-3 saptamani intr-un vas cu apa, schimband din cand in cand apa, o data invers, ca intai se Pune in apa 2-3 saptamani dupa care se fierbe, etc...Deci, va rog frumos, imi puteti spune care este ordinea operatiilor?
A doua intrebare este referitor la plantat: am cumparat niste pietris SiO2 -99%, granulatie 1-3 mm, care spun ei ca este suficient pentru plantat. Mai este nevoie sa cumpar si sol pentru plantat?
Iar a treia intrebare este referitor la plante. Pentru forground, am o bucata frumoasa de lemn, subtire, ca si o coaja, as vrea sa plantez pe ea ceva muschi sau o planta care nu creste mare. Nu vreau sa plantez gazon. Pentru midground am doua cioate frumoase pe care as vrea sa plantez niste plante si, bineanteles, si pe langa ele. Iar pentru back ground as vrea ceva plante coloraturas si in grena-rosu, bineanteles si verde, unde sa se poata ascunde si puii, stiti dumneavoastra mai bine. Mentionez ca acvariul pe care vreau sa-l plantez are 240 l , si in filtru external Fluval 306. Cu inca un filtru internal Fluval 600 ar fi in regula? A, mentionez ca locuiesc in Anglia, deci plantele, etc...le voi achizitiona de aici. Astept sfaturile dumneavoastra. Va multumesc frumos.


Salut,

Bine ai venit...

Pentru inceput poti sa te documentezi aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page

Fluval 306 e prea mic pt acvariul tau...poti suplimenta cu cel intern pana reusesti sa remediezi faza.
Legat de lemn "home-made" sanse sa iti bati cuie in talpa sunt mari:
- pt ca depinde de esenta lemnului (rasinoase not)
- pt ca tratezi la el de te plictisesti...etc
- probabilitatea sa gasesti ce iti place unde esti tu...e mult mai mare! (ma refer in magazinele de specialitate)
Pietrisul pe care il ai e relativ ok...dar e posibil sa inregistrezi fail cu plantele (granulatia e cam mica).

Sugestia mea...e sa te documentezi temeinic si apoi sa incepi orice proiect ti-ai propus (asa nu vei fi "obligat" sa tot schimbi din mers lucruri). Acvaristica inseamna, printre altele, documentare si rabdare...
[Yahoo!]
Catalin Vlaicu
Junior member

Joined: 21/06/2020 12:27:29
Messages: 5
IP:
Offline

Fluval 306 mi-l trimit desteptii astia . Asa a fost Oferta: acvariu 240 l+ cabinet + pompa externa Fluval 306. N-am avut de ales. Ce pompa imi recomanzi?
Referitor la lemn, este de salcie. As vrea da stiu doar ordinea operatiilor:intai fierb si dupa aceea le pun intr-un vas cu apa pe care s-o schimb periodic sau invers? Sau e aletorie? Stiu ce zici de lemn , de magazine de specialitate, dar chiar nu-mi vine sa dau 40 lire, pe o cioata jumatate cat este a mea...
De pietris tot de pe forum am citit un raspuns dat cuiva. E mai bine sa cumpar si sol, vreo 30 l?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com