[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
mini USB FISH TANK  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Dupa cum spune si titlul,se pare ca exista acvarii pe usb )))
Ce presupune asta ? pai cautand diverse chestii pe net, dadui de un site unde gasii un lucru pe cat de stupid pe atat de dragut,si la 130 ron cu transport gratuit(max 60 de zile arrival) nu ma putui abtine si il comandai,culoare negru

http://www.aliexpress.com/item/USB-Desktop-Mini-Fish-Tank-Water-Running-Pump-Colorful-Light-Aquarium-Alarm-Clock/32330087075.html
image
Mai era o varianta cu robinet,ceva gen chiuveta,dar ala chiar mi se paru neincapator si oricum citii niste reviewuri si cica e din cupru teava aia,cel putin,asta cu pompa inauntru ocupa spatiu,dar pare din plastic.
Stiu de asemenea ca e aproape imposibil pt orice vietate de apa dulce sa traiasca intr-un astfel de mediu,insa ETICHETA produsului ma facu sa il comand.Desi stiu ca unui beta i-ar sta rau intr-un 1,5-2 l de apa(calculat brut,acvariul are 2.46 litrii) dar tare ma tenteaza (totusi,tare ma indoiesc ca o sa pun un betta acolo).Astept insa sa vad cat de MARE e mini-ul acesta.Imi place ca are usb,insa intelesei ca nu toata aparatura e pe usb,ci doar filtrul--ceasul,alarma si ledurile fiind pe baterii-- si daca vrei sa schimbi bateriile tre sa scoti apa si pestele(ce prostie,nu s-au gandit sa faca un "buzunar"lateral pt baterii).
Il folosesc chit ca iau o bila de java moss si o pun acolo,numai sa vad cum arata un acvariu cu "port stilou" )) Filtrul ala cred ca doar misca apa,nu stiu daca are material filtrant.
Tin sa precizez ca o sa arunc planta de plastic si pietrele alea gigant si o sa pun quart negru,sau ceva in genu'.Poate daca tot e ledu pe culori,fac si eu ca userul "hauserlovefish" si o dau si eu in substraturi multicolore de voma acuta

Daca ati avea asa ceva,ce ati pune in el in afara de micro galaxy?Intreb pt ca stiu ca orice alta vietate ar duce-o cam nasol in asa ceva,dar poate aveti ceva ganduri noi.
Sa ma grabesc spre western union sa achit factura,sau sa abandonez proiectu' ? Ma gandii ca ar fi ceva dragut,in maniera in care stiu ce pesti sa NU pun ca sa ii chinui.Faza e ca nu prea stiu CE sa pun acolo

This message was edited 11 times. Last update was at 06/06/2015 23:32:49


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Daca mi se strica pompita de "filtrare" din acvariu,dau comanda de asta: ))))
image

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2015 23:37:52


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pe bune? Ai comandat chestia aia?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da.De prin America.E o stupizenie,insa mi se puse pata doar pt faptul ca e transportul gratis ))) nici nu stiu ce o sa pun in el... Mai am sanse de scapare,daca nu achit prin western sau transfer bancar sau prin card,nu mi-l aduce. Insa as vrea sa f*ck ceva cu chinezaria asta.Tu ce ai pune in el? Ma refer sa faci ceva bun din gunoiu care e(ma refer la faptul ca iti da pietre gigante,planta de plastic,filtru de rahat si in poze am vazut ca baga tot felul de carasi imensiin el,chiar si pe youtube).Plm,o luai ca o provocare )) Vazui pe cineva,facea reclama la robofish in el.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2015 02:07:15


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu as goli scrumiera in el inainte sa-l duc la ghena.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu fumez tutun Nu imi place
L.E. Cred ca ma incapatanai atat de tare cu rahatu' asta doar pt ca ramasei socat la ce pesti vazui ca tin aia in el...Si vreau sa fac ceva sa iasa bine.si in camera,langa birou,seara/noaptea,asa ceva arata super bine daca e ingrijit si nu isi bate joc de norma de igiena/sanatate a pestilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2015 02:21:04


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

As incerca si http://www.aliexpress.com/item/Aquarium-Mini-LED-Light-Fighting-Fish-Tank/32255200773.html daca tot veni vba,dar pretu astuia nici nu merita...anyway,deja devin Madalin Faimosu' cu acvariile astea

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Oricum aveti voi doi ceva in comun. Nici tu, nici Faimosul nu ne-ati onorat macar cu o poza a acvariului din dotare.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

mmmmda,aici ai dreptate insa am motive rezonabile
Pe scurt,din 3 acvarii,cel mic e cu puii de ancistrusi,fara substrat,doar cu filtrul si capacul.Cel de 120 nu l-am postat din cauza impactului vizual,este un acvariu luat de la fostul muzeu de acvaristica de la mine din oras,are rame de alama cred sau ceva in genu si geamul e putin zgariat,nu e pus la punct,insa pestii o duc destul de bine,iar cel de 330 sosit de la nevertebrate cu tot cu filtru,substrat si decor 3D e inca nedesfacut ,deoarece astept sa vad daca ma mut in Germania luna asta,sau ma mut altundeva,dar tot la mine in oras.si e greu sa tot muti acvariile,si etc,plus ca bugetul nu m-a prea ajutat in ultimul timp.Insa pentru asta de sus,SUNT PREGATIT !!!! )))))) cred ca o sa o las balta daca nu vine nimeni cu un argument destul de dragut pt care sa continui,2 l de apa mi se par exagerat de putini,mai ales ca mai am un acvariu de 15 l ce il tin de carantina si cand am pus betta-ul in el mi se parea ca e prea mic.anyway,o sa vina acea vreme,si abia astept sa postez si eu la jurnale...doar ca tot astept tot astept.(si asta e varianta scurta !)

This message was edited 2 times. Last update was at 07/06/2015 03:53:30


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ai putea creste ceva artemia in el, dar merita?! Faza cu ce ai vazut ca ce pesti tin in el pune-ti intrebarea pentru cate minute
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

paradoxx wrote:Da.De prin America.


Si nu-i asa ca deja ai pregatit si un transformator 220v>110v?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Transformatorul cred ca e mai scump decat prostia aia de "acvariu"!!!! smilie smilie smilie

My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Deci, l-ai luat din America pentru ca transportul era moca.

Bun asa.. sa te pregatesti sa platesti vama si cum spuneam, sa te pregatesti si de un transformator. Mai bine il luai de la chinezi, ieseai mai ieftin.

Mizer.. acvariul ala e bun doar pe post de veioza, sau cum zicea Madame, pe post de scrumiera (ar fi un moment bun sa te apuci de fumat).
Pacat de banii pe care i-ai aruncat pe fereastra

De curiozitate, pune un link de unde l-ai comandat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Da.De prin America.E o stupizenie,insa mi se puse pata doar pt faptul ca e transportul gratis ))) nici nu stiu ce o sa pun in el... Mai am sanse de scapare,daca nu achit prin western sau transfer bancar sau prin card,nu mi-l aduce. Insa as vrea sa f*ck ceva cu chinezaria asta.Tu ce ai pune in el? Ma refer sa faci ceva bun din gunoiu care e(ma refer la faptul ca iti da pietre gigante,planta de plastic,filtru de rahat si in poze am vazut ca baga tot felul de carasi imensiin el,chiar si pe youtube).Plm,o luai ca o provocare )) Vazui pe cineva,facea reclama la robofish in el.


Ai omis ca o sa platesti taxele vamale ;)

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

De fapt la valoarea aceasta nu se plateste vama... doar ce depaseste 50$ deci aici a scapat.

Eu sincer as folosi asa ceva pentru a creste moss.. nu stiu cu siguranta daca ar merge dar merita incercat. ceva gen java ca sa nu aiba cerinte mari de intretinere ... bagi 3 creveti in el si e numai bun de birou

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

asa....deci: INCA nu mi-a venit ! Mai mult decat atat,la multe dintre produse ,puteai alege tipul de priza: US,EU si inca o optiune Deci ai avea si plug in pt europa transportul e gratis,nu se percepe taxa vamala,Shaba are dreptate.Nu mi se onora comanda decat atunci cand faceam plata prin western,card,transfer bancar,sau paypal.Am anulat comanda,deci nu aveti de ce sa va faceti griji si eu tot la creveti ma gandeam sa cresc in el,dar...oare chiar merita? Mi s-a pus pata pe "acvariul"asta,din cauza etichetei,cum il tot arata,si ma gandeam cum arata pe un birou ceva.Dar acvariul meu de 25 de la Diversa tot e mai bun,o sa fac in el ceva pt betta.Am o intrebare: a avut cineva vreodata Giant Betta?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2015 17:32:23


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
vali71
Junior member

Joined: 07/05/2015 21:00:30
Messages: 74
IP:
Offline

Am vazut in Bucuresti intr-un pet shop asa ceva dar nu i-am dat atentie eram in trecere....
O sa imi aduc aminte sigur unde l-am vazut si merg sa il vad...
Ma gandesc sa pun un betta in el.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

NuUUU in niciun caz sa nu faci asta.Eu cautam ceva specie mica de peste sau orice vietate mai mult sau mai putin acvatica in afara de creveti...Unui betta ii trebuie cel putin 15 litrii sa se simta ok.Traieste poate si intr-un litru,insa nu inseamna ca traieste bine.
Edit: Ma gandeam sa pun betta sa vad cum ar sta,in maniera in care as avea acvariu special dedicat lui Betta,insa nu l-as lasa acolo,ar fi doar sa ma conving cat de rau o duce.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2015 21:20:14


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com