[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
apa oxigenata + alge  XML
Forum Index » Alge
Author Message
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

Salut

O intrebare: ca sa curat plantele de alge, le scufund in apa oxigenata cateva minute sau doar tamponez cu ceva imbibat in H2O2?

Multumesc

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu am folosit apa oxigenata la anubiasi, care sunt foarte rezistenti. Nu orice planta tolereaza apa oxigenata si in niciun caz in stare pura. Eu am diluat 1ml la 10 litri de apa si am facut baie de cateva ore.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

Faye wrote:Eu am folosit apa oxigenata la anubiasi, care sunt foarte rezistenti. Nu orice planta tolereaza apa oxigenata si in niciun caz in stare pura. Eu am diluat 1ml la 10 litri de apa si am facut baie de cateva ore.


1ml la 10 litri? sigur e concentratia buna? mi se pare infim .... practic concentratia e 1: 10.000

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

1ml / 1litru este raportul maxim
Poti incerca cu 0,5ml / 1litru si daca problema persista urca la 0,75 ml / 1litru
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

wolfy wrote:
Faye wrote:Eu am folosit apa oxigenata la anubiasi, care sunt foarte rezistenti. Nu orice planta tolereaza apa oxigenata si in niciun caz in stare pura. Eu am diluat 1ml la 10 litri de apa si am facut baie de cateva ore.


1ml la 10 litri? sigur e concentratia buna? mi se pare infim .... practic concentratia e 1: 10.000

1ml/litru, scuze! 10 ml/galeata de 10 litri. Imi era gandu' la galeata.
Edit2: Am citit pe undeva ca valisneria nu suporta deloc apa oxigenata. Dupa tratament se topeste.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/06/2015 15:52:38


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ce plante vrei sa tratezi?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

Am niste alge verde inchis (nu stiu cum se cheama), micute, pe marginea frunzelor la mai multe plante. In weekendul aceste vreau sa dau un reset la acvariu si ma intrebam daca pot folosi si din plantele deja existente "imbaiate" inainte de replantare

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

Daniel1402 wrote:1ml / 1litru este raportul maxim
Poti incerca cu 0,5ml / 1litru si daca problema persista urca la 0,75 ml / 1litru


Asta e concentratia de pus in acvariu?
eu vreau sa scot planta cu totul, sa ii fac o "baie" dupa care sa o reintroduc in acvariu....

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu zic sa stai sa te gandesti mai mult. Exclus sa le faci baie in apa oxigenata, clor sau altele. In primul rand da mai multe date despre alga, de genul e paroasa, filamentoasa, puncte...dar si despre ce plante e vorba. Ca sa omori alga aia la o baie scurta, o sa ai nevoie de o cantiatate mare de"otrava" si probabil plantele se vor topi incet dupa. Oricum ai proceda, fa-le o perioada carantina.Bai pe o perioada de 30-60 minute si apoi le bagi in apa curata in carantina, repeti de cateva ori la concentratii mai mici(parerea mea).

Incearca si pune si o poza cu stadiul actual.
[ICQ]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Pai baie doar in apa oxigenata nu merge. Topeste tot. Ca sa aibe efect tratamentul se face direct in acvariu. Orice valisneria se topeste daca folosesti mai mult de 0,5 ml/l, pogo face urat daca dozezi mai mult de 0,75 ml/l.
Daca vrei sa faci tratament stingi lumina in acvariu, dozezi 0,5 ml apa oxigenata pe litru si aprinzi lumina dupa vreo 2 ore. Nu scoti nimic, nu scufunzi in nimic.
Dar nu inteleg un lucru, daca e doar pe o planta sau 2, de ce nu le scoti doar pe alea si le cureti pur si simplu de alge? Sau dozeaza Excel/ Easy Carbo/ Accelerator.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Daca ar fi asa de simplu, nu ar mai avea nimeni alge). Inainte de a recomanda apa oxigenata in bazinul comunitar, intreaba ce vietati are in el, e posibil sa le extermine. Plus ca am eu o banuiala cum ca apa oxigenta in cantitati mari dauneaza si la filtru. Si de ce sa stinga lumina?
[ICQ]
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

varolluis wrote: Pai baie doar in apa oxigenata nu merge. Topeste tot. Ca sa aibe efect tratamentul se face direct in acvariu. Orice valisneria se topeste daca folosesti mai mult de 0,5 ml/l, pogo face urat daca dozezi mai mult de 0,75 ml/l.
Daca vrei sa faci tratament stingi lumina in acvariu, dozezi 0,5 ml apa oxigenata pe litru si aprinzi lumina dupa vreo 2 ore. Nu scoti nimic, nu scufunzi in nimic.
Dar nu inteleg un lucru, daca e doar pe o planta sau 2, de ce nu le scoti doar pe alea si le cureti pur si simplu de alge? Sau dozeaza Excel/ Easy Carbo/ Accelerator.


Pun EasyCarbo, dar nu are efect...

Oricum, cred ca mai sigur e sa nu bag plantele vechi in acvariul nou....

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

wolfy wrote:
varolluis wrote: Pai baie doar in apa oxigenata nu merge.

Eu am scapat de BBA doar cu bai. Am inghesuit anubiasii in galeti cu apa oxigenata si i-am lasat acolo peste noapte. Dar cum spuneam, eu am doar anubiasi, care dupa tratament nu au dat niciun semn de disconfort. Schema asta nu cred ca merge cu toate plantele. Iar direct in bazin nu as fi avut curaj sa torn apa oxigenata.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com