[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Molly-sexul.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Holy Ghost
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2015 18:20:57
Messages: 26
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Buna ziua tuturor! Am cumparat si eu astazi 2 pestisori molly si nu stiu ce sex au .... m-ati putea ajuta careva? Multumesc anticipat!
http://postimg.org/image/mlxn6x2pb/
http://postimg.org/image/nvjestm0z/
http://postimg.org/image/8ev8bhwo1/
http://postimg.org/image/b0x4a2cxb/
http://postimg.org/image/g2baknulx/
Uitati aici si un video, in caz ca nu se intelege din poze ! https://www.youtube.com/watch?v=jjgfGhDIncI

image
adult image
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Nu se vede foarte bine, nici video nu merge....cum se vede in poze aripioara anala la masculi este alungita, subtire, la femele este rotunda
[Thumb - 207.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2015 19:21:34

[Email]
Holy Ghost
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2015 18:20:57
Messages: 26
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Par a fi ambele femele ... O.o.
Multumesc!

image
adult image
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Scuza-ma ca iti zic dar din ce am vazut in poze, sexul pestilor este ultimul lucru la care ar trebui sa te gandesti!

De ce este apa asa murdara?
De ce ai o stea de plastic in acvariu?
De ce acel pietris?
Plantele acelea sunt din plastic?
Daca nu sunt, au substrat?

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
gabriel91
Member
[Avatar]

Joined: 23/10/2011 12:23:23
Messages: 235
Location: Targoviste
IP:
Offline

Renunta la acel nisip colorat, la fel si cu acei melci din batrana noastra Mare Neagra...incearca sa creezi ceva cat mai natural. Pace!

Spunem 1% din tot ce gandim, din 1% jumate mintim!
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pietrisul ca pietrisul,dar omg,iar scoici de mare in apa dulce ? innebunesc.arunca scoicile,si imbunatateste filtrarea,ca tare urat arata

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
vali71
Junior member

Joined: 07/05/2015 21:00:30
Messages: 74
IP:
Offline

Corect!!!!! Veteranii au dreptate!!!
Imbunatateste conditiile de viata a pestisorilor....
Gata, m-am prins....esti din Targu Mures si esti nationalist ....din cauza asta nisipul este tricolor...

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2015 23:08:42

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

))

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Pozele sunt modificate de aplicatia pe care o foloseste colegul/ colega, si anume Retrica. Adauga un efect de bosorogeala pozelor.

Mama prostilor e mereu gravida!
gabriel91
Member
[Avatar]

Joined: 23/10/2011 12:23:23
Messages: 235
Location: Targoviste
IP:
Offline

Chiar si asa...Retrica nu iti pune melci din Marea Neagra in acvariu de apa dulce...

Spunem 1% din tot ce gandim, din 1% jumate mintim!
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Colegul, sau colega, nu stim inca pentru ca nu s-a prezentat, a intrebat daca a cumparat masculi sau femele. Ca nu ne place noua ce are in acvariu, e altceva.

Mama prostilor e mereu gravida!
Holy Ghost
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2015 18:20:57
Messages: 26
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pai cu se sa incep ... chiar astazi am cumparat un filtru mai mare ... mult mai mare. In al doilea rand, apa nu e murdara, e din cauza efectulu de la retrica, si voi acum, am facut poza cu ce imi era mai la indemana. Am inceput sa scot din scoici, insa ce as putea sa pun in locul lor? E prea gol fara ele, si nu vad care e faza cu pietrisul colorat. Si btw, nu imi sariti asa tare in cap, va rog eu. Sunt Incepatoare si am postat aici considerand ca voi primi putin ajutor in ceea ce priveste sexul celor 2 molly. Multumesc oricum pentru sfaturi.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2015 19:35:09


image
adult image
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Nu e vorba ca iti sare lumea in cap... Critica eate costructiva atata timp cat vrei o lasi sa fie... Intr-un acvariu facut cum trebuie ar trebui sa replici ceea ce gasesti si in natura. De cate ori ai vazut scoici in rauri sau lacuri? Crede-ma ca si eu am inceput cu acvariu cu nisip rosu, planta de plastic si ancora cu comoara... Insa au inceput sa apara probleme, mazga, apa dura, pesti morti, etc. Am aflat de acest forum si am inceput sa citesc si am inteles rolul lucrurilor bine facute. Te sfatuiesc sa faci acelasi lucru, sa incepi sa te documentez, ca atat pestilor cat si tie sa va fie viata mai usoara.tocmai de aceea eu doar am intrebat si nu am inceput sa dictez...

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

+1 Shaba

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Holy Ghost
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2015 18:20:57
Messages: 26
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Shaba wrote:Nu e vorba ca iti sare lumea in cap... Critica eate costructiva atata timp cat vrei o lasi sa fie... Intr-un acvariu facut cum trebuie ar trebui sa replici ceea ce gasesti si in natura. De cate ori ai vazut scoici in rauri sau lacuri? Crede-ma ca si eu am inceput cu acvariu cu nisip rosu, planta de plastic si ancora cu comoara... Insa au inceput sa apara probleme, mazga, apa dura, pesti morti, etc. Am aflat de acest forum si am inceput sa citesc si am inteles rolul lucrurilor bine facute. Te sfatuiesc sa faci acelasi lucru, sa incepi sa te documentez, ca atat pestilor cat si tie sa va fie viata mai usoara.tocmai de aceea eu doar am intrebat si nu am inceput sa dictez...
Ok, am priceput ideea. Dar fara scoici e foarte gol fundul ... cu ce as putea sa le inlocuiesc?

image
adult image
vali71
Junior member

Joined: 07/05/2015 21:00:30
Messages: 74
IP:
Offline

Buna holly ghost si eu am început ca si tine, ba chiar pot spune ca la mine in acvariu era mai mult plastic si a doua zi dupa prima postare l-am scos....
nu trebuie sa te superi ci într-adev?r sa selectezi ce te intereseaza pe tine....
O seara buna!
In loc de scoici pune niste pietre eventual dar vezi sa nu fie calcaroase sau plante, eu am anubias si sunt foarte usor de intretinut...sau bilele alea de alge care nu sunt daunatoare

This message was edited 2 times. Last update was at 30/05/2015 22:50:08

Holy Ghost
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2015 18:20:57
Messages: 26
Location: Targu Mures
IP:
Offline

vali71 wrote:Buna holly ghost si eu am început ca si tine cu muuuult plastic in acvariu si a doua zi dupa prima postare l-am scos....
nu trebuie sa te superi ci într-adev?r sa selectezi ce te intereseaz? pe tine....
O seara buna!

Nu m-am suparat. Tu ce ai bagat in acvariu dupa ce ai scos plasticurile? Sau ai lasat asa gol?

image
adult image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

poti cumpara/comanda niste radacini lemne,etc din magazin daca te ajuta bugetu...daca nu,niste pietre necalcaroase,vezi ce iti place,si faci testul cu otetu'...Daca "sfaraie",nu sunt bune daca nu e nicio reactie chimica,sunt bune..Nu trebuie marita duritatea apei,iar pietrele calcaroase o maresc

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Holy Ghost
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2015 18:20:57
Messages: 26
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Multumesc mult de tot! Apreciez!
Dar totusi, nu stie cineva ce sex au cei 2 molly?

image
adult image
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Daca poti, incearca sa pozezi , filmezi zona abdominala sa ne dam seama ce si cum. Din ce ai postat eu nu imi dau seama.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com