[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
problem  XML
Forum Index » Alge
Author Message
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

De vreo o saptamana mia aparut o alga(sau asta cred ca e) pe o planta intai umpic apoi incet incet acapareaza toata planta.astazi vad ca a inceput si pe alta frunza a altei plante sa apara.Am citit pe aici probleme diverese dar din ce am inteles pe la topicuri(sa stropesc cu siringa cu apa distilazata in zona neagra) nu prea pare sa functioneze.Am luat si o substanta de la petshop impotriva algelor am pus ieri si mai pun peste 4 zile.am pus si niste poze poata vadati seama voi si imi ziceti o metoda mai rapida/eficienta sa scap de aceasta chestie neagra
[Thumb - IMG_20150522_164717.jpg]

[Thumb - IMG_20150522_164725.jpg]


Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

hauserlovefish wrote:Stiu ca e inestetic nisipul rosu pentru voi "BUT i like it"


Poate e de la nisip

Glumesc. Pare a fi BBA (black beard algae) si din cate stiu ai putea sa incerci cu seringa sa pui Easy Carbo direct pe planta.

Am citit cateva articole de pe forum despre BBA si erau acolo cateva remedii, insa cel mai bine ar fi sa cauti si opiniile celorlalti colegi.


LE: si SAE s-ar putea sa te ajute, fiind renumiti pentru placerea lor de a devora alge. Doar ca trebuie sa reduci mancarea de pesti ca sa nu se sature cu aceea

This message was edited 2 times. Last update was at 22/05/2015 16:11:02


Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Ai inteles gresit. In niciun caz cu apa distilata.....cu apa oxigenata h2o2 si easy carbo. Ai un dezechilibru in acvariu.....
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

da ai dreptate geani la apa oxigenata ma refeream si eu dar m-am exprimat gresit. Am un dezechilibru in acvariu nu vrei sa dezvolti ? nu prea inteleg multe de aici.Mai mentionez ca lumina am un neon de 14W 6500k care e tinut 12 ore pe zi din ziua in care am plantat tot.Easy carbo turnat pe planta sau in acvariu ?

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Cam greu de dezvoltat, explicat......ai deschis multe topicuri si este mai greu sa cuprind toate informatiile acvariului tau. Inteleg ca ai 14 w la 60 de litri ??? Cam putin, cred ca nici acvariul nu este ciclat, referitor la dezechilibru.....cand anumiti parametri din acvariu nu sunt corespunzatori, potriviti ...egal dezechilibru si ma refer la: lumina prea putina, cantitatea de fertilizant....trebuie sa fie proportionata cu nr de plante si intensitatea luminii.....apoi trebuie sa vezi ce fel de alga este..ce subsanta in plus sau minus o gadila, o face sa apara, creasca........de asta spun este mai greu de explicat.
Easy se aplica local, cu seringa, pt a "arde " alga si in masa apei pt fertilizare cu carbon, are si efect algicid...

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2015 17:08:33

[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

o sa incerc si easy cargo sa vedem ce si cum sper sa se treaca e f urat vizual

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

decat cu easy cargo....mai bine niste smooth CARGO (o mica glumita...sper sa nu ofenseze...mai zambim un pic hehe)


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Am avut si eu probleme cu o alga asemanatoare, in cele din urma neavand bani pt teste am renuntat la planta.
Poate te ajuta discutia din link
http://acvariu.ro/forum/posts/list/31880.page
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

mersi. sincer nici eu nu dispun de bani pt teste dar ma duc sa iau maine easy cargo si vad cum decurge treaba in 1 saptamana si dupaia cine stie ori teste ori dau si eu planta afara...foarte tare gluma cu cargo chiar am ras chiar daca eu am scris asa))))

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

am inceput tratamentul cu easy carbo. la 60 litrii de apa ai mei folosesc 2ml/zi asa mi sa parut cel mai ook mie. voi ce ziceti ?

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

hauserlovefish wrote:am inceput tratamentul cu easy carbo. la 60 litrii de apa ai mei folosesc 2ml/zi asa mi sa parut cel mai ook mie. voi ce ziceti ?


Eu pun 2.5 ml de VIMI Accelerator (acelasi cacat cu EasyCarbo) in 30 litri, si nu am avut niciun efect advers. Si nu am probleme. Poti pune linistit peste specificatiile producatorului, dar asta depinde si de cat de plantat e acvariul.

Cryptic Cherries - West-Africa river
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

multumesc. O sa maresc si eu doza putin poate scap mai repede de BBa apoi revin la normal pt crestere

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

dupa a doua zi de tratament deja planta din acea culoare negu inchis sa mai diluat putin spre maroniu(putin dar se vede efectul) totu spre bine sper

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

mai mentionez ca azi am "bricolat" (daca pot spune asa) si un capac pentru neonul de 14W si loc si pentru urmatoru neon de 14W. Deci intrebare 2 ar fi de ajuns sau ajunge si acesta?

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
bykulyno
Junior member

Joined: 22/04/2014 19:58:42
Messages: 24
Location: Brasov
IP:
Offline

Daca mai pui un neon de 14, o sa fie mai bine, dar trebuie sa corelezi si fertilizarea cu cresterea luminii; legat de EC-din ce ai zis tu se intelege ca "dai" in masa apei:ca sa scapi mai repede, da cu seringa exact pe planta,in zonele cu BBA(concentratia fiind mai mare, o omori mai repede), asa cum a zis colegul mai sus.

Costin

"Misiunea mea e sa-mi omor timpul; a lui, sa ma omoare pe mine. Ne-ntelegem bine, ca intre asasini"

-Doua maini stangi...uneori...dar ma descurc....
[Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

asa am incercat cu toate ca in apa nu prea se duce continutul seringii unde vreau eu dar dupa 3 zile deja se vad schimbari si chiar cred ca pot salva planta. Acum ca am primit ceva pm-uri in legatura cu postarile mele multe as dorii sa continui cu intrebarile aici pt a numai supara pe nimeni.
Acesti masculi guppy sunt maturi?(apti pentru imperechere)?

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

pozele cu masculii
[Thumb - IMG_20150525_195438.jpg]

[Thumb - IMG_20150525_195421.jpg]

[Thumb - IMG_20150525_195443.jpg]


Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da, sunt maturi, atat masculii cat si femelele (si pare-mi-se ca femelele sunt si gestante...cel putin una).

Asa ma dor ochii cand vad pietrisul ala rosu

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

le-am avut pe toate 3 in maternitate de acum 8 zile azi inainte de poza am zis sa incetez sa le chinui si le-am pus la comunitar...nush ce sa mai cred despre ele ori sunt ori nu sunt ...

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Lasa-le in pace, o sa fete el cand vor fi pregatite. Mai ales ca ai plante in bazin, o sa iti scape ceva pui din ponta, asa ca "nu e panica man". Ciau, pa, ne vedem la KFC

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com