[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclide  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
alecsus
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2015 02:02:22
Messages: 30
Location: Bucuresti sec 6
IP:
Offline

Salut, sunt nou pe acest forum, l-am gasit cautand diverse informatii despre ciclidele africane.
Detin un acvariu cu dimensiunile 100x40x55h spatiul util, am un filtru extern tetra ex700, Filtru UV JBL AquaCristal UV-C 11W, incalzitor 100w, nisip 0.4-1mm,
Am cateva semne de intrebare, legate de faptul daca se poate popula cu ciclide in ciuda dimensiunilor si accesorilor existente.

Daca primesc unda verde, am de gand sa achizitonez urmatoarele:

-neon acvariu Aqua Zonic Super Actinic Blue T5 39W, o bucata sau doua in functie de sfaturi
-siporax, roca vulcanica etc, astept sfaturi cu ce anume trebuie sa inlocuiesc in filtrul existent
-pietre inca nu sunt decis ce modele voi alege

Pestii la care m-am gandit desi nu am idee daca sunt compatibili sunt urmatorii:

Labidochromis mbamba bay
Labidochromis caeruleus
Pseudotropheus Flavus
Pseudotropheus elongatus (Mpanga)
Astotilapia Latifasciata

Astept sfaturile voastre referitoare la numarul de pesti cu care sa incep si alte modificari care sunt necesare.

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu sint cichlidar dar 200 de litri pentru speciile pe care le vrei tu e mult prea putin,
ti-ar trebui de la 500 litri in sus. Dar o sa isi dea cu parerea si cei care se ocupa de cichlide.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut!
In volum de apa pe care il ai poti tine doar 1 familie de mbune , poti baga 1m si 4f
In legatura cu iluminatul trebuie sa sti ca ciclidele africane nu sunt fane de lumina , deci 1 singur neon ar fi de ajuns

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2015 11:17:33




koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In bazinul acela pot convietui, fara probleme deosebite, 2 familii "linistite":

a) 1M & 4F - Labidochromis caeruleus
b) 1M & 4F - Pseudotropheus elongatus

- Pentru lumina: "africanii" si plantele nu fac casa buna! ... deci, nu vei putea tine plante in acvariul ala... ca atare, lumina o alegi in functie de cum iti place tie. Nu are importanta, tie trebuie sa-ti placa.
- In canistra aia externa poti baga orice material de filtrare biologica gasesti mai ieftin (siporax, spartura de lava, etc).
- In ceea ce priveste pietrele, majoritatea acvaristilor prefera decorul cu "piatra de rau"... bolovani rotunjiti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alecsus
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2015 02:02:22
Messages: 30
Location: Bucuresti sec 6
IP:
Offline

Va multumesc pentru raspunsuri, eu eram cu gandul la 3 familii compuse din cate 1M & 3 F. Plante nu vor fi prezente, filtru va avea sigur modificari. Am vazut ceva modele decor 3D de la Ekol dar cred ca pierd spatiu. Pietrele probabil le voi aduna personal din rau.
Este necesara pompa de aer cu o piatra mica prinsa in urmatorul decor cu dimensiunile 16x18H?
[Thumb - decor.JPG]

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

bulan77 wrote:In volum de apa pe care il ai poti tine doar 1 familie de mbune , poti baga 1m si 4f


Oare poti argumenta afirmatia?


Sfaturile mele:
lumina - 1 neon 39W e suficient, recomandarea mea fiind JBL Marin Day.
filtrare - piatra ponce (varianta ieftina), siporax, matrix (varianta scumpa). Evita roca vulcanica, ai nevoie de filtrare de calitate pt ciclide. De UV nu ai nevoie.
decor - nu prea conteaza, tie sa-ti placa.
fauna - as tine doar mbune din cauza dimensiunilor mai reduse. Astotilapia Latifasciata nu are deci ce cauta. As merge pe 4 specii diferite ca si colorit.
Cele 2 specii recomandate de koala, Caeruleus si Elongatus, plus Iodotropheus Sprengerae si ceva pe portocaliu (Saulosi Red Coral sau Membe Deep), cu un plus pentru ultima specie.
Pe portocaliu ar mai fi Maylandia Estherae dar se fac cam maricei pentru acvariul tau. Acuma depinde si care specii reusesti sa le gasesti.
As lua juvenili-maturi si i-as introduce pe toti odata. Raport 1M+2-3F.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

alecsus wrote:Am vazut ceva modele decor 3D de la Ekol dar cred ca pierd spatiu.
Este necesara pompa de aer cu o piatra mica prinsa in urmatorul decor cu dimensiunile 16x18H?


Cu decorul te inghesui rau de tot, eu as renunta. Nu ai nevoie de pompa de aer, eu as lua o pompa de valuri directionata spre luciul apei.
Sau directionezi returul filtrului astfel incat sa ai valurire.
alecsus
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2015 02:02:22
Messages: 30
Location: Bucuresti sec 6
IP:
Offline

Astept finantele sa incep miscarea. In urma raspunsurilor voastre si a paginilor citite in urma am ramas la urmatorul setup:


Pesti in raport 1/3
Labidochromis caeruleus
Pseudotropheus elongatus (Mpanga)
Iodotropheus Sprengerae
Maylandia Membe Deep


-1 neon 39W JBL Marin Day
-piatra ponce + siporax
-bolovani adunati

Vreau sa renunt la filtrul actual si sa iau un SunSun HW-304, 2000 l/h (SunSun Filtru Extern HW-404A 2000l/h) si un prefiltru SunSun HW-602A. In final voi lua in calcul pompa de valuri dupa testarea filtrului.

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Parerea mea e ca alegerile in toate privintele sunt foarte bune.
Cu prefiltru vei avea interventii mai rare in filtru. Varianta ieftina ar fi un burete pe sorb.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2015 15:31:39

bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut!
Din cate am citit pe internet membe deep si caeruleus hibrizeaza

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2015 15:55:44




lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Din experienta mea pot zice ca asta se intampla doar cand ai mascul fara femele sau invers.
Si nu se intampla doar la speciile asemanatoare ca si colorit. Eu am avut un mascul de chewere care se imperechea cu femelele de maylandia estherae.
Pana la urma asta nu e important decat pentru crescatori. Daca nu ai de gand sa inmultesti pestii nu are sens sa-ti bati capul cu asta.
alecsus
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2015 02:02:22
Messages: 30
Location: Bucuresti sec 6
IP:
Offline

Avand in vedere ca voi folosi prefiltru, pentru filtru extern cu 4 compartimente cam ce cantitate am nevoie de siporax, piatra ponce? Le umplu 2 cu 2? Are rost sa mai folosesc si zeolit? In prefiltru ce material este indicat de pus? ( burete, bio balls, etc?
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu as folosi doar burete in prefiltru. Va trebui sa il desfaci si sa-l cureti saptamanal.
In filtru extern e ok varianta 2 cu 2 ponce/siporax. Zeolit nu as folosi. Aici nu vei avea interventii decat foarte rar, minim la 3 luni.

alecsus
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2015 02:02:22
Messages: 30
Location: Bucuresti sec 6
IP:
Offline

Am gasit in cutia de la ex700 fostul filtru intern in600 plus pe care e posibil sa il folosesc sa adune grosul din acvariu si sa sufle la suprafata.
Comanda de piatra ponce se pare ca nu mai vine, nu am primit nici raspuns la mail nimic de la vanzator. Referitor la sera siporax care se vinde la vrac am dubii privind calitatea ei. Seachem Matrix se merita sa iau in jur de 4L?
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Un filtru intern nu va dauna cu siguranta.
Matrix ia 40l nu 4 daca iti permite buzunarul Glumesc evident.
Siporaxul la vrac nu e cu nimic mai prejos calitativ decat cel la cutie.
Sunt 2-3 persoane pe forumuri care vand piatra ponce, toti au numar de telefon.
Alcatraz
Junior member

Joined: 25/04/2014 15:39:00
Messages: 58
Location: Bucuresti sector 3
IP:
Offline

de unde ai luat piatra? sau este decor?

Acvariu 640l- Ciclide Africane
alecsus
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2015 02:02:22
Messages: 30
Location: Bucuresti sec 6
IP:
Offline

Alcatraz wrote:de unde ai luat piatra? sau este decor?


Se prinde pe ea piatra de aer iar pe sub ea iese furtunul in spate, o am de 5 ani luata dintr-un pet-shop, nu mai stiu din care oricum.
alecsus
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2015 02:02:22
Messages: 30
Location: Bucuresti sec 6
IP:
Offline

Astazi am luat filtru SunSun HW-404A (2000l/h), prefiltru SunSun Prefiltru HW-603A si 3L de Siporax.
[Thumb - filtru.JPG]

bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cu 3l de siporax deabea umpli un sertar si umpic , vei fi surprins cat material filtrant incape in filtrul acela!



alecsus
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2015 02:02:22
Messages: 30
Location: Bucuresti sec 6
IP:
Offline

Am incercat sa impart in doua sertare, nu am reusit in mod egal am facut in graba, stiu ca intra mai mult, oricum nu vreau sa pun in toate cele 4 cosuri doar siporax. Cred ca inca 3l vor fi suficient pentru 3 cosuri.
[Thumb - siporax.JPG]

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com