[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
2 femele molly gestante.I NEED HELP DUDES :(  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

Am nevoie de ajutorul vostru cam in cat timp imi vor naste femelele ? le-am mutat azi in maternitate si le simt suparate nu le place deloc si ma simt prost ... in acvariu am moly,xhipho,guppy,zebre,sanitari, o fantoma si inca un pestisor ca i-am uitat specia dar nu e agresiv. am nisip pe fund dar nu am plante pe de fund decat cateva inalte. ce imi recomandati ? sa le mut in acvariu ? nu`mi place deloc cum sesimt in maternitate
https://www.youtube.com/watch?v=nV1IMpuM7rE

This message was edited 1 time. Last update was at 11/05/2015 20:30:41


Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

guppy sunt femelele eram zapacit

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

o groaza de membti online da nici unu nu ma ajuta si pe mn aici....

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
simo105
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2015 11:54:40
Messages: 49
Location: Brasov
IP:
Offline

Hey. Sunt incepatoare si eu, dar azi dimi am avut parte de prima reusita.
Am reusit sa separ femelele doar cu 3 zile inainte. in rest le-am lasat in acvariu. Una din cele 2 a facut pui cea gri, cealalta urmeaza. Din pacate nu am prins momentul. Daca te ajuta, ti-am pus video cu cealalta guppytza care nu cred ca mai are decat cateva ore.

https://www.youtube.com/watch?v=aJHNEuzG7dU
Daca observi in zona de langa coada se vad ochii puilor + e patratoasa
Din pacate, din video nu pot sa-mi dau seama. Dar cand se apropie dupa asta sa te ghidezi.

Ca si recomandare: Neaparat daca le ai in maternitate sa ai capac, nu de alta, dar eu am avut unul improvizat si din pacate nu statea prea bine si cativa puiuti au nimerit in acvariu unde-i astepta scalarul, femela beta si alti pesti . Din pacate N-am reusit sa prind momentul nasterii ca a nascut noaptea ca sa-i salvez.

Poti astepta si sfatul celor care sunt mai experimentati.

geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Nimeni nu iti poate prezice exact momentul ...... asta este si motivul pt care nu sunt multi cei care raspund. Nu exista o formula matematica, precisa..... totul este probabil....
Probabil in 2 saptamani...dar nu se stie niciodata. Cei care doresc neaparat pui de la o femela ii ofera conditii, un acvariu mai mare, mancare mai buna, o maternitate incapatoare....multe plante pt ca puii sa se ascunda.
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

plantele de suprafata imi sosesc tocmai vineri si oricum acvariu maricel am dar am pesti care ii mananca 100%. am si un prieten care a patit la fel cu plante de suprafata si pe fund si nu iau trait mai mult de 2-3 puisor de guppy. maternitate am dar nu stiu daca exista de maimulte marimi la petshop era un singur model.

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Holy Ghost
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2015 18:20:57
Messages: 26
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu am avut o femela guppy gestanta si am mutat-o intr-un alt acvariu, nefiind sigura cand naste . Mi se parea prea stresata si am mutat-o inapoi in acvariul comun. Ghici ce: ziua urmatoare mi-a nascut in acvariul comun. -_- Desi, din fericire, am reusit sa salvez 25 de alevini, care acum au 3 luni ><

image
adult image
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com