[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BBA cochilie melci  XML
Forum Index » Alge
Author Message
rzv88
Junior member

Joined: 21/06/2014 14:09:14
Messages: 73
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salut. Dupa cum spune si titlul m-am trezit cu bba pe cochilia melcilor. La plante am rezolvat problema cu apa oxigenata si clor dar la melci nu cred ca asta ar fi solutia. Poate suna stupid dar ma gandeam sa incerc inlaturarea lor mecanic cu pasta de dinti si periuta. Daca aveti solutii le astept cu drag
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

de ce si cu pasta de dinti? )
da, trebuie sa indepartezi alga mecanic, altfel cochilia melcului va avea de suferit
sau iti iei niste SAE si o sa-l piguleasca ei si pe melc ) dar vezi ca se fac mari, nu stiu cat spatiu ai



rzv88
Junior member

Joined: 21/06/2014 14:09:14
Messages: 73
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am incercat doar cu periuta si nu prea se despinde. Ma gandeam ca pasta poate o mai inmoaie Melcii sunt in acvariul de 150l cu 3 carasi si nu stiu cum se impaca sae cu carasii necesitatilor lor si nici nu gasesc in Targoviste SAE
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Citisem ca Easy Life Easy Carbo ajuta chiar destul de bine impotriva BBA.
Din cate stiu SAE sunt cei mai buni impotriva BBA, urmati de crevetii Amano. Insa daca acvariul este infectat bine cu BBA trebuie curatate mecanic cat se poate plantele/pietrele/echipamentele dupa care bagati SAE. Totodata trebuie pusa mai putina mancare de pesti pentru ca SAE o sa manance mancarea si nu mai are loc si de alge

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
rzv88
Junior member

Joined: 21/06/2014 14:09:14
Messages: 73
Location: Targoviste
IP:
Offline

Doar melcii mai au bba plantele le-am bagat in apa oxigenata si clor. SAE stiu ca e o varianta buna dar nu sunt compatibili cu ce am eu in acvariu. Ei prefera 24-26 de grade iar carasii undeva la 22. O sa mai incerc sa racai usor cochilia cu o lama de cutter
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

O periuta de unghii nu ai ?? Merge sigur.
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com