[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme cu fertilizarea acvariului Eazy life profito !!  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
sav082012
Junior member

Joined: 09/11/2014 23:51:48
Messages: 9
Location: Craiova Dolj Romania
IP:
Offline

Vineri am primit 2 plante care le-am comandat de pe nevertebrate.ro 1x Utricularia graminifolia si 1 x Microsorum Pteropus ambele de la firma tropica , si am mai comandat de la eazylife profito pentru fertilizare.... sambata m-am apucat de acvariu am mutat pestii intr-un acvariu mai mic le-am sters geamurile le-am curatat substratu si am pus plantele , am adauga 30 ml de eazy life filter medium, iar duminica seara s-a limpezit apa si a fost ok, am zis sa incep de duminica seara ( atunci am timp) sa fertilizez in fiecare saptamana, am citit prospectu si am vazut ca zice 10 ml la 100 l de apa, eu am adaugat 3 ml la 100 de l de apa , a doua zii am observat in tot acvariu depuneri pe geam, pe filtru pe plante , pe pietris peste tot aproape depuneri de culoarea fierului nu am incercat sa il sterg de acolo sau ceva de genu .... vreau sa stiu o parare ? sa fie filtrarea cu carbune activ problema ?
am 2 filmulete pe care le postez in cateva minute

https://www.youtube.com/watch?v=uRqx9hKEUH8&feature=youtu.be .... pareri ?

This message was edited 1 time. Last update was at 27/04/2015 17:32:49

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Este vorba despre diatomee, des intalnite in acvarii proaspete.
Ar trebui sa dispara dupa un timp, cand acvariu se stabilizeaza. (asta daca nu ai o cantitate mare de silicati in apa)

Nu e de la Profito.

Ca sfat general, mai ia niste plante si pune in acvariu; te vor ajuta in perioada asta de inceput.
Si incearca sa fie plante luate din alt acvariu, nu crescute in gel (ma refer strict la perioada asta de inceput).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Inca o observatie, scoate carbunele activ, neutralizeaza profito si orice fertlizare sau tratament sub forma lichida.
sav082012
Junior member

Joined: 09/11/2014 23:51:48
Messages: 9
Location: Craiova Dolj Romania
IP:
Offline

Daniel1402 wrote:Inca o observatie, scoate carbunele activ, neutralizeaza profito si orice fertlizare sau tratament sub forma lichida.


Salut Daniel, multumesc pentru sfat, dar daca te rog sa fii un pic mai explicit ... cum adica sa neutralizez, sa elimin carbunele activ si sa fac schimburi de apa mai dese ?
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daniel se referea ca, carbunul activ iti neutralizeaza substantele lichide precum fertilizantul. Adica trebuie sa scoti carbunele activ pentru ca celelalte substante sa isi faca treaba.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com