[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
HRANA DISCUS  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

Am cumparat 9 buc pui discus (red melon) 3-4 cm acum o luna si un pic (acum mai am 7 datorita prostiei mele), sunt locatarii unui acvariu 65*30*35 steril, bureti , pompa , incalzitor temp 28,schimb apa 30% la 2 zile, hrana artemia congelata si tetra discus (6 tablete de artenia/zi plus ceva tetra discus)

pesti au crescut bine , dar nu uniform , adica 2 dintre cei 7 ramasi sunt vizibil mai mici decat frati lor

eu cred ca ar fi hrana ar fi motivul

deci ce hrana imi recomandati (exceptand hikari, e ffff bun dar cam piperat)

pestisoru meu de aur
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

?i poze cu pe?tii
[Thumb - DSC_1247.jpg]

[Thumb - DSC_1245.jpg]


pestisoru meu de aur
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu e neaparat hrana de vina pentru faptul ca 2 dintre ei au rmas in urma cu cresterea. Avand in vedere ca i-ai luat foarte mici (3-4cm), se poate ca cei doi care ti-au ramas in urma cu cresterea sa nici nu se dezvolte cum trebuie in final. Este un lucru perfect normal cand vine vorba de discusi, in fiecare ponta exista pesti care raman in urma cu dezvoltarea si care in cele din urma, ajunsi la maturitate, dezvolta o forma incorecta, sau au diverse defecte sau chiar nu se coloreaza cum trebuie. Tocmai de aceea eu intotdeauna recomandam achizitionarea discusilor la dimensiuni de 7-8 cm (la dimensiunea asta, vazandu-i in grup in acvariul de unde-i cumperi, iti poti da seama de diferentele de dezvoltare inte ei, sau de eventualele defecte) si in grupuri de minim 5 bucati, ca sa-i ajute la adaptare (se stie ca sunt pesti de grup) si in cele din urma dintre ei sa-i poti alege pe cei 2-3 care se dezvolta mai bine.

Daca vrei neaparat sa le diversifici mancarea, poti incerca sa-ti prepari singur mixturi sau sa-ti cumperi mixturi gata preparate. Retete gasesti destule daca o sa cauti pe forumuri, majoritatea fiind bazate pe inima de vita in combinatie cu tot felul de alte cele, de la usturoi si legume, pana la astaxanthina si alte chestii de genul asta.

Eu personal, cand am avut pui de discus la dimensiunea celor care-i ai tu (e adevarat, i-am avut de la "zero" dintr-o pereche de discusi ce s-au apucat de nebuni sa depuna icre), ii hraneam de 5-6 ori pe zi si schimbam apa de 2 ori pe zi cate 50%, pana cand au trecut de dimensiunea de 7-8 cm, iar de hranit ii hraneam in general cu mixtura facuta si tinuta la congelator si cu Tetra Discus.

Daca o sa cauti pe forumul dedicat discusilor (discus-club.ro) o sa gasesti oferte de mixturi gata preparate, dar si destule discutii despre ce mai baga unii/altii pri nmixturile pe care si le prepara.

Sper sa-ti fie de ajutor si sa ai parte de ei.


[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pe viitorul apropiat trebuie sa te gandesti la un alt bazin , saizeci si ceva litrii nu e pentru discusi si nici dimensiunile latime 30 si inaltime 35, e bun de cichlide mici gen apistograme, pesti mici in orice caz, daca tot iei congelate pe langa artemia cumpara si mixtura de inima si ai sa vezi o diferenta la crestere( si mai multa mizerie in bazin) plus schimburi zilnice de apa dupa aspirarea resturilor de hrana si fecale-spor
L.E. Si vezi ca granulatele pot provoca constipari asa ca nu le da seara(mese 4-5/zi), ultima masa doar artemia-ajuta digestia(ca peste noapte sa nu ramana bolul de granulate in intestin)

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2015 15:23:57

[Email]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

Mul?umesc baieti pentru sfaturi

pestisoru meu de aur
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com