[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
proiect cub sau nu?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

ma bate gandul sa fac un upgrade la un all in one, insa mai intai vreau sa va cer parerea asupra costurilor si daca cumva se merita.

acvariu 40x40x50 (adancime), sticla 8mm , 3 fete ultraclare = 180 lei - am un "amic" care face acvarii
silicon transparent sau negru ?
sump din comatex = 130 lei
sumpul va avea 4 camere a cate 10cm patrati, oare sunt de ajuns de mari incat sa incapa in fiecare skimmer, pompa etc ?
iata schita:
image

skimmer = ? lei - aici e posibil sa "capat" un skimmer de la un boyu tl450
pompa jbl 1200l aprox 100 lei - se gaseste pe mai toate site-urile de vanzari
+ 2l matrix - am deja 1l
nisip viu = 100 lei sau poate o sa il folosesc pe cel care il am in celalalt acvariu daca cumva ma decid sa il vand
lampa am deja insa poate ma ajuta Shubi din 2 sa fac si eu una calumea imbracata "frumos, elegant"

Investitia se ridica undeva la aprox 500 de lei.

Mai am varianta sa stau in banca mea si sa imi fac usor putin cate putin in fiecare luna, acvariu, sump, tevaraie, sa cumpar pompe, am deja un skimmer la care imi trebuie doar pompa de apa.

voi ce ziceti?




On tour
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nici o caterinca, injuratura nimic ?

On tour
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acu' vaz topicul...

- culoarea siliconului e o chestie de gusturi personale... mie-mi place cum arata cu silicon negru.
- intai trebuie sa cumperi acareturile... si abia apoi sa proiectezi camerele tehnice.
- pentru Matrix, iti recomand sa faci un reactor d-ala cum aveam eu la bazinul mic... o sticla de apa plata, cu o mica pompa. E usor de scos/spalat.



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Acu' vaz topicul...

- culoarea siliconului e o chestie de gusturi personale... mie-mi place cum arata cu silicon negru.
- intai trebuie sa cumperi acareturile... si abia apoi sa proiectezi camerele tehnice.
- pentru Matrix, iti recomand sa faci un reactor d-ala cum aveam eu la bazinul mic... o sticla de apa plata, cu o mica pompa. E usor de scos/spalat.




aaaa, tu zici sa am inainte skimmer-ul si pompa, dupa care sa proiectez comatexul nu?
Cum arata exact reactorul tau?

pot face peretii in loc de 10 cm de 15 cm iar in loc de 4 camere sa las doar 3...dar nu stiu exact daca va fi ok circuitul apei.

legat de costuri, se merita? mai astept ?

On tour
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, eu as lua pompa si skimmerul, inainte sa proiectez camerele alea... rasfoieste putin topicul meu, ala unde-am construit Cubul: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/23693.page

- Legat de costuri, tu stii daca merita... sau nu. Fiecare-si stie buzunarul.
- Legat de reactorul de Matrix, uite poze si explicatii: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/400/23693.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Da, eu as lua pompa si skimmerul, inainte sa proiectez camerele alea... rasfoieste putin topicul meu, ala unde-am construit Cubul: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/23693.page

- Legat de costuri, tu stii daca merita... sau nu. Fiecare-si stie buzunarul.
- Legat de reactorul de Matrix, uite poze si explicatii: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/400/23693.page


multumesc domnu`

observ practic ca tu ai creat doar 2 camere si pur si simplu ai pus skimmer, reactorul de matrix si pompa de iesire una langa alta nu? (de la dreapta la stanga)

This message was edited 2 times. Last update was at 24/04/2015 09:24:48


On tour
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Il faci pa-n la urma pe asta?

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ptmdanezu wrote:...observ practic ca tu ai creat doar 2 camere si pur si simplu ai pus skimmer, reactorul de matrix si pompa de iesire una langa alta nu? (de la dreapta la stanga)
Da, asa am procedat eu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Uita-te la partitionarea unor sisteme all-in-one ca RSM130/250, AquaMedic Percula/Yasha/Blenny etc.

Eu am un AIO Aqua One Aqua Nano 40 cu o filtrare in trei camere, similara cu ce ai desenat tu. O observatie: din pozitionarea separatoarelor intre camerele de filtrare poti obtine skimmarea de suprafata. Cum ai desenat tu separatoarele, nu vei obtine asta (ai nevoie de o cadere de nivel fata de nivelul apei in display.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am facut o schema, sa ma corecteze careva daca am gresit in gandire.
[Thumb - aio filter.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ideal e sa lasi loc in partea superioara a compartimentului de filtrare pentru un scenariu in care materialele filtrante din sump se colmateaza, ceea ce duce la cresterea nivelului apei in display. Astfel, apa suplimentara din display ajunge inapoi in sump in loc sa ajunga pe covor (un fel de by-pass).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Sau te orientezi la un 60x45x45 cm si il faci cu overflow central si doua pompe de retur:

[Thumb - Drawing1.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Sau te orientezi la un 60x45x45 cm si il faci cu overflow central si doua pompe de retur:



Iti multumesc frumos pentru sfaturi. Am sa dau comanda de sticla, dintre cele 2 variante propuse sa inteleg ca a 2 a este mai buna?
Mie mi se pare cam mare acvariul pe dimensiunile 60(adancime nu ?) x 45 x 45.
Ce dimensiune ar trebui sa aibe camerele de filtrate?
Ar fi ok 15cm adancime ? Sau 20?

On tour
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Ideal e sa lasi loc in partea superioara a compartimentului de filtrare pentru un scenariu in care materialele filtrante din sump se colmateaza, ceea ce duce la cresterea nivelului apei in display. Astfel, apa suplimentara din display ajunge inapoi in sump in loc sa ajunga pe covor (un fel de by-pass).


Desenasem schita dupa anumite modele de all in one ce le vazusem pe net, m am inspirat si dupa modelele boyu

On tour
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ptmdanezu wrote:
um02122 wrote:Sau te orientezi la un 60x45x45 cm si il faci cu overflow central si doua pompe de retur:



Iti multumesc frumos pentru sfaturi. Am sa dau comanda de sticla, dintre cele 2 variante propuse sa inteleg ca a 2 a este mai buna?
Mie mi se pare cam mare acvariul pe dimensiunile 60(adancime nu ?) x 45 x 45.
Ce dimensiune ar trebui sa aibe camerele de filtrate?
Ar fi ok 15cm adancime ? Sau 20?


Acum mi-am dat seama, 60 latime iar sumpul ca si la acvariile innovative nuvo: http://innovative-marine.com/nuvo-aquarium/nano16.html


spuneti-mi va rog daca se poate ce putere minima ar trebui sa fie pompa de retur? 1600l credeti ca ar fi de ajuns?
pompa pentru "reactorul" de matrix stiu ca trebuie sa fie mica si de preferabil cu debit de reglare.
In prima schita de trimisa de tine pompa reactorului ar trebuie sa vina jos, sa traga apa prin capacul sticlei si out-ul afara nu ?

Dupa ce termin cu toate acareturile astea ii pot pune mai apoi un sistem ato? sau trebuie regandit totul datorita acestui sistem ?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2015 11:07:48


On tour
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu as face "camerele de filtrare" in partea din spate (partea lipita de perete) a acvariului...

- o sa-ti fie incomod de umblat acolo,
- nu ai vizibilitate, nu stii ce se intampla acolo,
- orice manevra se face pe deasupra acvariului,
- n-o sa-ti "ajunga" mainile, ca sa umbli inauntru... etc, etc, etc.

Gandeste bine spatiul ocupat de bazin, si fa "acareturile" intr-o laterala. O sa-mi multumesti, dupa aia!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Eu nu as face "camerele de filtrare" in partea din spate (partea lipita de perete) a acvariului...

- o sa-ti fie incomod de umblat acolo,
- nu ai vizibilitate, nu stii ce se intampla acolo,
- orice manevra se face pe deasupra acvariului,
- n-o sa-ti "ajunga" mainile, ca sa umbli inauntru... etc, etc, etc.

Gandeste bine spatiul ocupat de bazin, si fa "acareturile" intr-o laterala. O sa-mi multumesti, dupa aia!


unde vreau sa tin acvariul in casa nu ma ajuta pozitionarea "acareturilor" intr-o parte.Pe langa asta nu imi place ideea de a avea 2 fete ale acvariului acoperite.
la prima schita, cea cu 3 camere, unde naiba mai bag carbunele activ si antiphos-ul ?

On tour
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ptmdanezu wrote:unde vreau sa tin acvariul in casa nu ma ajuta pozitionarea "acareturilor" intr-o parte.Pe langa asta nu imi place ideea de a avea 2 fete ale acvariului acoperite.

Ma rog, nu am ce comenta... fa-l cum iti place tie, ca tu o sa te uiti la el!
ptmdanezu wrote:la prima schita, cea cu 3 camere, unde naiba mai bag carbunele activ si antiphos-ul ?

Parca ti-am mai zis... nu te apuca de acvariu, pana cand nu ai toate lucrurile bine stabilite.
- ia-ti toate acareturile, inainte sa lipesti acvariul... ma refer la skimmer, pompe etc.
- fa un model de carton, si incearca sa vezi CUM si CE incape acolo.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com