[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Camin nou pentru Ragnar  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Ziua buna tuturor!
Dupa cum am scris in rubrica prezentari doresc sa creez un acvariu pentru noul membru al familiei: Ragnar . Am facut rost de un acvariu Aquatlantis 60l cu filtru biobox 1 si incalzitor cu termostat, dar marea problema este ca voi putea pune mana pe el atunci cand va fi depopulat, propietarul dorind sa "scape" de el deoarece e satul sa-l curete saptamanal. Am postat un anunt la sectiunea Schimburi, cu pestii care sa gasesc in el.
Sa revenim la Ragnar, in mare parte am gasit informatii pretioase pe forum dar vreau sa ma lamuresc cu plantele. Nu stiu cate si ce fel de plante sa pun si cata lumina sa aiba pentru a se dezvolta in armonie. Tin sa precizez ca momentan nu o sa folosesc co2, poate pe viitor cand voi mai capata experienta in domeniu . Acvariul are un neon micut, semifunctional, se aprinde cand are el chef si nu cred ca este de ajuns.
Ce parere aveti despre filtru? Este ok? Printre altele ca mediu filtrant are si carbune activ, dar fiind in functiune de mai mult de 3 luni nu cred ca ar fi o problema pentru plante.
Am atasat cateva poze cu Ragnar si cu viitorul lui camin. Scuze ptr calitatea pozelor, nu am aparat profi. Astept sfaturile dvs. si sper sa reusesc sa-l mut cat mai repede in noul acvariu.
Numai bine!

image

image

image

image
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ziua buna iti doresc si tie!

Filtrul este ok, insa carbunele scoate-l, nu isi are rostul acolo (se foloseste de exemplu dupa ce faci un tratament la pesti) - dupa o vreme se umple cu tot felul de substante din apa, multe din ele daunatoare, pe care apoi le elibereaza inapoi in apa.

La capitolul plante, substrat, iluminare, fertilizare, etc.... ar fi foarte mult de scris.
Dar rezumatul rezumatului ar fi asa: scrie-ne exact ce scrie pe tubul de iluminat, ca sa te sfatuim cu ce sa il inlocuiesti daca nu este bun pentru plante. Ajunge un singur tub daca nu vei baga CO2. Plante cauta nepretentioase (de exemplu Anubias, Microsorum, Egeria, Ceratopteris, Moss, etc.) si pune-le un substrat de culoare neagra, format din pietris cu granulatia de 1-2 mm (sau 2-3 mm). Sau poti alege pietris de culoare naturala daca nu iti place negru (cel natural e un bej deschis la culoare, nu este chiar alb).

This message was edited 3 times. Last update was at 23/04/2015 14:11:19


Until you find someone worth dying for, you never really live.
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Ms mult de interes.
Sa inteleg ca nu are rost sa ma "complic" cu un substrat alcatuit din Aquabasis si Manado la suprafata. Asta e bine de stiu ca mi se pareau cam scumpute Am niste akadama ramas de la bonsai l-as putea folosi?
Am notat si plantutele recomandate. Tubul din acvariul respectiv este un T8 de 15w din ce am inteles de la propietar si am citit pe forum ca este insuficient pentru un acvariu semiplantat. Marea problema esta ca inca nu am acvariul (nu a reusit propietarul sa vanda pestii) si am inceput sa caut in paralel altul. Sper sa rezolv cat mai repede cu acvariul ca sa pot demara relocarea lui Ragnar

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

daca te tine talentul,fa rost de niste geam si fa-ti propriul acvariu,ar fi o incantare personala Presupun asta din vise,ca eu nu le am deloc cu sculele,si daca m-as apuca,mi-ar curge probabil din toate colturile.Ma incanta totusi interesul tau pt acel pestisor,daca ar fi toata lumea ca tine,acvaristica in romania ar fi la inaltime

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2015 17:46:59


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu s-a lipit de mine talentul asta de mine Cum pun mana pe o scula/ustensila se intampla ceva negativ in jurul meu, asa ca mestesugaritul il las pentru altii Multumesc pentru aprecieri ! Numai bine
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

asa si la mine cu sculele si energia negativa din jur )

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare,

Mai am putin si demarez proiectul. Am cumparat tot ce trebuie ( acvariu u tank 54L, filtru HOB , substrat AquaB+ Manado, am confectionat un dulapior din pal,cioate, lampa 2x24w etc). Imi mai trebuie plante si matrix. Tin sa precizez ca am achizitionat 2 saculeti de mini siporax 90 gr. dar dupa ce am luat la rasfoit forum-ul am vazut ca este indicat sa am un mediu biologic de filtrare mai mare. Filtrul este un HOB sunsun 701, am aranjat buretii altfel si este loc suficient ptr inca 500ml de matrix.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat/indrumare. De unde as putea cumpara 500ml - 1l matrix? Maine ajung prin Bucuresti, daca stiti vreun magazin de unde as putea cumpara, m-ar ajuta enorm.

Orice informatie e binevenita!
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Ai incercat aici: (http://shop.acvariu.ro/filtrare/144-seachem-matrix-carbon-.html?search_query=matrix&results=3)?

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2015 15:07:22


Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ma bucur ca nu ai renuntat la proiect,si asteptam finalizarile...ai grija sa fie destul manado peste substratul fertil,altfel vei avea probleme cu colmatarea filtrelor

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

@Shaba Caut produsul acesta http://pepika.ro/21-Acvaristica/563~Seachem-si-Aquavitro/8275-Seachem-Matrix-1l.html . Am vazut si pe alt site la vrac dar nu am incredere. Problema este ca am nevoie de maxim 500ml, cam atat imi intra in filtru. La pepika au doar in stocul furnizorului. Ma gandeam ca daca fac rost maine pe zi de matrix, seara demaram ciclarea

@paradoxx Ms de sfat. Am 3l Aquabasis si 9l Manado, cred ca este suficient. Sper sa incep mai repede cu ciclarea.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

vezi pe nevertebrate,sau pur si simplu pe google asteptam

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sau http://shop.acvariu.ro (daca nu au pe site, suna la numarul afisat acolo).
E importator oficial Seachem.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc mult stefanp, dar pana la urma am comandat 1l de siporax.
Stefan ti-am urmarit jurnalele, imi plac foarte mult. Ma poti ajuta cu o sugestie de gazon? Pentru inceput nu am sa folosesc co2. Mai jos am sa prezint echipamentele si toate cele

Acvariu - u tank 56L 50x33x34
Filtru - hob sunsun 701 600L/h
Medii de filtrare - burete grosier, vata , 1L siporax
Lumina - Aqua Zonic 2x24W
Substrat - 2.5L AquaBasis + 8L Manado
Fauna - bettanul meu Ragnar
Flora - nehotarat
Hardscape - diverse cioate cumparate din HB

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Poti incerca cu glossostigma elatinoides.
Si cuba am vazut ca merge fara co2, se intinde mai greu, dar merge.

Apropos, daca ne apucam de plantate, nu vrei sa deschizi un jurnal la categoria respectiva?
Si discutam acolo pe larg

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Scuze de intarziere, zilele astea am avut treaba. Promit ca zilele urmatoare voi deschide un jurnal. Momentan ma documentez despre plante, inca nu sunt hotarat. Cu gazonul m-ai lamurit tu dar cu restul sunt nedumerit. Am vazut ca sunt o gramada cu cerinte mici deci am de unde alege Numai bine!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu e bai.
Intreaba tot ce doresti, suntem aici sa raspundem (atat cat stim, bineinteles ).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare,

Din pacate proiectul meu se va amana momentan. In necunostinta de cauza, fiind nou in domeniul asta, nu am luat in calcul impactul duritatii apei asupra plantelor acvatice si din ce am citit pe forum/internet in ultimele 2 zile, am nevoie apa de osmoza. Problema cu apa e de cand lumea si pamantul in Constanta cel putin la mine aici in Faleza Nord. Se depune calcar peste tot, pahare/vesela spalate, instalatii sanitare, frunzele plantelor etc. Daca doriti va pot pune poza cu straturile de calcar de pe instalatiile sanitare depuse in 3-4 zile (cap dus, robineti, elemente din inox) ca sa va ingroziti si precizez ca frec la ele saptamanal.
Am facut un calcul si ma cam depaseste situatia: instalatia RO + TDS metru + pompa booster ( am ghinionul sa stau la ultimul etaj si colac peste pupaza sunt si capat de coloana, asta insemnand o presiune foarte mica).
Imi pare rau ca nu pot demara momentan proiectul, am investit ceva banuti in tot ce am considerat ca aveam nevoie pentru inceput. Nu imi pot permite sa investesc pentru moment intr-o instalatie RO decenta, deoarece mai am si alte cheltuieli.

Precizez ca am fost tentat sa cumpar azi testele de apa pentru ph, gh si kh ca sa am niste valori palpabile dar m-am razgandit. Indiferent de valorile obtinute ( banuiesc ca ar fi fost mari ca ale colegilor din Constanta) cred ca ar fi fost o investitie proasta momentan. Asa ca de banii pe teste voi masura pe gâtlej ph-ul , gh-ul si kh-ul din niste beri reci diseara la meci
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Sa stii ca nu e dracul chiar asa de negru, eu am in FN biroul si am un nano plantat. Merge, nu afectaeza plantele in niciun fel.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Dracul nu este negru, este alb-calcaros glumesc. Cam ce plante sunt in nano si ce valori are apa (ph,gh,kh) la birou? M-ar ajuta mult raspunsul dvs. Multumesc de incurajari. Numai bine!

This message was edited 1 time. Last update was at 27/05/2015 19:44:29

Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Hygrophila polysperma, Hygrophila polysperma Sunset (Rosanervig), Cabomba caroliniana, Cabomba furcata, Limnophila aromatica si Anubias nana petite.

Fara substrat fertil, fara CO2.

De masurat nu am mai masurat de mult, oricum, in afara de ph, care era in limite normale, gH si kH erau mult peste (foloseam teste pe bat, din alea imprecise).

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com