[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme scalari! Help!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
krnk
Junior member

Joined: 24/03/2015 21:31:36
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ieri mi s-a intamplat sa observ ca un scalar se chinuia sa inoate statea pe lat pe fund si abia de mai misca, am facut testele de apa de la jbl easy test 6in1, iar valorile sunt ok, intr-un final mi-a murit, azi dimineata printre plante vad un al doilea scalar care la fel a inceput sa se comporte, nu inteleg de ce!

image

iar acum ....acesta.

image

Ce ar fi in neregula?
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Testul acela e departe de adevar, mai bine spune-ne despre bazin : substrat ,schimburi de apa, vechime , posibil sa nu fie ciclat sau sa se fi deciclat etc. , daca nu ne descrii ce ai pe acolo si ce faci nu avem cum sa ne dam seama.

L.E. Ce pot sa-ti spun asa din poze ca forma scalarilor astora e ciudata tare, ei trebuie sa fie inalti nu doar din inotatoare ci iar corpul lor aproximativ rotund si aplatizat ori astia sunt mai mult lunguieti si vad si burta umflata..

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2015 13:49:50

[Email]
krnk
Junior member

Joined: 24/03/2015 21:31:36
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bazinul e de 100/40/40 cu substrat manado urmat de cel alb, ca vechime de la sfarsitul lui ianuarie,schimburi de apa 1 data in weekend intre 40-60L. Filtrare eheim 2213, temperatura 25-26, ca mancare le dau fulgi dimineata si seara bloodworm, iluminat 7-8 ore! La inceputul saptamanii erau foarte activi si mancau foarte bine...nu stiu ce au...
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Ce pot eu sa-ti spun ca filtrarea ta este aproape zero , la 160 de litri iti trebuie vreo 3 filtre Eheim 2213 , si nu glumesc .

Asteapta si parerea altor colegi de pe forum .

Pune o poza de ansamblu cu acvariul , poate ajuta .

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2015 19:37:55

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cred ca tot de la ciclare ti se trage, ar trebui sa faci rost de ceva teste pentru NH3/NH4 si NO2 dar NU de genu 6 in 1, ci cu reactivi dedicate pentru amoniu/amoniac si nitriti cand astea vor fi 0 o sa poti schimba apa odata pe saptamana, pana atunci daca mai ai pesti si vrei sa-ti traiasca 50% zilnic, foloseste un conditioner pentru apa gen biotopol si mai adauga bacterii ca si biostarter, au si tetra , jbl si sera, de la sera toxivec-ul iti inlatura problemele cu amoniu/amoniac rapid, e bun si nu e scump
[Email]
krnk
Junior member

Joined: 24/03/2015 21:31:36
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu prima ocazie cand imi permit o sa cumpar o servieta testlab, biotopol si aquasafe am deja, o sa cumpar si acele bacterii, nu ma intereseaza banii cat timp pestii imi mor.

Asa este acvariul:
image
[Yahoo!]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Eu folosesc Aquili 5 in 1, o cutiuta care contine 5 teste separate, fiecare test cu reactivul sau iar no3 cu reactivii A si B.
Restul testelor sunt Ph, Gh, Kh, No2.

Il gasesti la tucradio la 68 lei
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ca o paranteza----> pentru plante naturale sanatoase,scoate perdelele de bule,mai precis,opreste/scoate tot ce scoate bule de oxigen din acvariu,plantele se hranesc cu Co2(dioxid de carbon)

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
krnk
Junior member

Joined: 24/03/2015 21:31:36
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am scos bule si tot, sa vad cum reusesc si cu ce mi.a recomandat ocean si apoi testele.
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

sper sa isi revina,de curand si mie mi s-a intamplat sa imi intre un microb ceva in apa,cred eu ca de la niste pesti achizitionati,dar anyway...mult succes amandurora

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Daca nu bagi bule de aer... asigura-te ca filtrul creeaza mici valuri la suprafata apei, altfel nu se va oxigena apa si pestii vor fi tare nefericiti, pentru ca lor nu le trebuie CO2 ca sa traiasca - ci oxigen Plus ca noaptea si plantelor le trebuie destul oxigen - doar ziua au nevoie mai mult de CO2.
Scalarii sigur nu i-ai hranit prea mult? Ajunge o masa pe zi... si da-le putina mancare, sa nu aiba burtile umflate dupa ce mananca. Eu ii hranesc pe ai mei o data la 2-3 zile si nu au nici o problema.
Fa rost cat mai repede de testele pentru nitrit si amoniac... e posibil sa fie deciclat acvariul.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
krnk
Junior member

Joined: 24/03/2015 21:31:36
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrul arunca apa in acvariu si e bagat prin plasa aia deci face destul de multe valuri, cu hranirea eu le dau dimineata inainte sa plec la munca niste fulgi si seara le dau bloodworms, nu ii hranesc prea mult ca sunt cam 20 de pesti . Cu testele si eu incerc sa fac rost cat mai repede posibil.
[Yahoo!]
krnk
Junior member

Joined: 24/03/2015 21:31:36
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si mai am o intreabare, mi se pare de la o vreme ca unii pesti se miscoreaza....why? ca sunt activi si mananca destul!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com