[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Anemona ranita  XML
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Author Message
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am luat o anemona care a fost dezlipita cu forta de pe sticla acvariului, rezultand ranirea serioasa a piciorului. Nu am idee ce as putea sa fac pentru a-i fi mai bine. Lumina sau nu? A inceput sa produca niste mucus, sunt zone de carne care s-au desprins. Sunt zone care s-au facut maro. Sa tai zonele afectate? Sa o las in pace?

Poate cineva sa identifice specia?

[Thumb - IMG_3573.JPG]

[Thumb - IMG_3571.JPG]

[Thumb - IMG_3569[1].jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2015 22:24:30


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mentionez ca e asa de luni seara, deci de 6 zile.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2015 22:34:03


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

las-o in pace daca nu-i ranita grav i-si va reveni,...
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciprian wrote:las-o in pace daca nu-i ranita grav i-si va reveni,...


E destul de grav... Cred ca talpa i-a ramas acolo si pe dedesupt i se vad toate cele din interior (vezi a doua poza).

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Asa pare, de unde ai luat-o ?
Pare a fi o anemona frumoasa!

My nano reef



[Email]
Niro
Member

Joined: 02/09/2012 11:46:25
Messages: 237
Location: Bucuresti-Crangasi
IP:
Offline

Daca o sa incerci sa o tai mai mult rau o sa ii faci. E greu sa o ti cu ceva fara sa nu o rupi/"strici" si exista sanse mari sa moara.
Eu zic ca este mai bine sa o lasi asa.

https://www.youtube.com/watch?v=G15GdQEvOYw
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Las-o in pace, asa cum e... are sanse sa-si revina, daca "rupturile" alea nu se infecteaza.
Daca o mai ciopartesti acum, sansele scad destul de mult.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate nu a supravietuit
[Thumb - image.jpg]


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

asta vroiam sa-ti zic s-o arunci ca e praf....odata ce sunt ranite in halu asta nu se mai refac ele stai calm....
nu mai vreau anemone in viata mea.....nu mi se par ok pt recif mai ales daca vrei sa-l faci full sps

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Pacat... acum m-am uitat atent la vas, trebuiau mai multe gauri, si pe fundul vasului, s-ar fi spalat mucusul ala ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
 
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com