[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Populare acvariu cu scalari  XML
Forum Index » General info
Author Message
serinox
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/03/2014 16:34:59
Messages: 92
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutare, as vrea va rog sa ma ajutati cu urmatoarele chestiuni:
1. Vreau sa populez un acvariu cu dimensiunile L: 110cm, l: 40cm, h: 56cm cu scalarii in prim plan.
2. Intrebarea mea este, cati scalari pot sa bag maxim in acvariu si cu ce alte specii as putea sa ii combin, astfel incat scalarii sa se simta cat mai comfortabil si sa se dezvolte cat mai mult intr-o armonie pasnica. Trebuie sa precizez ca sunt incepator si sunt innebunit dupa scalari . Multumesc .
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pentru inceput vreo 6 scalari din care se va alege cel putin o pereche. Pe urma vezi tu cum te descurci cu agresiunea dintre ei.(plante inalte, craci, mai dai din ei)
Un banc de vreo 20 de ceva ... ori neoni rosii, ori rummy nose, ori altceva care sa ajunga la maturitate pe la 5 cm, ca sa nu ajunga hrana pentru scalari, dar ai grija sa nu iei pesti care au obiceiul sa ciupeasca aripioarele scalarilor.
Si o echipa de curatenie; 2 ancistrusi si o gasca de 6-10 cory.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
serinox
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/03/2014 16:34:59
Messages: 92
Location: Iasi
IP:
Offline

Aha, pana aici este ok. Neonii imi plac foarte mult la fel si cory si ancistrusii deci sunt bucuros ca ii pot baga. Dar eu mai am ceva in minte cu ce as vrea sa mai bag: 6 arlechini, 6-7 zebre, si niste gourami vreo 4 buc. Ce credeti este prea mult ce vreau eu? Mai trebuie sa renunt la ceva din ce am mentionat?
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Arlechinii merg. Zebrele merg si nu prea, pentru ca sunt pesti de apa mai rece si sunt foarte zvapaiate. Ii streseaza pe scalari.
Gourami sunt si aia agresivi cand se imperecheaza, o sa ai ceva razboaie in acvariu. Si ai mare grija la suprapopulare.
Uite un site care te ajuta cu numarul, speciile pestilor si nevoile lor:
http://www.aqadvisor.com/
Si aici ai un tabel cu compatibilitati.
http://www.consolegames.ro/forum/attachments/f63-pets/60599d1273859724-totul-despre-pesti-si-acvarii-freshwater-fish-compatibility-chart-you.jpg

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Link-ul cu tabelul cu compatibilitati se pare ca e protejat.
Unu' nou:
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
serinox
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/03/2014 16:34:59
Messages: 92
Location: Iasi
IP:
Offline

Wow ce fain si simplu este explicat. Multumesc frumos pentru ca ti-ai facut putin timp sa ma ajuti.
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com