[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal nano 11 litri  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutare si bine v-am regasit dragii mei. M-am decis sa reiau activitatea pe forum. Am avut o absenta destul de mare si imi cer scuze, insa nu am prea indraznit sa mai postez dupa, am fost putin timid. Reiau jurmalul acvariului de 11 litri cu care ma inteleg de minune. Cred ca are in jur de 4-5 luni si a avut ceva probleme pe parcurs, insa acum pare sa fie stabil. Problemele au aparut cand a fost putin neglijat din pricina lipsei de timp si anume au murit o parte din creveti.

Populatia actuala : 5 Red Cherry Shrimp. Am avut in jur de 50-60 de bucati. In momentul de fata sunt extrem de vioi, femelele au oua si sper sa fie cu noroc si sa am si puiuti. Am inteles ca trebuie apa calduta bine de tot ca sa se poata inmulti cum trebuie, iar la 11 litri imi trebuie un incalzitor nano. Cam piperate astea mici .

Plante: Java moss, anubias nana si o bucatica de anubias nana petite.

Substrat: Jbl manado, nu prea mult ca nu am intentia de a planta, toate plantutele sunt agatate de buturuga.

Iluminare : nu stiu cat de bine e, de aceea intentionez sa iau o lampa de 9w, dar acum bate un colt de lampa mare de la acvariul vecin. Nu pare a avea probleme deoarece nu ajunge toata lumina insa e mai ok daca am eu inima impacata cu o lampa separata. Oricum o sa fiu nevoit sa cumpar deoarece vreau sa dau un reset la acvariul de 28 de litri, eventual sa il desfiintez si mai tarziu sa cumpar unul mai spatios(undeva la 60-70 de litri).

Filtru : Un RS-103(cel putin asta zice) - 200litri/h.

Ca fertilizare am folosit un timp EasyCarbo si m-am inteles cu el, acum folosesc Sera Florena Fe. Voi cumpara EasyCarbo in viitorul apropiat deoarece este mult mai superior.


Sunt destul de multumit de el, am reusit sa il restabilesc si consider ca pentru cineva la nivelul meu este bine. Sper sa va placa si sa sariti cu sfaturi si critici asa cum va stiu. Accept orice.


Galerie foto : http://imgur.com/a/WCI05

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai revenit printre noi!

Uite, atasez eu o poza, ca sa se vada direct in topic.

image

Referitor la fertilizant, Sera flore Fe si easy carbo sunt lucruri separate.
Le poti folosi impreuna.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2015 12:15:42


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc mult stefan. Stiu insa ma gandesc sa nu fie prea mult. Am invatat in timp ca orice facut cu moderatie duce la rezultate bune.

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

simpaticut nano-ul....
sunt tentat sa-mi fac si eu un red cherry nano

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutarile mele! Vin cu un mic update.
Am mai adaugat cativa creveti sperand ca de data asta le merge. Am luat decizia asta deoarece lucrurile par pasnice si stabile, nu biofilm, nu alge, iar crevetii au un comportament cat se poate de normal. Pietrele din imaginile ce urmeaza sa le pun sunt doar pentru a cultiva putin java moss pentru prietena mea , o sa postez si mini proiectul respectiv la momentul oportun.

Alte stiri de viitor : intentionez sa imi fac un acvariu de 50 de litri cu microrasbora galaxy si ceva creveti. Aici am o intrebare : ajung 2x18w pentru un 50 de litri? Nu vreau plante pretentioase, doar cioate, anubias, java moss, Java Fern si pogostemon helfer. Poate si o plantuta rosie,ipotetic vorbind bineinteles , trebuie sa ma informez despre una mai cu putine pretentii la iluminare.

Revenind la prieteni. Sincer m-am atasat foarte mult de creveti, sunt foarte prietenosi si poznasi.

elven wrote:simpaticut nano-ul....
sunt tentat sa-mi fac si eu un red cherry nano

Multumesc! Te sustin!

Poaze :
image image image image image image image image image image

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2015 09:08:53


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

xenon wrote:
Am mai adaugat cativa creveti sperand ca de data asta le merge. Am luat decizia asta deoarece lucrurile par pasnice si stabile, nu biofilm, nu alge, iar crevetii au un comportament cat se poate de normal.


Tot red cherry?

xenon wrote:
Aici am o intrebare : ajung 2x18w pentru un 50 de litri? Nu vreau plante pretentioase, doar cioate, anubias, java moss, Java Fern si pogostemon helfer. Poate si o plantuta rosie,ipotetic vorbind bineinteles , trebuie sa ma informez despre una mai cu putine pretentii la iluminare.


Da, va fi ok

xenon wrote:
Sincer m-am atasat foarte mult de creveti, sunt foarte prietenosi si poznasi.


Sunt intr-adevar niste fiinte tare simpatice

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

stefanp wrote:
xenon wrote:
Am mai adaugat cativa creveti sperand ca de data asta le merge. Am luat decizia asta deoarece lucrurile par pasnice si stabile, nu biofilm, nu alge, iar crevetii au un comportament cat se poate de normal.


Tot red cherry?


Da. Tot rosiori. Sunt mai accesibili si ca pret si ca sursa, ii am de la Laurentiu. Am mai vazut in piata amano dar stiu ca nu se impaca cu red cherry .


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

RCS se inteleg cu Amano. Poate doar sa fie vreun RCS ranit sau pe moarte si un Amano in zona, sa ai ceva conflicte.
Tare frumos acvariul.

Mama prostilor e mereu gravida!
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

opincarul wrote:RCS se inteleg cu Amano. Poate doar sa fie vreun RCS ranit sau pe moarte si un Amano in zona, sa ai ceva conflicte.
Tare frumos acvariul.


Multumesc! Am mai citi prin ceva topicuri si da se inteleg tentatia in schimb cineva a zis ca amano ar fi putin agresivi cat timp se imperecheaza.

O mica intrebare : ar mai merge plantat ceva? Mi-a ramas niste manado din acvariul vechi si as ridica putin nivelul sa pot planta ceva nou. Pareri? Si cam ce plantute ar merge?

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Incearca niste Cryptocoryne

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Una din plantele mele preferate . Am vazut intopicul lui Alex "Trees of desire" o plantuta care mi-ar place mult : Aeschynomene fluitans sau mimoza. Se gaseste asa ceva prin Iasi?

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

In Iasi nu stiu sa-ti spun, dar o gasesti la VictorZ. Are un topic de vanzari aici pe forum.

Mama prostilor e mereu gravida!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sau intreaba-l chiar pe Alex, poate are cateva varfuri in plus.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Am trimis mesaje amandurora. Sper sa fie cu noroc si sa fie cateva fire disponibile la vanzare wish me luck!

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Povestea mimozei si a postei romane.

Vreau sa va spun o poveste, nu tocmai amuzanta.

Am vorbit saptamana trecuta cu userul Alex08 care este detinatorul unei plantute pe numele de mimoza sau aeschynomene fluitans. Eram dispus sa cumpar, insa alex nu a vrut sa imi ia nici un banut. Miercuri coletul a plecat din Craiova spre Iasi. Dupa calculele mele vineri ar fi fost ziua cea mare. Trec zilele si vine momentul adevarului. Pe la orele 11:00 ma duc la scumpele doamne de la posta romana sa imi ridic coletul. Foarte amabile mi-au explicat ca au venit niste colete, insa trebuie inregistrate si ar trebui sa revin mai pe dupa-amiaza. Totul ok. Am revenit pe la orele 16:00 cu acelasi zambet larg pe fateta. Doamna de la ghiseu ceva mai iritata de data aceasta ( nu stiu daca de la zambetul meu de copil care urmeaza sa primeasca o jucarica, sau de la volumul exorbitant de munca depus). Ii spun de colet si imi da o stire bomba "Imi pare rau, dar nu le-am mai inregistrat deoarece le-am lasat pe toate pe luni." Fata cu tot cu zambet mi-a cazut.. Dupa incercari disperate, explicatii cum ca am acolo o planta care cel mai probabil nu va mai fi intreaga luni, am esuat. Mimoza a ramas peste week-end acolo. Sa fiu sincer am fost deprimat tot week-endul .
Vine si ziua de luni. Ma duc la posta de data asta cu coada intre picioare. Reactia doamnei de la ghiseu care avea un chef de munca nemaipomenit a fost sa isi dea ochii peste cap. Iau cutia, platesc taxa de "transport" si am plecat spre casa. Verdictul : multe frunze desprinse, crengutele semi topite/inegrite. Tulpina este insa verde, radacinile sanatoase, dar nu mai are nici o frunza. Si asa am inceput misiunea mimoza.
Am nevoie totusi de ajutorul dumneavoastra. Momentan las lumina aprinsa mai mult, dozez mai multisor ec si am cumparat dennerle v30. Nu am supradozat v30, nu ma risc. Ce altceva as putea sa mai fac? Vreau neaparat sa o salvez. Sta de luni si nu s-a topit,nu si-a schimbat culoarea, ceea ce e un semn bun.
Daca mai este nevoie sa cumpar ceva sa imi spuneti va rog.
Revin cu poze mai tarziu.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2015 07:08:52


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu forta nota pentru o singura planta. Las-o sa isi revina singura, acomodarea va dura un timp. Iti recomand mai multa rabdare si tine cont de faptul ca a stat fara hrana si lumina cateva zile, nu are cum sa-si revina peste noapte. Nu pune ec pe ea, nu mari doza pentru ea. Nici lumina multa nu-i trebuie acum, mergi cu programul tau normal.
[ICQ]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

narcis wrote:Nu forta nota pentru o singura planta. Las-o sa isi revina singura, acomodarea va dura un timp. Iti recomand mai multa rabdare si tine cont de faptul ca a stat fara hrana si lumina cateva zile, nu are cum sa-si revina peste noapte. Nu pune ec pe ea, nu mari doza pentru ea. Nici lumina multa nu-i trebuie acum, mergi cu programul tau normal.


Am inteles. Nu pun ec pe ea. Stiu ca arde, am patit-o cu o bucata de moss pe care erau alge, s-a dus toata tufa de moss si algele tot au ramas

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

De acord cu narcis.
Eu n-as fi marit durata de iluminare...n-are cu ce "lucra" ca sa zic asa...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

stefanp wrote:De acord cu narcis.
Eu n-as fi marit durata de iluminare...n-are cu ce "lucra" ca sa zic asa...


A fost doar o ora in plus fata de programul normal si asta a fost ieri. Ma gandeam sa o cresc treptat, insa aveti dreptate in privinta asta .

Poaze:

image image image

Si mimoza :

image image image

Observ un lucru. Pana acum statea la suprafata insa in seara asta e scufundata in mare parte.

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

image

Ma umplu de bucurie cand vad asa ceva

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com