[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sugestii pesti pentru 160l  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Buna!

Am un acvariu de 160l in care am 2 Clowni, si 1 Yellow tang, 1 hermit, 1 Lysmata Amboinensis, 4 melci Nassarius, 2 Turbo, si 3-4 Porcelain snail. Cu corali moi, si 3 bucati LPS.
As mai vrea sa pun cateva pesti si as vrea sa aflu ce mai pot pune, si cate mai intra?
Filtrare am 20 kg piatra vie, si filtru exterior cu Bionitratex, PhosEX, SilicatEX si bioballs.

ms.

ph: 7.6
Kh:12
No3: 0
No2: 0
[Thumb - photo.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2015 10:53:57

mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

O poza e musai pentru o evaluare, nu de alta dar sa vedem si noi proportiile, atat la pesti cat si la restul.
Si ceva rezultate pe la teste ...

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2015 10:31:14


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce pesti ti-ar place tie?
E mai usor asa, tu sa vii cu "propuneri" iar noi sa ne dam cu parerea.

- vezi ca Suri (steaua aia rosie) e carnivora si o sa-ti manance coralii... sa nu zici ca nu ti-am spus!
- am si eu una, la fel, si a mancat cam tot ce-a prins (palythoa, bubble anemone, ciuperci discosoma, zoanthusi, arici de mare, iepure de mare, melcii, scoici etc).
- NU se atinge de kenya tree si nici de gorgonia (nu stiu de ce).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Am un alt topic despre Suri L-am trimis inapoi deja
Mersi de informatii.

Nu stiu ce as vrea, de aceea am intrebat aici, cam cate si ce as putea
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

4-5-6 pesti de card: anthias, chromis, ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

eu n-as mai baga pesti....sunt destui deja pentru un bazin atat de mic cu o filtrare atat de sumara....

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

De ce zici ca am filtrare sumara?
Ce asi putea sa mai pun?
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un skimmer?

Multe Urari si Incantatii
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Am, dar am uitat sal enumar Se vede si in poza.

Boyu 310.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as baga un Centropyge loricula si-atat!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

elven wrote:eu n-as mai baga pesti....sunt destui deja pentru un bazin atat de mic cu o filtrare atat de sumara....


+1

Desigur, tang police ar zice ca yellow tang nu are ce cauta in acest acvariu.

Regula e un inch de peste la zece galoane la pestii mari, doi inch de peste la zece galoane pentru pestii mici, cu atentia de rigoare si la necesitatile de volum ale fiecarui peste in parte si la compatibilitatea dintre pesti. Se considera marimea maxima la care poate ajunge pestele pentru calculul de mai sus.

160L inseamna 42 galoane, ceea ce inseamna ca poti pune 4 inch de peste mare sau 8 inch de pesti mici. Iar pestii mari sunt toti peste 4 inch.

Acum sa facem suma la ce avem deja:
- yellow tang, l-as pune la pesti mari, atinge maxim 8 inch, are nevoie de minim 100 de galoane
- clown, peste mic, atinge maxim 3 inch, are nevoie de minim 20 de galoane

As zice ca daca scoti tangul esti pe-acolo.

Dar la clowni, unde e loc pentru unul, e loc si de al doilea, nu au nevoie de mai mult volum ca oricum stau tot timpul impreuna, iar daca gasesc o gazda, nu prea se mai desprind de ea indiferent de cat volum de inot au disponibil.

Eu as scapa de Yellow Tang, as pastra clownii, as adauga o pereche Goby-crevete (Amblyeleotris + Alpheus bellulus), un blenny (Ecsenius stigmatura e preferatul meu, caracter nobil, foarte pasnic, inteligent, rezilient la agresiune). Mai poti adauga un peste care sa inoate in coloana de apa, gen cardinal (cu Apogon parvulus te poti duce la un grup de 5).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

koala wrote:Ce pesti ti-ar place tie?
E mai usor asa, tu sa vii cu "propuneri" iar noi sa ne dam cu parerea.

- vezi ca Suri (steaua aia rosie) e carnivora si o sa-ti manance coralii... sa nu zici ca nu ti-am spus!
- am si eu una, la fel, si a mancat cam tot ce-a prins (palythoa, bubble anemone, ciuperci discosoma, zoanthusi, arici de mare, iepure de mare, melcii, scoici etc).
- NU se atinge de kenya tree si nici de gorgonia (nu stiu de ce).


La cat de imputit e Kemia la miros nici nu ma mir. Iti miroase mana si dupa ce dai cu sapun!
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com