[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
110V vs 220V  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

as vrea sa aduc un filtru de-al meu, pe care nu-l mai folosesc, pentru un prieten din romania...dar aici curentul electric vine la 110V, iar in Romania e la 220V. stie cineva daca e posibil sa se schimbe firu de alimentare astfel incat filtru sa functioneze la prizele romanesti??? (as merge la un electrician sau ceva de genu...)

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

se gaseste transformator de la 110 la 220 ! si eu mi-am cumparat din state laptop si atreb sa fac la fel !
Verifica tensiunea ca mai nou americanii fac sa mearga 110v- 240v ! si treb doar un adaptor care costa 5.000 lei !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Daca filtrul nu are nici un comutator (Atentie! Uneori acesta este mascat de o eticheta autocolanta-asa am "prajit" o sursa de comp ) eu zic sa nu te incumeti fara un autotransformator. Daca ai caractristicile tehnice ale filtrului (Puterea (W)) atunci poti cumpara unul de acolo.

P.S. Am o cunostiinta buna care s-a "repatriat" din Canada pe motive familiale si care are toate echipamentele audio-video la 110V dotate cu "traf-uri" aduse de acolo. Parte din ele mergeau si fara investitia suplimentara dar de unul din ele am avut eu grija... comp-ul la care sursa fiind in comutatie merge si la 240V (numai ca trebuia mutat comutatorul pe care canadienii l-au ascuns sub un "abtzibild"). Deh... s-a rezolvat... numai un varistor (taman cu rol de protectie) s-a dus naibii...

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Are dreptate Betta. Uita-te cu atentie sa vezi daca nu e fabricat si pentru 110 si pentru 220. Daca nu e, atunci cumperi un stecher de 220 in care il infigi pe cel de 110. Sunt convins ca o sa gasesti pe la Brico sau in alte magazine autotransformator

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com